Iohannis az EPK-csúcson: a migráció európai szintű kihívás
Klaus Iohannis államfő csütörtökön, az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján arra hívta fel a figyelmet, hogy a migráció továbbra is fontos európai szintű kihívás, amely közös és átfogó választ igényel. Iohannis azt is kiemelte, hogy Románia számára a schengeni csatlakozás nem csupán politikai cél, hanem az európai projekt iránti szilárd elkötelezettség.
Az Államelnöki Hivatal tájékoztatása szerint a budapesti találkozó napirendjén szerepelt egy plenáris ülés az Európát érintő biztonsági kihívásokról, különös tekintettel az ukrajnai helyzetre. Ugyanakkor kisebb munkacsoportok megbeszéléseket tartottak a migráció és a gazdasági biztonság különböző aspektusairól.
Az Agerpres összefoglalója szerint a plenáris ülésen folytatott megbeszélések során a résztvevők az Ukrajna elleni orosz agressziónak az egész kontinenst, sőt az egész világot érintő hatásairól beszéltek, hangsúlyozva, hogy európai szinten összehangolt fellépésre van szükség ahhoz, hogy továbbra is támogassák Ukrajnát a függetlenségéért, szuverenitásáért és területi integritásáért folytatott küzdelemben.
A román államfő részt vett a migrációval foglalkozó munkacsoport szűk körű megbeszélésein. Klaus Iohannis elnök beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy a migráció továbbra is fontos európai szintű kihívás, amely közös és átfogó választ igényel, mind belsőleg, mind a származási és tranzitországokkal kapcsolatban. Románia elnöke hangsúlyozta, hogy folyamatosan szem előtt kell tartani ezt a kihívást, amely számos európai országban a politikai viták középpontjában áll, mivel a közel-keleti konfliktus és az Ukrajnában zajló háború következményeként továbbra is aggasztóak a migrációval kapcsolatos fejlemények.
Klaus Iohannis elnök több prioritást felvázolt a migráció európai szintű kezelésére vonatkozóan. Ezek közé sorolta a migrációs és menekültügyi paktum hatékony alkalmazását, amely az Unión kívüli partnerekkel fenntartott kapcsolatok szempontjából is hasznos lehet. Azt is elmondta, hogy Románia a paktum néhány pontját már gyakorlatba is ültette a Szerbiával közös határon lebonyolított kísérleti jellegű projekt alkalmával, amely a hazatelepítések, menekültügyi eljárások és az illegális migráció visszaszorításának jó gyakorlata lett.
Az államelnök a regionális operatív együttműködés fontosságára is utalt, amely szintén hatékony cselekvési eszköznek bizonyul. Ismertette a közelmúlt projektjeinek tapasztalatát, amelyeket Románia más európai partnerekkel (Bulgária, Görögország, Ausztria, Magyarország, Szlovákia) és az Európai Bizottsággal közösen dolgozott ki a migráció hatékony kezelése érdekében.
Iohannis hangsúlyozta, hogy Románia továbbra is elkötelezett a hatékony migrációkezelési intézkedések végrehajtása, az EU külső határainak biztonsága és a schengeni vívmányokat alkalmazó tagállam szerepének teljes körű vállalása mellett.
A migráció hosszú távú kezelésével kapcsolatban az államfő az EU és a tagállamok rendelkezésére álló valamennyi eszköz koherens és összehangolt felhasználását sürgette, többek között közös cselekvési módok kidolgozásával olyan területeken, mint a fejlesztési támogatás, a szervezett bűnözés elleni küzdelem, a korai figyelmeztető mechanizmusok és a monitorozás.
Románia elnöke rámutatott, hogy a migrációt a belső biztonsággal összekapcsolva kell kezelni. Hangsúlyozta, hogy Románia biztosítja az EU külső határainak megerősített védelmét, és jelentős eredményeket ért el az illegális migráció ellenőrzésében és megelőzésében. Ennek kapcsán leszögezte, hogy a tagállamok közös és hatékony fellépése révén vissza kell állítani a bizalmat az Unió sikeres projektjei, például a schengeni térség iránt. Megerősítette, hogy Románia számára a schengeni csatlakozási folyamat kiteljesítése nemcsak nemzeti szinten fontos politikai célkitűzés, hanem az európai projekt iránti szilárd elkötelezettséget is tükrözi.
Az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója alkalmat adott arra, hogy megbeszélést tartsanak a Moldovai Köztársaság támogatásáról is. Ezen részt vett Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke, Románia, Franciaország, Olaszország, Lengyelország és Nagy-Britannia vezetői, valamint az Európai Tanács elnöke és az Európai Bizottság elnöke.
Románia elnöke a többi vezetővel együtt gratulált Maia Sandunak a választásokon aratott győzelméhez, és elismerését fejezte ki az elmúlt időszak reformtörekvéseiért, amelyek az orosz fenyegetések és beavatkozás jelentette kihívások ellenére folyamatos eredményeket hoztak. Klaus Iohannis azt is hangsúlyozta, hogy fenn kell tartani a reformok gyors ütemét, a magas fokú intézményi éberséget, és a 2025-ös parlamenti választások előtt alkalmazni kell a mostani választásokból levont tanulságokat.
Az államfő ismételten elismerését fejezte ki a moldovai népszavazás pozitív kimeneteléért, amely lehetővé teszi, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás célkitűzése bekerüljön a Moldovai Köztársaság alkotmányába. A román elnök szorgalmazta, hogy az EU, valamint annak tagállamai és partnerállamai továbbra is támogassák a Moldovai Köztársaságot. A részt vevő európai vezetők megerősítették, hogy folytatják a támogatást annak érdekében, hogy a Moldovai Köztársaság elérje a békére és a demokráciára vonatkozó célkitűzéseit. Klaus Iohannis elnök utalt a külső beavatkozásnak kitett európai demokráciák támogatásának szükségességére, kiemelve, hogy a külső beavatkozás egyértelműen megmutatkozott például a Moldovai Köztársaságban és Grúziában nemrégiben lezajlott választásokon.
A találkozó végén a vezetők közös nyilatkozatot fogadtak el, amelyben üdvözölték a népszavazás és az elnökválasztás eredményét a Moldovai Köztársaságban, és további támogatást ígértek, hogy az ország folytatni tudja a reformokat és a külső beavatkozás elleni küzdelmet.
A csúcstalálkozó alkalmával Románia elnöke kétoldalú megbeszélést folytatott az Európa Tanács új főtitkárával, Alain Berset-vel, aki 2024 szeptemberében lép hivatalba. A megbeszélések során az ET főtitkára ismertette megbízatásának prioritásait, amelyek középpontjában a demokrácia újjáélesztése és Ukrajna támogatása áll az orosz agresszió elleni küzdelemben. Klaus Iohannis biztosította, hogy Románia teljes mértékben támogatja a szervezetet és annak értékeit, és továbbra is aktívan részt vesz valamennyi kiemelt cselekvési területén a hatékony sokoldalúság érdekében.
CSAK SAJÁT