Először végeztek combcsont átültetést Romániában, a műtétet végző nagyváradi orvos egy fiatal nő lábát hozta helyre

Miközben a tévéképernyők előtt ülve gyakorta láthatunk komplex műtéti beavatkozásokat a különböző orvosi sorozatokban, a hétköznapokban mégis sokszor elérhetetlennek tűnnek bizonyos megoldások Romániában. Egy nagyváradi orvos viszont most, ahogyan fogalmazott, „megtörte a jeget” az ortopédiai sebészet terén, miután az országban először combcsont átültetést végzett.

A nagyváradi Pelican kórház tájékoztatása alapján már az is unikumnak számít, hogy a combcsontot a franciaországi csontszövetbanktól kapták, de ezen túlmenően is széleskörű szakmai és intézményközi összefogásra volt szükség ahhoz, hogy dr. Adyb Adrian Khal július 12-én elvégezhette a műtétet. A hétfői sajtótájékoztatón bemutatott eset kapcsán kiderült, hogy a beteg egy mindössze 31 éves fiatal nő, aki amióta 9 évesen elcsúszott a jégen és eltörte a combcsontját rendszeres problémákkal bajlódott. Az a közleményből is kiderült, hogy mielőtt Khal doktorhoz került volna már több műtéten átesett, és egy agresszív – de jóindulatú – daganatot is diagnosztizáltak a combcsontján. A kezelések nyomán még a lába is zsugorodott, fájdalmai voltak és már csak mankóval tudott közlekedni.

Khal doktor szerint a pénteken elvégzett hét és fél órás transzplantáció nélkül minden bizonnyal testi fogyatékkal maradt volna. Közölte: a lehetőségek között számításba vették a protézis beültetését is, de a protézisek élettartama korlátolt, márpedig adott esetben egy fiatal páciensről volt szó, aki a combcsont átültetés révén zavartalanul élheti tovább az életét. Amúgy a teljes felépülése nagyjából 6-8 hónapot igényel.

(Nyitókép: képernyőmentés/Pelican kórház)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?