Ennyi idejük van még a nyugdíjasoknak, hogy a pluszjövedelmeikről igazolást nyújtsanak be (VIDEÓ)

Még hat hónap áll azoknak a nyugdíjasoknak a rendelkezésére, akik bónuszaik, túlóráik után adóztak, hogy ezeket beleszámíttassák a nyugdíjukba – tudtuk meg Csép Éva Andrea képviselőtől, akivel pénteken beszélgettünk. A képviselő elmondta, a korábbi alkalmazó köteles kiadni az ezekről a pluszjuttatásokról szóló jövedelemigazolásokat, amennyiben nem teszi, ügyvédhez fordulhat az érintett. Amennyiben a levéltárakban kell keresgélni, mert a cég már nem létezik, meggondolandó, hogy kifizetődő-e a dokumentumok kikérése a magas tarifák miatt. A beszélgetés erről szóló részletét megtalálja cikkünkben is. A teljes beszélgetés ITT érhető el. 

Hat hónap áll a rendelkezésükre azoknak az idős személyeknek, akik úgy gondolják, hogy az újraszámolás során nem számolódtak be a járandóságukba az egykori pluszjövedelmeik, amelyek után adóztak, hívta fel a figyelmet Csép Éva Andrea képviselő, a parlament munkaügyi és szociális védelmi bizottságának alelnöke a Maszolnak a Minden, amit a nyugdíjak újraszámolásáról tudni kell című pénteki beszélgetésben.

„Mindazon időszakos jövedelmek után, amelyek adózottak voltak, de nem jelennek meg a munkakönyvben, ellenben be volt fizetve utánuk a társadalombiztosítás, járhat plusz” – magyarázta a képviselő. Mint kifejtette, ez emelést jelenthet, hiszen a nyugdíjpontok kiszámolásakor számít a jövedelem után befizetett járulék összege. „Ha egy ezerlejes bónuszt kaptál ebben a hónapban, és utána kifizetted a társadalombiztosítást, akkor azt hozzáteszik, és arra hónapra egy magasabb pontszámod lesz” – magyarázta a képviselő.

Az ilyen pluszbefizetéseket igazoló dokumentumokat a nyugdíjpénztárhoz lehet benyújtani. Akadályba ütközhet azonban az igazolások megszerzése, mint arról a Maszolon is beszámoltunk, hisz a legtöbb nyugdíjhoz képest magas összegeket kérnek el a dokumentumok előkereséséért és az igazolások kiállításáért, így meggondolandó a képviselő szerint, hogy megéri-e. „Nagyon sok esetben ott van probléma, hogy, ahol megszűntek ezek a cégek, magán levéltárakban kell keresgélni. Ezek a levéltárak most nagy lehetőséget láttak ebben, és az ilyen igazolások megszerzése pár ezer lejbe kerülhet, attól függően, hogy hány évre visszamenőleg nézik át a papírjaidat. Sok esetben, akár nem is éri meg, mert nem emel annyit, hogy megérje. Kell tudni, hogy megközelítőleg milyen értékről volt szó” – mondta el Csép Éva Andrea.

A tarifákkal kapcsolatban elmondta, a képviselőház júniusban szavazott meg törvény arról, hogy az országos levéltár a nyugdíjpénztárral és a magán levéltárakkal közösen meg kell állapítsa a tarifákat. Hozzátette, a parlament újabb ülésszakán mindenképp tematizálják a kérdést. Amennyiben még létezik a nyugdíjas korábbi munkaadója, az köteles kiadni ezeket a bizonylatokat, ellenkező esetben ügyvéddel is fenyegethető, jegyezte meg kérdésünkre a képviselő.

(Nyitókép forrása: Pexels)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?