Gyökeresen változni fog a könyvvitel – a jó szakembert nem pótolja a digitalizáció

A mesterséges intelligencia széles körű elterjedése a pénzügyi, könyvviteli, tanácsadói szakmákat veszélyezteti leginkább, hívták fel a figyelmet humánerőforrás-szakemberek és a munkáltatók képviselői. A Maszol által megszólaltatott szakértők szerint a jelenlegi formájában öt-tíz éven belül valóban megszűnik a könyvvitel, ám éppen a fejlesztések miatt új feladatok jelennek meg.

Elemzések szerint országszerte mintegy százezer pénzügyi, könyvviteli és tanácsadói feladatot ellátó szakembert helyettesíthet a mesterséges intelligencia. A jövő szolgáltatói kénytelenek lesznek ötvözni az emberi tudást és a technológiát – fejtette ki Radu Burnete a Concordia munkáltatói szövetség igazgatója.

Aki nem készül fel a változásra, elvérzik

Ebben a formában, ahogy jelenleg működik, öt-tíz éven belül megszűnik a könyvvitel, szögezte le Debreczeni László adószakértő. „Aki nem készül rá, elvérzik, megszűnik a munkája” – fogalmazta meg a közgazdász. Ugyanakkor ez a gyökeres változás nem valósul meg egyik napról a másikra, de a folyamat már elindult, a vállalkozói szféra arra törekszik, hogy minél gyorsabban és hatékonyabban teljesítse az elvárásokat.

Illusztráció: Pixabay

Debreczeni László felidézte, öt évvel ezelőtt a nagy vállalatok, ahol naponta kétszáz számla is befut a beszállítóktól, úgynevezett könyvelői robotra bízták ennek a könyvelését, elvitték dobozokban a papírszámlákat egy szakcéghez, ahol intelligens szkenner olvasta be az adatokat. Ez zsákutcának bizonyult, hiszen az a cél, hogy amikor kiállítunk egy számlát, azt ne kelljen kinyomtatni, az ügyfél könyvvitelében azonnal jelenjen meg az információ.

A valós digitalizáció akkor valósul meg, amikor kiiktatjuk a plusz köröket, ám ezek a drasztikus változások nem történnek meg egyik napról a másikra, adatbázisokat, programokat kell összehangolni, mutatott rá az adótanácsadó.

Már most megoldható, hogy a naprakész pénztárgép-forgalom vezetése a könyvviteli program része legyen, azonban előfordul, hogy a cégek alkalmazottainak rossz beidegződései hátráltatják az átállást.

Egyértelmű, hogy a könyvviteli szakmának az a része, hogy egy tonna papírt fel kell könyvelni, el fog tűnni, erre a szolgáltatásra már nem lesz igény. Mindent nem lehet digitalizálni, ám amikor a teljes könyvviteli adatbázist át kell adni az adóhivatalnak, rákényszeríti a vállalkozásokat a felzárkózásra, a digitalizált, naprakész könyvvitelre, szögezte le Debreczeni László.

Nincs elég könyvelő, könyvviteli programozó

Nem fenyeget az a veszély, hogy könyvelői állások szűnnek meg, most is humánerőforrás-hiány van a szakmában, mondta el a Maszolnak Bodosi Imre, aki az egész országban, de leginkább Erdélyben könyvelési és ügyviteli szoftvereket szolgáltató és szervizelő sepsiszentgyörgyi cég társtulajdonosa. A vállalkozó riogatásnak tartja az erről szóló híreket, kifejtette, jelenleg éppen azzal szembesülnek, hogy a fiatalok nem tartják elég vonzónak ezt a hivatást, hiszen határidőre pontos munkát kell végezni. „Ebben a szakmában nem elegendő az 50-60 százalékos teljesítmény, mint az iskolában, itt száz százalékosan kell teljesíteni, hiszen a vállalkozások pénze a tét” – fogalmazta meg Bodosi Imre.

Illusztráció: Pexels

Hozzátette, ráadásul olyan programozó is kevés van, aki a könyvvitelben dolgozna, az informatikában inkább az innováció felé fordulnak a fiatalok, ezeket a projekteket a befektetők megfinanszírozzák, és elfogadott, ha egy fejlesztés végül mégsem lesz sikeres. A könyvvitelben viszont nem sarkalatosan új rendszereket kell kidolgozni, hanem a meglévőkre építve kell azokat optimalizálni.

Új feladatok jelennek meg

A jó könyvviteli szakembereket, adótanácsadókat nem helyettesíti a digitalizálás, hiszen éppen a fejlesztések miatt új feladatok jelennek meg, taglalta a vállalkozó. Példaként említette, meg lehet oldani, hogy a digitalizált rendszer automatikusan kiállítja a számlát, a könyvelőnek már nem az a feladata, hogy számlát írjon, azt elkönyvelje, hanem hogy elemzéseket készítsen. A cégek versenyképességét növeli ez a felértékelt tudás, meg lehet állapítani, hogy egy termékből mekkora készletre van szükség, hiszen nem mindegy, hogy a vállalkozónak mennyi pénze áll a raktárban. A forgalomból lehet következtetni arra, hogy milyen időpontokban van szükség több pénztárosra az üzletben, vagy érdemes-e nyitva tartani a boltot hétvégén, részletezte Bodosi Imre. Meglátása szerint ebből kiindulva nem fogynak, hanem sokasodnak a könyvviteli szakemberek, tanácsadók feladatai. Hangsúlyozta, ebben a szakmában is elvárás az egész életen át tartó tanulás, nem lesz elég már rutinból elvégezni azokat a munkákat, amit az adóhatóság elvár, hanem folyamatosan fejlődni kell.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?