Feljelentették az egészségügyi minisztert az újrahasznosított szívritmusszabályzók ügyében

Feljelentést tett Emanuel Ungureanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) parlamenti képviselője az egészségügyi miniszter és több intézményvezető ellen az újrahasznosított szívritmusszabályozók ügyében.

A képviselőház egészség- és családügyi bizottságának alelnöke szerdai iaşi-i sajtótájékoztatóján számolt be arról, hogy feljelentést tett a legfőbb ügyészségen Alexandru Rafila ellen. Szerinte az egészségügyi miniszter hivatali visszaélést követett el azáltal, hogy megtartotta tisztségében a Iaşi megyei sürgősségi kórház menedzserét, bár – állítja Ungureanu – tudomása volt az egészségügyi intézmény tartozásairól.

Feljelentést tett a törvényhozó a szaktárca keretében működő gazdasági igazgatóság vezetője, továbbá a Iaşi Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) volt vezérigazgatója és a megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője ellen is. Úgy véli, mindannyiuknak tudomásuk volt a kórháznál zajló rendellenességekről, mégsem tettek semmit, ezért felelniük kell.Alexandru Rafila is „sáros” az ügyben az USR-képviselő szerint | Fotó: Agerpres

Ungureanu ismét hangsúlyozta, hogy egy orvosi tanulmány keretében a temesvári szívsebészeten is ültettek be a betegeknek használt defibrillátorokat 14 éven át, de arról nem beszél senki. A politikus azt is tudni véli, hogy az orvosi eszközök újrahasznosításának gyakorlata nemcsak a kardiológia, hanem a szemészet vagy az ortopédia terén is elterjedt.

Mint ismert, február 17-én őrizetbe vették a iaşi-i Sf. Spiridon kórház orvosát, Dan Tesloianu kardiológust, és többrendbeli hivatali visszaélés, illetve vesztegetés elfogadása miatt indult büntetőeljárás ellene. Az ügyészek szerint 2017-től 2022 augusztusáig az orvos 238, holttestekből kiműtött vagy ismeretlen eredetű szívritmus-szabályozót ültetett be pácienseinek, nem törődve azzal, hogy ez jelentős egészségi kockázatot jelent, akár végzetes kimenetelű is lehet a betegek számára. Az eljárást tiltja a törvény, és az orvostechnikai eszközök gyártói is feltüntetik a csomagoláson az újrahasznosítás tilalmát – hangsúlyozzák az ügyészek.

Az eddigi bizonyítékok szerint az orvos egy egész hálózatot működtetett, több egészségügyi dolgozó is segített neki hozzájutni a beültethető készülékekhez, amelyek egy részét holttestekből műtötték ki, a vonatkozó törvényi előírások betartása és a hozzátartozók hozzájárulása nélkül. Ezeket aztán beültette más betegeknek, eredetigazoló iratok hiányában azonban nem tudta bevezetni a kórház nyilvántartásába, így az intézményen belüli eljárás menete nem követhető, az eszközök nem rendelkeztek az egészségügyi minisztérium által kiadott tanúsítványokkal, sem garancialevéllel, sem a fertőtlenítést igazoló dokumentumokkal.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az ügyészek szerint a készülékek beültetése sok esetben indokolatlan volt, az orvos fiktív diagnózis alapján javasolta a beavatkozást, vagy előzőleg olyan gyógyszereket írt fel a betegnek, amelyek szívritmus-szabályozó szükségességére utaló tüneteket váltottak ki. Az ügyben további hét orvos ellen vesztegetés elfogadása, négy páciens ellen pedig megvesztegetés miatt vizsgálódnak.

Kapcsolódók

Kimaradt?