FRISSÍTVE – Elkészült a tervezet a tanügyi alkalmazottak jövedelmének korábban ígért növeléséről – a szakszervezetek szerint a sztrájk folytatódik
FRISSÍTVE: A kormány előkészítette a tanügyi alkalmazottak jövedelmének növeléséről szóló sürgősségi rendelet tervezetét – jelentette be vasárnapi sajtótájékoztatóján Dan Cãrbunaru kormányszóvivő. Vasárnap a szakszervezetek képviselői megismételték, hogy még nem kaptak meghívást újabb tárgyalásokra. Szerintük a sztrájk folytatódik, 25 százalékos béremelést követelnek. FRISSÍTÉS: Elfogadhatatlan a kormány negyedszerre is megfogalmazott ajánlata, a sztrájk folytatódik, mondta Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Dan Cãrbunaru rámutatott, a tanügyi szakszervezetek képviselőivel a napokban folytatott egyeztetéseket követően a kabinet előkészítette a tanügyi alkalmazottak jövedelmének növelését célzó sürgősségi rendelet tervezetét, amelyet rövidesen közzétesznek a két kezdeményező minisztérium, az európai beruházásokért és projektekért felelős tárca, valamint a munkaügyi tárca honlapján. Ezt követőn a jogszabályjavaslat a kormány elé kerül jóváhagyásra – mondta a szóvivő.
Cãrbunaru rámutatott, hogy összesen 273.532 alkalmazottnak nő a jövedelme. Az intézkedés 723 millió lejes terhet ró a költségvetésre. Ebből 410 millió lejt uniós alapokból, 313 millió lejt az állami büdzséből biztosítanak. Ehhez az összeghez hozzáadódik még 330 millió lej, amelyet a kormány által pénteken elfogadott jogszabály értelmében a kisegítő személyzet béremelésére fordítanak, a közalkalmazotti bértörvény 8-as mellékletébe foglaltaknak megfelelően.
„Ez összesen 1,23 milliárd lejt jelent, ennyit különít el a kormány a tanügyi alkalmazottak jövedelmének növelésére” – fogalmazott.
Hozzátette, gyakorlatilag minden tanügyi alkalmazottnak nőni fog a jövedelme, „differenciált módon”. A tanszemélyzet és a kisegítő tanszemélyzet 2500 lejes juttatásban részesül, amelyet két részletben kapnak meg, 1000 lejt júniusban és 1500 lejt októberben. A kisegítő személyzet összesen 1000 lejt fog kapni, 500 lejt júniusban és 500 lejt szeptemberben.
A szóvivő beszélt arról is, hogy hétfőn Marius Budăi munkaügyi miniszter megkezdi az egyeztetéseket a tanügyi, majd az egészségügyi és a többi érintett szakszervezet képviselőivel az új közalkalmazotti bértörvény tervezetéről. Az erről szóló tárgyalásoknak a szerdai kormányülésig le kell zárulniuk, hogy július 15-ére készüljenek el az új bértáblák – tette hozzá.
Mint ismeretes Nicolae Ciucă miniszterelnök pénteken bejelentette, hogy nem mond le, éppen azért, hogy a kormány élén megoldja az oktatási sztrájk okozta válságot. Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke szombaton a News.ro-nak azt nyilatkozta, hogy a tanárok sztrájkja folytatódik, és az oktatásban dolgozók fenntartják a 25 százalékos béremelésre vonatkozó követeléseiket. Hozzátette, hogy a tiltakozók képviselőit nem hívták újabb tárgyalásokra a kormánnyal. Vasárnap megerősítették, hogy még nem hívták meg őket újabb egyeztetésekre.
Közben hétfőn kellene kezdődjön az iratkozás az érettségi vizsgákra, az oktatási minisztérium pénteken közölte, hogy azok az iskolaigazgatók, akik biztosítani tudják az iratkozáshoz szükséges humán erőforrást, minden szükséges adatot közölni fognak a szülőkkel és a diákokkal.
Szakszervezet: elfogadhatatlan a kormány ajánlata
Elfogadhatatlan a kormány negyedszerre is megfogalmazott ajánlata, a sztrájk folytatódik, mondta Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke. Hozzátette, a kormány kedden, a nagyszabású tüntetésen kap választ a tanároktól.
„A kollégáink egyértelmű NEM-et mondtak a kormány ajánlatára. Nem tudom, mit képzel a kormány, de az általuk közölt változatot továbbítottuk a tagságnak. A kollégák azt mondták, hogy ezt nem tudják elfogadni, tiszteletet akarnak. Ha a kormány választ vár, kedden megkapja – a Győzelem téren találkozunk, és onnan a Cotroceni-palotához vonulunk. A kormány képviselőit meghívjuk, jöjjenek az emberek elé, és adják át az üzeneteiket. A Victoria-palota első, második emeletéről torz képet alkotnak. Azt javasoltam, hogy jöjjenek be az iskolákba, nézzenek a tanárok, a nevelők, az igazgatók, a takarítónők szemébe, és figyeljék a reakciókat. Nem alamizsnáért nyújtjuk a kezünket, méltóságról, a tiszteletről van szó. Nehezen értik, mi zajlik most az iskolákban. A kollégáink azt üzenik, nem fogadnak el utalványokat, kártyákat, hasonlókat. Mindent megteszünk, ami jó a diákoknak, de a kulcs a politikai hatalommal rendelkezők kezében van. A többségi koalíciónak felelősséget kell vállalnia a probléma megoldásáért, ne próbálják ellenünk fordítani a társadalmat! A felelősség az övék" - mondta Marius Nistor.
CSAK SAJÁT