Az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját

Az Alkotmánybíróság (CCR) pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját – közölte elsők között a G4 Media. „Az alkotmány 146. cikkelyének f) pontja alapján érvényteleníti a román elnökválasztással kapcsolatos teljes választási folyamatot” – áll az Alkotmánybíróság péntek délutáni közleményében. A kormány jelöli ki az új választási időpontot, és a választási folyamat teljes egészében újraindul.

Az ülésre azután került sor, hogy az Alkotmánybíróság csütörtökön késő este bejelentette, hogy a választások megsemmisítésére irányuló első négy kérelmet csak a második forduló után elemzik.
Pénteken egy példátlan ülést tartottak, és hivatalos közleményt is adtak 15 órakor, mely szerint érvénytelenítették az első fordulót. A CCR bírái péntek délelőtt üléseztek, majd 14.35-kor szünetet tartottak, és 15.00 órakor folytatták a munkát. Csütörtökön és pénteken több kérés is érkezett a CCR-hez a választások törlésére. 

Marian Enache, az Alkotmánybíróság elnöke. | Fotó: Agerpres

A Digi24 hírtelevízió forrásai szerint a civil társadalomtól, az akadémiai szférából, de politikusoktól is rengeteg kérelem érkezett a bíróság asztalára, ezek láttán döntöttek úgy a CCR bírái, hogy előzetes elemzést végeznek. A választásokat annak kontextusában törölték, hogy feloldották a választásokba való orosz beavatkozásra utaló titkosszolgálati információk titkosítását. 

A kormány jelöli ki az új választási időpontot, és a választási folyamat teljes egészében újraindul – áll az alkotmánybíróság 2024. december 6-án 15 órakor kiadott közleményében. Mindeközben zajlik külföldön a szavazás, délután 15 óráig már 33 825-en szavaztak, és a szavazás nem állt le, csak mintegy három órával a bejelentés után.

Az első forduló esetleges törlésére vonatkozó kérdésre Elena Lasconi pénteken korábban a Radio Romania Actualităținak azt mondta, hogy „ha az első fordulót érvénytelenítik, az szörnyű feszültséget okozna a társadalomban. Hagyjuk, hogy a románok válasszanak”.

Elutasította a BEC a DREPT beadványát a parlamenti választások érvénytelenítéséről

Elutasította pénteken a Központi Választási Iroda (BEC) a DREPT beadványát, amelyben a párt a parlamenti választások eredményének érvénytelenítését kérte, írja az Agerpres. Indoklásában a BEC a 2015/208-as törvényre hivatkozott, amely szerint a választásokon részt vevő alakulatok az urnazárást követő 40 órában kérhetik a választások érvénytelenítését, és kérésüket meg is kell indokolniuk. A DREPT túllépte ezt a határidőt, ugyanis csütörtökön 22 óra 55 perckor küldte el e-mailben a kérelmét, amelyet pénteken reggel iktattak – magyarázták.

Georgescu: „a demokráciát barbár támadás érte”

A demokrácia elleni támadásként értékelte az államfőválasztáson legtöbb szavazatot kapott Călin Georgescu elnökjelölt, hogy az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az első forduló eredményeit.

„A demokráciát támadás érte ma”, a politikai vezetők meg vannak ijedve, hogy elveszítik a hatalmukat. „A romániai korrupt rendszer lepaktált az ördöggel. Nekem viszont egyetlen szerződésem van: a néppel és Istennel” – ezeket mondta Călin Georgescu, az államfőválasztás első fordulójának győztese, miután az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az első fordulót. Georgescu azt mondta, „az ügyvédek már tervezik a fellebbezést”, nem hagyja ennyiben az alkotmánybírósági döntést.

Iohannis: az új kormány jelöli ki majd az új választási időpontot

A parlamenti választások ervényesítése következik, majd az új kormány megalakítása, és ez a kormány dönt majd az új elnökválasztási időpontok kijelöléséről – mondta Klaus Iohannis államfő este 19 órai beszédében.

Klaus Iohannis az alkotmányból idézve kiemelte: az államfő addig marad tisztségében, amíg az újonnan megválasztott elnök leteszi a hivatali esküt. „Én maradok, amíg lesz egy új megválasztott elnök” – mondta. Leszögezte, nem akar kormányfő lenni, csak annyit akar, hogy végig vigye a mandátumát. Azt mondta, hogy „ugyanúgy” cselekedni fog Romániáért és a románokért mint eddig, az uniós és NATO-partnereknek pedig azt üzente: Románia stabil, biztonságos és Európa-párti állam.

BEC-határozat: a külföldi szavazóhelyiségekben a szavazás azonnal leáll

Péntek este a Központi Választási Iroda határozatot fogadott el, amely előírja, hogy a diaszpórában lévő szavazóhelyiségekben a szavazás azonnal leáll, a választási anyagokat pedig lepecsételik és átadják a diplomáciai és konzuli képviseleteknek, írja a G4media

Illyés Gergely: Most az új koalíció stabilitása a legfontosabb 

Mi várható politikai szinten az alkotmánybíróság döntése után? Kibír-e az új koalíció egy újabb elnökválasztást, ha külön jelöltekkel indul? Várhatók-e utcai megmozdulások az ultranacionalisták részéről? Politikai elemzőt kérdeztünk.  

Illyés Gergely politikai elemző a Maszol megkeresésére elmondta: a legfontosabb most a parlament megalakulása. „Kérdés, hogy a mostani kormány vagy már a következő kabinet tűzi-e ki az új elnökválasztás időpontját” - tette hozzá.

Az elemző szerint nyilvánvaló, hogy egyetlen olyan pártot sem lehet nélkülözni a most megalakuló koalícióban, amely szemben áll az ultranacionalista táborral Fotó: a képviselőház Facebook oldala

Kelemen Hunor: sokkal nagyobb átláthatósággal lehet az állampolgárok bizalmát visszanyerni 

Az RMDSZ tudomásul vette, hogy az alkotmánybíróság egyhangúlag érvénytelenítette, eltörölte az államelnök-választást, még meg kell várni a indoklást, hogy mire alapozta a döntését, szögezte le a Maszol megkeresésére Kelemen Hunor.

Az RMDSZ elnöke kifejtette, hogy az állampolgárok bizalmát vissza lehessen nyerni, az államelnöki hivatal, az ügyészség, a kormányzati intézmények, a hírszerzés elő kell rukkoljon az információkkal.

„Sokkal nagyobb transzparenciára, átláthatóságra van szükség abban, hogy mi vezetett ide, a felelősséget is meg kell állapítani, következményei kell legyenek a történteknek. Tudták-e, hogy problémák vannak, ha tudták, mire vártak. Csak akkor lehet tiszta vizet önteni a pohárba, ha nyilvánosságra hozzák az összes információt, mert amit a napokban kiadtak, az nagyon kevés, ahhoz,hogy a polgárok megértsék, mi történt valójában, és milyen törvénytelenségek vezettek ide” – fejtette ki Kelemen Hunor.

A parlamenti választások érvénytelenítését kéri a DREPT

A parlamenti választások érvénytelenítését kéri a DREPT párt, azok után, hogy az államfőválasztás első fordulóját érvénytelenítette az Alkotmánybíróság. A kérelmet a Központi Választási Irodának nyújtották be a parlamenti választások törlése érdekében, arra hivatkozva, hogy „mivel Oroszország részvételét hivatalosan elismerték, azt az egész választási ciklusra el kell ismerni. Szabad és tisztességes választásokat akarunk!” – írta a kérvényt Facebookra posztoló Vlad Alexandru.

A parlamenti választások is az alatt a „hibrid háború” alatt zajlottak, ami miatt az Alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztást, írta a DREPT párt elnöke a Facebookon.

Nicolae Ciucă higgadtságra int

Az Alkotmánybíróság döntése az elnökválasztás első fordulójának érvényesítéséről példa nélküli Románia történetében. Egy ilyen fontos pillanatban elengedhetetlen, hogy higgadtságot, egységet és érettséget tanúsítsunk, az ország érdekeit és a demokratikus értékeket védelmét helyezve előtérbe – írta Facebook bejegyzésében Nicolae Ciucă.

Soșoacă és Simion állampuccsot kiáltanak

A szélsőséges pártok vezetői közül úgy Diana Șoșoacă, az SOS Románia elnöke, mint George Simion, az AUR-vezére állampuccsnak tartják a történteket.

Diana Șoșoacă szerint viszont az államcsíny már korábban elkezdődött, szerinte az államfőválasztások már azzal érvénytelenné váltak, hogy őt kizárták a választás jelöltjei közül. Közösségi oldalán isteni igazságszolgáltatásnak nevezte az Alkotmánybíróság pénteki döntésében, nem engedte, hogy Călin Geoergescu és Elena Lasconi az ő munkája és áldozatai árán felkapaszkodjon.

Csoma Botond: ha az állami intézmények rendesen végzik a munkájukat, nem jutottunk volna ebbe a helyzetbe

Az RMDSZ nem kommentálja az Alkotmánybíróság döntését az államelnök-választások első fordulójának érvénytelenítéséről, ám elfogadja azt, szögezte le a Maszol megkeresésére Csoma Botond. Az RMDSZ szóvivője hozzátette, az alkotmánybíróság indoklását a pénteki döntésről ezután fogják megvizsgálni.

A jelenlegi helyzetben a legfontosabb, hogy minél hamarabb alakuljon meg az új kormány | Fotó: RMDSZ

A jelenlegi helyzetben a legfontosabbnak azt tartják, hogy a parlamenti választások eredményét minél hamarabb érvényesítsék, minél hamarabb alakuljon meg az új kormány.

Elölről kell kezdeni az az államelnök-választás egész procedúráját, valószínű a jelöltállítás pillanatától, mindent, részletezte az RMDSZ képviselő.

Összeül a BEC, hogy a külföldi szavazás leállításáról döntsön

A G4media információi szerint Központi Választási Iroda (BEC) 17.00 órakor ülést tart, hogy döntsön a diaszpórában történő szavazás leállításáról azok után, hogy az elnökválasztás érvénytelenítéséről döntött az alkotmánybíróság. A diaszpórában pénteken romániai idő szerint 12.00 órakor kezdődött a szavazás, és még tart, mivel a BEC hivatalos döntésére várnak. Délután 16 óra után már több mint 44 ezren szavaztak.

Puccsot emleget Trump egykori bukaresti nagykövete

Adrian Zuckerman, az Egyesült Államok Donald Trump első elnöki ciklusa alatt szolgáló bukaresti nagykövete a B1 TV műsorában pénteken reagált az alkotmánybíróság döntésére, amely érvénytelenítette az elnökválasztásokat. Azt mondta: a bírák „megmentették Romániát az oroszoktól”.

Lasconi: az alkotmánybíróság döntése törvénytelen és erkölcstelen

„Elítélem azt, ami ma történt, szerintem tönkretették mindazt, amit az elmúlt 35 évben megvalósítottunk (…) Az Alkotmánybíróság döntése törvénytelen és erkölcstelen, tönkreteszi a demokrácia lényegét, a szavazást” – reagált Elena Lasconi péntek délután, miután az alkotmánybírák érvénytelenítették az államfőválasztás első fordulójának eredményeit.

Elena Lasconi csalódott a CCR döntésében | Fotó: Agerpres

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökjelöltje, aki a második fordulóra készülődött a Facebook-oldalán közölt videófelévétel szerint folytatni kellett volna a választási folyamatot, tiszteletben kellett volna tartani a polgárok akaratát, függetlenül attól, hogy a döntésük tetszik-e vagy sem.

Marcel Ciolacu: az alkotmánybíróság a helyes döntést hozta

Marcel Ciolacu szociáldemokrata párti (PSD) miniszterelnök, volt államfőjelölt is nyilatkozatot tett közzé a közösségi oldalán az alkotmánybíróság döntését követően nem sokkal. Mint írta, a taláros testület a helyes döntést hozta meg azzal, hogy eltörölte az elnökválasztásokat.

Kifejtette: ez az egyetlen helyes megoldás, miután feloldották a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) üléséről készült dokumentumok titkosítását, és kiderült, hogy Oroszország beavatkozott a választások menetébe. Kijelentette: az elnökválasztásokat meg kell ismételni.

Külföldi reakciók: a nemzetközi sajtó is rendkívüli hírként kapta fel az elnökválasztás érvénytelenítését 

Rendkívüli hírként közölte pénteken a nemzetközi sajtó, hogy az alkotmánybíróság érvénytelenítette a romániai elnökválasztást. Breaking news, nemcsak itthon, de külföldön a példátlan esemény. 

Călin Georgescu estig kivár 

Călin Georgescu pénteken 21.00 órakor nyilatkozik a sajtónak, tájékoztat a választások első fordulóját megnyerő jelölt sajtóirodája. Anca Alexandrescu a Facebookon jelentette be, hogy Georgescu 21.00 órakor élőben jelentkezik a Realitatea Plus műsorában.

Georgescu 21.00 órakor élőben jelentkezik a Realitatea Plus műsorában | Fotó: Agerpres

Emanuel Ungureanu, az Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselője pénteken azt mondta, hogy az Alkotmánybíróság döntése az elnökválasztás törléséről „törvénytelen”, és hogy a döntés „hat hónapon belül a harmadik államcsíny” a testület részéről.

Puskás Bálint: Călin Georgescu nélkül rendezhetik az új választást

Az egykori alkotmánybíró szerint az egész folyamatot újra kell kezdeni: ismét jelentkezniük kell azoknak, akik indulni kívánnak. Mint mondta, a törvény szerint az alkotmánybíróság döntése után számított két hétre, vasárnap rendezhetik meg legkorábban az új választást. 

Kérdésünkre, hogy kizárhatják-e Călin Georgescut, Puskás Bálint ezt szinte biztosnak tartja, hiszen amennyiben megtámadják a jelöltségét, egyértelmúű lesz a döntés. Emlékeztetett rá: Diana Șoșoacă sokkal súlytalanabb vádak miatt tiltották ki a megmérettetésből.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?