Fehér megyei önkormányzati képviselők és pedagógusok találkoztak Winkler Gyula EP-képviselővel
Szombat délelőtt Fehér megye szinte minden magyarlakta települése képviseltette magát a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban azon a kerekasztal-megbeszélésen, amelynek fő célkitűzése a környékbeli magyar szórványközösségek tanügyi és közösségi gondjainak feltérképezése volt.
„Azért gyűltünk ma itt össze, hogy közösen beszéljük meg gondjainkat és lehetőségeinket” – mondta Lőrincz Helga, Nagyenyed RMDSZ-es alpolgármestere, az esemény ötletgazdája, aki az új tanügyi törvény tervezete kapcsán hozzátette: „Nagyon fontos, hogy legyünk felkészülve arra, ami ezután jön, tudjuk, hogy mi van, és ott, ahol gondok merülnek fel, hogyan tudjuk megoldani azokat”.
A megbeszélésen az alpolgármester elmondta: nincsenek megszűnőben levő magyar iskolák a megyében, sikerült mindenhova iskolabuszt szerezni, ahol igény volt rá, továbbá megosztotta tapasztalatait a délutáni foglalkozást nyújtó magyar iskolákról és felvázolta a tanügyben létező pályázati lehetőségeket.
A találkozón jelen volt Winkler Gyula RMDSZ-es európai parlamenti képviselő, aki elsőként az Örökségünk őrei versenyt hozta fel sikeres kezdeményezésként, amelyet Hegedüs Csilla jelenlegi RMDSZ-es államtitkárral indítottak útjára, és amely nagyon sok diákot és közösséget mozgatott meg az évek során. Winkler szerint ez kiváló példája annak, hogy egy helyi ötlet hogyan válhat országos mozgalommá. A verseny azért került megemlítésre, mert épp a találkozó napján, szombaton rendezték meg a Bethlen Gábor Kollégiumban az Örökségünk őrei regionális döntőjét, amely a szórványmegyék (Arad, Beszterce, Fehér, Hunyad, Máramaros, Temes) között zajlott, és amelyet az általános iskolás korcsoportban a nagybányai Németh László Elméleti Líceum, a középiskolások között pedig a házigazda iskola diákjai nyertek meg.
Winkler Gyula több aktuális társadalmi és gazdasági problémára hívta fel a figyelmet: azokra, amelyek konkrétan érintik az erdélyi magyar közösségeket, s elmagyarázta, hogyan alakultak ki ezek, illetve az RMDSZ és az Európai Parlament milyen intézkedésekkel próbálta enyhíteni a gondokat.
Az EP-képviselő jó ötletnek tartotta, hogy a pedagógusok találkozzanak az önkormányzati képviselőkkel, mert „a közösségi siker titka a közigazgatás, az iskola és a vállalkozói szféra jó együttműködésében rejlik, amelyhez hozzátehetjük a civil szférával és az egyházakkal kialakított kapcsolatokat is.” Hangsúlyozta: az egymillió fős erdélyi magyarságot nem lehet figyelmen kívül hagyni Brüsszelben sem, hiszen ez a közösség nagyobb, mint néhány uniós tagállam összlakossága, ahhoz azonban, hogy érvényesíteni tudjuk érdekeinket, összefogásra és érdekképviseletre van szükségünk.