Első fokon pert vesztett Székelyudvarhely az Udvarhelyi Média Kft. ügyében

A Hargita Megyei Törvényszék szerdán alapfokon felmentette az Udvarhelyi Média Kft. ügyében az udvarhelyi városvezetés által perbe hívott volt RMDSZ-es önkormányzati képviselőket. A döntés nem jogerős, 30 napon belül megfellebbezhető.

A számvevőszék 2016-ban állapított meg többrendbeli szabálytalanságot a Bunta Levente korábbi székelyudvarhelyi polgármester által létrehozott, az Udvarhely napilapot kiadó, két és fél év után csődbe jutott Udvarhelyi Média Kft. működtetésében. A kivizsgálás során kiderült, hogy a város pénzén működtetett cég a többszöri jogtalan törzstőke-emelés, illetve a veszteséges működés következtében 2013 és 2016 között több mint félmillió lejes kárt okozott a városnak.

A számvevőszék Gálfi Árpád jelenlegi polgármestert bízta meg a pénz behajtásával, aki polgármesteri rendelettel megállapította a kár nagyságát és a károkozásért felelősök körét. Ebből kiderült, hogy a városvezetőnek – kamattal együtt К összesen 787 310 lejt kell behajtania, de az Udvarhelyi Média Kft. fizetésképtelenné válásával a kárt azoknak kell megtéríteniük saját vagyonukból, akik jogtalanul szavazták meg a többrendbeli alaptőke-emelést.A székelyudvarhelyi városháza | Fotó: az önkormányzat Facebook-oldala

A polgármesteri rendeletben tizenkét személyt neveztek meg: a 2012–2016 közötti ciklusban tevékenykedő 19 tagú önkormányzati testület 11 RMDSZ-es tanácsosát, valamint Farkas György volt városmenedzsert, a médiavállalkozás ügyvezetőjét. (Bunta Levente korábbi polgármester ügyét külön tárgyalták, azóta a volt városvezetőt jogerősen felmentették.)

Az érintettek bírósághoz fordultak, kérve a rendelet megsemmisítését, ugyanakkor a polgármesteri hivatal is bírósági úton kezdeményezett kárvisszatérítést.

A prefektusnál is tiltakoztak

A polgármesteri rendeletben – ami a pénzbehajtásról szól – megnevezett tanácsosok az akkori önkormányzati képviselőtestület minden tagját behívták a perbe, köztük Gálfi Árpádot is, aki 2012 és 2016 között a Magyar Polgári Párt (MPP) színeiben volt testületi tag.

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és az MPP akkori képviselői kezdettől fogva tiltakoztak az Udvarhelyi Média Kft. létrehozása ellen, a 2013-as évzáró tanácsülésen mindkét ellenzéki frakció kivonult a teremből, a médiavállalkozás létrehozására vonatkozó 132. tanácsi határozatot a tizenegy tagú RMDSZ-frakció fogadta el.Gálfi Árpád jelenlegi polgármester, a „pénzbehajtó” | Fotó: az önkormányzat Facebook-oldala

Egy hónappal később a néppártos Zakariás Zoltán (jelenleg az RMDSZ színeiben parlamenti képviselő) és az MPP-s Gálfi Árpád sajtótájékoztatón ismertették, hogy szerintük miért nincs szüksége a városnak erre a vállalkozásra, és jelezték, hogy a képviselőtestület ellenzéki frakciói óvást nyújtanak be a prefektushoz, kérve a médiavállalkozás létrehozására vonatkozó önkormányzati határozat törvényességének megvizsgálását. Jean-Adrian Andrei prefektus 2014. február 20-án reagált a beadványra, válaszlevelében azt írta: ellenőrizték a 132-es határozat jogi alapját, és azt a törvényesnek találtak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az EMNP-s és MPP-s tanácsosok a későbbi törzstőke-emelésnél is elutasítóan szavaztak. Az Udvarhelyi Média Kft. által kiadott Udvarhely napilap 2016. februárjában szűnt meg, azt követően, hogy a székelyudvarhelyi városatyák többsége nem hagyta jóvá az újabb törzstőke-emelést. Ezúttal az ellenzékiek mellett két RMDSZ-es képviselő, Géczi Levente és Berde Zoltán is támogatta az emelésre vonatkozó határozattervezet visszavonását. Előbbi a törzstőke-emelést tartotta jogszerűtlennek, utóbbi a veszteségek miatt fejezte ki aggályait.

Az Udvarhelyi Média Kft. ügye hosszú ideig stagnált a Hargita Megyei Törvényszéken, többszöri halasztás után november 9-én hirdettek alapfokon ítéletet, elutasítva az udvarhelyi polgármesteri hivatal keresetét a kár visszatérítésére. Az ítélet nem jogerős, az udvarhelyi városvezetés 30 napon belül fellebbezhet ellene.

Kapcsolódók

Kimaradt?