Eldobott cigarettacsikk okozhatta a szatmári raktártüzet

A Szamos Sürgősségi Helyzetek Felügyelőségének közlése szerint valószínűleg egy eldobott cigarettacsikk okozta a 28 órán át pusztító tüzet.

Csütörtökön, július 11-én ütött ki tűz a Szatmárnémetiben, a Magnoliei utcában egy kereskedelmi egység raktárépületében, ahol papírt és kartonpapírt raktároztak, lévén, hogy a cég hulladékfeldolgozással foglalkozik.

Előbb csak három vízzel és habbal oltó tűzoltóautó érkezett a helyszínre, ám a tűz olyan méreteket öltött, illetve úgy terjedt, hogy végül 16 speciálisan felszerelt autó vett részt a mentésben, köztük két, a Máramaros megyei tűzoltókhoz, valamint három, a Bihar megyei tűzoltókhoz tartozó jármű. Az oltókhoz csatlakoztak az erdődi, majtényi és szatmárpálfalvai önkéntes tűzoltók is, és bevetették a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér új tűzoltóautóját is. A résztvevő lánglovagok száma megközelítette a 110 főt.

Fotó: Szamos Sürgősségi Helyzetek Felügyelősége

A tűz július 11-én 14.49-től július 12-én 18.30-ig pusztított, azaz közel 28órán keresztül tartott a művelet.

A katasztrófához az azóta elvégzett vizsgálatok szerint egy felelőtlenül eldobott cigarettacsikk vezetett, valaki nem a kijelölt helyen dohányzott – egy éghető anyagokkal teli raktárban. Ez a magatartás oda vezetett, hogy 9000 négyzetméteren pusztítottak a lángok, két raktárépületben és a külső, 5 ezer négyzetméteres platformon.

Az esetet azonban egyelőre nem zárták le, még szombaton késő délután is vannak tűzoltók, akik az esetleges rejtett tűzfészkeket keresik, nehogy újra felcsapjanak a lángok.

Az ügynek közben politikai felhangja is lett, hiszen Adrian Cozma parlamenti képviselő támadásba lendült, arra utalva, hogy a hatóságok tudtával érkezett illegálisan hulladék Szatmár megyébe a Pete – Csengersima Határátkelőhelyen keresztül. A képviselő arra is felhívta a figyelmet, hogy sokkal nagyobb katasztrófa is történhetett volna, ha a tűz tovább terjed a közeli üzemanyag-raktár felé.

Vádjai kapcsán a Szatmár Megyei Rendőrkapitányság vizsgálatot indított, valamint a Máramarosszigeti Területi Határrendészeti Felügyelőség is megszólalt. Rámutattak: az ilyen jellegű rakományok esetében a határon a fogyasztóvédők és a környezetvédelmi őrszolgálat embereinek a segítségét is igénybe veszik. Ez az idei évben 239 esetben történt meg úgy, hogy az „árú” beérkezhetett végül az országba és csak hét alkalommal fordították vissza a rakományt.

A határrendészek közleménye szerint a tűzben érintett céghez az idei évben eddig nem  érkezett feldolgozható hulladék külföldről.   

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?