Jól halad a borosjenői vár felújítása
Valószínű, hogy az év végére elkészülnek a munkálatok első szakaszával, utána hozzáfoghatnak, hogy új, turisztikai és kulturális funkciót adjanak a műemléknek.
Jól halad ahányatott sorsú borosjenői vár felújítása, a munkálatoknak már több mint a felét elvégezték. A kivitelező egy évesnél is nagyobb késéssel, 2022 júliusában kezdett hozzá a munkához. A csúszást az okozta, hogy a vártnál sokkal nehezebben ment a szükséges engedélyek megszerzése.
Jelenleg a tető felújítása folyik, a falakra és a tornyokra is felkerült az új cserép jelentős része. Ezzel párhuzamosan külső és beltéri kőművesmunkát is végeznek, a helyszínen kb. 80 munkás dolgozik. A dolgok jelenlegi állása szerint az év végére véget érhet a műemlék felújításának első fázisa. A második szakaszban új funkciót fognak adni a várnak, konferencia- és kiállítási termeket alakítanak majd ki, helyet kap majd benne egy állandó tárlat, egy korabeli stílusban berendezett szoba, egy borozó és egy hagyományos mesterségeket bemutató műhely is.
A Regionális Operatív Program 23,273 millió lejt biztosított a beruházásra, amiből a vissza nem térítendő uniós támogatás 19,782 millió lej lett volna, azonban a kivitelezésre kiírt tendert kisebb összeggel, mindössze 18,972 millió lejjel nyerte meg az aradi Tehnodomus kft.
A borosjenői várat Castri Jeneu formában említik a legkorábbi oklevelek, a XVI. században már létezett. Az évszázadok során többször ostromolták, volt osztrák és török kézen is. A XVII. században, I. Rákóczi György erdélyi fejedelem uralkodása idején nagyban átépítették. A Fehér-Körös közelében álló erősségben megfordult a híres török utazó, Evlia Cselebi is. Jelenlegi, várkastély jellegű formáját az 1870-es átalakítás során nyerte el.
A szocializmus éveiben kisegítő iskola és árvaház működött benne. Az utolsó jelentős felújítást 1970 és 1872 között végezték rajta, az utóbbi években már erősen leromlott állapotban volt. A nagy értékű műemléképület 1998-ban került a város tulajdonába. A helyi önkormányzat később szeretné restaurálni a rég elbontott külső erődítményből megmaradt egyetlen, a várkastélytól kb. 50 méterre található ötszögletű bástyát is. Erre a célra szintén uniós forrást fognak megpályázni.