Felfüggeszthetik a tiltakozó bírák és ügyészek juttatásait?

Technikailag és jogilag nem a kormány fizeti a bírákat és az ügyészeket, csakis az igazságügyi felügyelet vizsgálhatja meg és határozhat a juttatásaik részleges felfüggesztéséről – magyarázta Radu Marinescu a Digi24-nek az követően, hogy Ilie Bolojan kormányfő szerint az lenne erkölcsös, ha tevékenységük részleges felfüggesztése idején a fizetésüket is ideiglenesen felfüggesztenék.

Az igazságügyi miniszter emlékeztetett arra, hogy a bírák és ügyészek szolgálati nyugdíját és nyugdíjkorhatárát módosító törvénytervezet váltotta ki a tiltakozást. Ennek okán párbeszéd eddig is volt és továbbra is van a tárca és a bírói tanács között – még az államfő is közvetített –, csakhogy az álláspontok nem közeledtek. A bírák a jogszabálymódosítás visszavonását vagy az alkotmánybíróság döntését várják az ügyben, a kormány ugyanakkor kitart az eredeti elképzelések mellett – vázolta a helyzetet a tárcavezető.

Egyénileg felelősek a saját munkájukért | Illusztráció: Pexels

Az interjúból kiderült, hogy épp az igazságszolgáltatás teljes függetlenségét garantáló törvény okán nincs beleszólása a kormánynak a bírák és ügyészek járandóságának kifizetésébe, a büdzsét a legfelsőbb bíróság kezeli, részleges bérmegvonást pedig csakis az igazságügyi felügyelet rendelhet el, alapos kiértékelés és vizsgálat után.

Marinescu arra is rámutatott, hogy bár a legtöbb bíróság úgy határozott, hogy meghatározatlan időre felfüggeszti tevékenységét és csakis a sürgős ügyeket tárgyalják, a tiltakozás gyakorlatba ültetése bíróságtól bíróságra, ügyészségről ügyészségre változik, a bírák tevékenységi köre pedig irodai munkát is magában hordoz. A munkavégzésükért egyénileg felelősek, tevékenységüket számszerűsíteni pedig nagyon nehéz, csak szakavatott személy hivatott rá. „Én csak azt tudom mondani, hogy egy magát morális jogállamnak tartó társadalomban az az erkölcsös, ha minden hatóság tisztában van a hatalmával és a függetlenségével és felelősségteljesen viselkedik a polgárokkal szemben. Ez a morális” – mondta Marinescu a Digi24-nek.

Mint korábban írtuk: a legtöbb bíróság már augusztus vége óta tiltakozik, több per tárgyalását erre hivatkozva halasztottak el. Ilie Bolojan kormányfő az állampolgárokkal szembeni tiszteletlenségnek tartja a kialakult helyzetet, úgy tartaná erkölcsösnek, ha a bírák juttatásában is tükröződne tevékenységük részleges felfüggesztése. Az alkotmánybíróság a héten tárgyalja a különnyugdíjakkal kapcsolatos törvénytervezetet.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?