Háromszéken napenergiát használnak a szennyvíztisztításhoz
Sepsiszentgyörgyre és Kézdivásárhelye, két nagy teljesítményű napelem rendszert telepít a Közüzemek vízszolgáltató, hogy csökkentse az energiával járó kiadásait, illetve megtermelje saját villanyáram szükségletét, tájékoztatott Kozsokár Attila igazgató.
A sepsiszentgyörgyi székhelyű, regionális vízszolgáltató a kézdivásárhelyi szennyvíztisztító állomáshoz egy 400 kW-os fotovoltaikus rendszert telepít, amely az év 8 hónapjában lefedi a tisztító teljes energiaszükségletét, illetve a téli hónapokban megközelítőleg 80 százaléknyi lefedést tud biztosítani.
A sepsiszentgyörgyi szennyvíztisztító esetében 290 kW-os napelem rendszert telepítenek, ez a tisztító energiaszükségletének 25%-ára elegendő, a téli hónapokban 15%-nyit tud lefedni, viszont a háromszéki megyeszékhelyi szennyvíztisztító esetében már használnak egy biogáz termelő berendezést, amely az energiaszükséglet 30%-át tudja lefödni.
Kozsokár Attila szerint úgy a kézdivásárhelyi, mint a sepsiszentgyörgyi napelem rendszerek telepítése és üzembe helyezése is elkészül az év végéig. Ennek érdekében két szakcéggel írtak alá egy közel 1 milliólejes, illetve egy 1,2 millió lejes szerződést. A Közüzemek vízszolgáltató ezt a beruházást európai uniós alapokból finanszírozza.
A vízszolgáltató igazgatója szerint a Közüzemeket súlyosan érintette az energiaválság, hiszen a víz és szennyvíz pumpálása, illetve a szennyvíz tisztítása is nagy energiaigényű feladatok amiken nem tudnak spórolni. Felidézte, hogy Sepsiszentgyörgyön a szennyvíztisztítóból származó biogázat is használnak villanyáram előállításra, de ez önmagában nem telepítenek fotovoltaikus rendszert is.
„Szerencsésebbnek tartom, ha mi magunk rendelkezünk az energiaforrások fölött, hiszen nem tudhatjuk, hogy mikor üt be a baj és kell minél kisebb mértékben külső forrásokra támaszkodni” fogalmazta meg Kozsokár Attila igazgató.
CSAK SAJÁT