Freedom House: Románia továbbra is félig konszolidált demokrácia
Romániában, Szlovákiában és különösen Bulgáriában 2022-ben folytatódott az „instabilitás stabilizálódásának irányába mutató tendencia” – állapította meg a Freedom House a kelet-európai és közép-ázsiai országok demokráciájának helyzetéről szóló, szerdán közzétett éves jelentésében.
Az amerikai civil szervezet szerint a vizsgált 29 országból 11-ben romlott, hétben javult a demokrácia helyzete a múlt évben.
Romániáról a jelentés azt írja, hogy Bulgáriától és Szlovákiától eltérően az országnak 2022-ben stabil kormánya volt, ami örvendetes fejlemény, tekintve, hogy korábban hosszú ideig törékeny többségű koalíciók kormányoztak.
A Freedom House hét kritérium alapján számolja az országok demokrácia-pontszámát. Az értékelés egy 1 és 7 közötti skálán történik, ahol az 1 a legalacsonyabb, míg a 7 a legmagasabb szintű demokráciát jelöli.
Románia demokrácia-pontszáma 4,36, a 0-100-as skálára kivetítve ez 56 százalékos demokráciaszintet jelent. Ez alapján Romániát a „félig konszolidált demokráciák” közé sorolta a jelentés.
A Freedom House megjegyzi, hogy a széles körű támogatottsága ellenére Nicolae Ciucă miniszterelnök kormánya nem volt mentes a belső vitáktól. Plágiumbotrányok és az ukrajnai háborúval kapcsolatos elfogult nyilatkozatok miatt több miniszter lemondott.
Bulgária és Szlovákia helyzetének részletezése után a jelentés megállapítja, hogy a belpolitikai zavarok ezekben az országokban nem gyakoroltak jelentős hatást a demokratikus intézményeikre és a demokrácia-pontszámukra. Ez annak köszönhető, hogy a politikai vitákat a parlamenti eljárásokkal összhangban oldották meg, és a választókat kérték fel a patthelyzetek megoldására.
Mindezek ellenére tartósabb rendszerszintű korrekciók hiányában fennáll a veszélye annak, hogy az oroszbarát frakciók befolyása Bulgáriában, az erőszakos intolerancia kultúrája Szlovákiában és „az etika krónikus megsértése” Romániában fokozatosan gyengíti a demokráciába vetett bizalmat a lakosság körében.
CSAK SAJÁT