Ezt ajánlja a katasztrófavédelem a lakosság számára vihar esetén
Vihar kitörése esetén a legfontosabb, hogy biztonságban tudjuk magunkat, hozzátartozóinkat és értékeinket. Annak érdekében, hogy csökkenteni tudjuk a szélsőséges időjárás okozta veszélyeket, károkat, az Országos Katasztrófavédemi Felügyelőség (IGSU) ajánlásokat fogalmazott meg.
Az ország számos pontján okozott károkat az elmúlt napok viharos időjárása, a hatóságok pedig további viharokra figyelmeztetnek. Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelség (IGSU) hivatalos ajánlásokat tett közzé szerdán a lakosság felé.
A katasztrófavédelem arra hívja fel a figyelmüket, hogy halasszuk el a szabadtéri tevékenységeket. Mint kiemelték: szélsőséges időjárási körülmények között a nyílt terepen vagy magasban végzett munka rendkívül veszélyes lehet. Lehetőség szerint kerüljük a nyílt láng használatát a területek tisztításához vagy száraz növényzet égetéséhez. Erős szélben a tűz könnyen ellenőrizhetetlenné válhat, és szétterjedhet – hangsúlyozták.
Fontos, hogy igyekezzünk megvédeni otthonainkat: a vihar kitörése előtt zárjuk be az ablakokat, és rögzítsük a szél által elmozdítható tárgyakat (pl. kerti bútorok, virágcserepek, reklámtáblák), hogy megelőzzük a baleseteket és anyagi károkat. Mindenképpen kerüljük a veszélyes helyeket: ne húzódjunk fa alá, villanyoszlopok, hirdetőtáblák vagy más olyan szerkezetek közelébe, amelyeket a szél ledönthet. Kerüljük az átkelést a vízfolyásokon – hirtelen vízhozam-emelkedés esetén ne próbáljunk meg átkelni, és ne tartózkodjunk a part mentén.
További ajánlások a lakosság számára:
- Tisztítsuk ki az árkokat és a vízelvezető csatornákat, hogy a csapadékvíz szabadon elfolyhasson.
- Kövessük a helyi és megyei hatóságok ajánlásait az időjárási események előtt, közben és után.
- Építsünk ideiglenes gátakat az épületbe történő vízbetörés megakadályozására, különösen, ha korábban már volt árvíz a környéken.
- Ha evakuálásra van szükség, haladéktalanul induljunk a hatóságok által kijelölt közeli magasabb fekvésű helyre.
- Ha áradás érte minket, vonuljunk fel az épület magasabb részeibe vagy a tetőre, amíg megérkeznek a mentőegységek.
- Ha van rá lehetőség, helyezzük a fontos tárgyakat a felső szintekre.
- Kapcsoljuk le az elektromos főkapcsolót, húzzuk ki az elektromos berendezéseket, és zárjuk el a víz- és gázvezetékeket.
- Ne érintsük meg az elektromos berendezéseket, ha vizesek, vagy ha vízben állnak.
- Zárjuk be az ajtókat és védjük az ablakokat, hogy ne törjenek be az erős szél, a víz sodrása vagy az ár által hozott tárgyak hatására.
- Evakuáljuk az állatokat és értéktárgyaikat előre kijelölt, biztonságos menedékhelyekre.
- A vihar okozta esetleges károk megelőzése érdekében parkoljunk védett helyre, távol fáktól és villanyoszlopoktól.
- Vészhelyzet esetén azonnal hívjuk az egységes segélyhívó számot: 112.
A vészhelyzeti viselkedésről hasznos információkat ezen a hivatalos platformon találhatunk. Mindenképpen hasznos letölteni a DSU mobilalkalmazást, amely Androidon és iOS-en is ingyenesen elérhető. Kövessük figyelemmel a meteorológiai frissítéseket az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos oldalán.
CSAK SAJÁT