Indulnak a drónos ellenőrzések az illegális építkezések felderítésére és megadóztatására

Az ország több településén megkezdődtek az illegális építkezések felderítését célzó drónos ellenőrzések. A hatóságok a légi felmérések segítségével azonosítják a be nem jelentett ingatlanokat, amelyek után adót vetnek ki.

A Fehér megyei Sugág polgármesteri hivatala közleményben tájékoztatta a lakosságot, hogy március 2-án, hétfőn adóellenőrzési akciót tartanak a községhez tartozó három faluban. Az intézkedés részeként intelligens vagyonfelmérést végeznek drónos légi térképezéssel, számol be a G4Media. Az érintett települések a Transzalpina térségében találhatók, ahol az elmúlt években számos panzió és turisztikai létesítmény épült.

Bevetik a drónokat is | Fotó: Pexels
A helyi önkormányzat képviselői szerint az akció célja: a be nem jelentett épületek azonosítása;
a korrekt adóztatás biztosítása; a telkek és épületek pontos leltározása; a rendelkezésre álló vagy elhagyott területek feltérképezése; valamint a kataszteri, adóügyi és urbanisztikai rendszerek összehangolása.
A mérések alapján adónyilvántartást nyitnak azok számára, akik nem jelentették be ingatlanjukat.

Nagyvárad önkormányzata két hete jelentette be, hogy drónokat is bevet az illegális építkezések felderítésére. A lépés egy tavaly indult, ajtóról-ajtóra zajló ellenőrzési kampány folytatása.
A helyi rendőrséggel közösen végzett akció során eddig több mint 400 engedély nélküli építményt azonosítottak, noha az ellenőrzés a városnak csupán egy kisebb részét érintette. A fennmaradó területek átvizsgálására a hatóságok a közeljövőben drónos felmérést terveznek.

Törvényi alap az ellenőrzésre

Az ilyen típusú vizsgálatok idén váltak lehetővé, miután a Bolojan-kormány jogszabályban rendezte a drónos és műholdas ellenőrzések alkalmazását, az engedély nélkül emelt épületek megadóztatásának céljából.
Az új előírások módosítják és kiegészítik a 227/2015-ös számú adótörvényt. Ennek értelmében a helyi önkormányzatok terepellenőrzéseket végezhetnek, valamint műholdképeket, drónfelvételeket és más modern technológiákat is felhasználhatnak az engedély nélküli vagy be nem jelentett épületek azonosítására.

A rögzített képek bizonyítékként szolgálhatnak adóügyi és fegyelmi eljárásokban, elősegítve az illegális építkezések hatékonyabb feltárását.

A felvételeket továbbítják az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökségnek (ANCPI) és az alárendelt intézményeknek, ahol ezeket műszaki ellenőrzésnek vetik alá. Az adatokat ezt követően beillesztik az integrált kataszteri és telekkönyvi rendszerbe, kataszteri szám kiadása nélkül.

„Ez a fennálló helyzet jogi rendezését és méltányosságot jelent azokkal az állampolgárokkal szemben, akik rendesen fizetik az adót. Nem csak egyeseknek kell adózniuk, hanem azoknak is, akik nem jelentik be az építményeiket” – nyilatkozta tavaly Cseke Attila.
A miniszter hangsúlyozta: az államnak olyan mechanizmusokat kell létrehoznia, amelyek biztosítják az egyenlő közteherviselést. A drónos ellenőrzések nem számítanak újdonságnak, több nyugati országban már hosszabb ideje alkalmazzák ezt a módszert az illegális építkezések visszaszorítására.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?