Egyre többször szidalmazzák, bántalmazzák az egészségügyi dolgozókat

A világjárvány utáni időszakban az egészségügyi dolgozók elleni erőszak növekedése tapasztalható, hívta fel a figyelmet a Romániai Orvosi Kamara (CMR) elnöke. Daniel Coriu szerint, fontos visszaállítani a bizalmi viszonyt az orvosok, a betegek és a társadalom között. Az orvosok is el kell fogadják, hogy a 21. században az emberek már nem bíznak „vakon” az orvosban, ez egy egészségesen racionális társadalom hozadéka, de alapvető együttműködésre szükség van, mondta el a Maszol megkeresésére Opris Zsolt az Orvosi Kamara Kovászna megyei elnöke.

A bizalom helyreállításában kulcsfontosságú szerepe lehet az orvosi eljárásokról való nyitottabb kommunikációnak, az egészségügyben az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) egységes alkalmazásának, fogalmazta meg Daniel Coriu. 

Egy Beszterce-Naszód megyében szervezett szakmai konferencián adott online interjúban a kamara országos elnöke hangsúlyozta, szükség van az orvosok hatékony védelmére agresszió és becsmérlő kijelentések esetén. Fontos feladat a bizalom helyreállítása, társadalmi szinten azt tapasztaljuk, hogy nehéz időszakon megyünk keresztül az egészségügyi rendszer megítélése szempontjából. Az erőszak, az agresszió nemcsak a médiában nyilvánul meg, hanem gyakran tettlegesen is bántalmazzak az egészségügyben dolgozókat. Közben pedig erős és motivált orvosi testületre van szükség, amely meg tud felelni a jövőbeli szükségleteknek, kihívásoknak, amelyben a beteggel való kommunikáció kihívásai is beletartoznak, mondta az elnök.

Az orvosnak professzionalizmust, empátiát és méltányosságot kell tanúsítania

A Romániai Orvosi Kamara már több ízben figyelmeztetett arra, hogy egyre mélyül a szakadék a szakma és a társadalom egy része között, ami az orvos-beteg közötti kapcsolat súlyos válságát eredményezheti.

Illusztráció: Pexels

A verbális erőszak, a becsmérlő bejegyzések nemkívánatos hatással vannak az orvosi tevékenységre, növeli az orvosokkal szembeni bizalmatlanságot, ami olyan helyzeteket teremthet, hogy a védekező orvoslást gyakorolják, vagy külföldre távoznak, ahol a szakmájukat korrekt és biztonságos körülmények között tudják végezni, figyelmeztetett korábban nyílt levélben a kamara. Mint fogalmaztak, nem az orvos a felelős, ha a rendszer alulteljesít, nem az orvost kell verbálisan vagy fizikai bántalmazni a felszerelés hiánya, vagy a hosszas várakozási idő miatt. A betegek, a lakosság meg kell értse, a személyzet képtelen megfelelő orvosi ellátást nyújtani olyan körülmények között, amikor az egészségügyi infrastruktúra rossz, vagy amikor orvoshiány van a térségben. Arra is kitértek, hogy az orvosnak a hivatása gyakorlása közben professzionalizmust, empátiát és méltányosságot kell tanúsítania. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter korábban úgy nyilatkozott, az egészségügyi dolgozók elleni erőszak megengedhetetlen, szerinte ez nem is az egészségügyi rendszerről, hanem inkább az oktatásról, pontosabban annak a hiányáról szól és emlékeztetett, hogy súlyos bűncselekménynek minősül az egészségügyben dolgozók bántalmazása.

Az egészségesen kritikus hozzáállás elfogadott, az agresszió nem

Az orvosok és a társadalom nem annyira számos, mint inkább hangos rétege között feszülő ellentétre a legjobb megoldás az lenne, ha mindenki a saját munkáját végzi, szögezte le Opris Zsolt. Az Orvosi Kamara Kovászna megyei elnöke rámutatott, ha valaki „profi szájkaratés a Facebookon”, még nem kellene minősítse az orvosok munkáját.

Fotó: Pexels

Az orvostársadalom iránt valóban megrendült a bizalom, de a bizalmatlanság általános, egy szkeptikus világban élünk, ami nem feltétlenül rossz, részletezte Opris Zsolt. Meglátása szerint, az egészségesen kritikus hozzáállás nem bántó az orvosok számára, ha a beteg például igényt tart egy másodvéleményre, az még nem bizalmatlanság, hanem az informált, racionális társadalom hozadéka. A probléma inkább az, ha általában nem bíznak meg az emberek az orvosokban, akiktől a gyógyulást remélik. Az orvos és a beteg közötti kapcsolatnak a kölcsönös tiszteleten kell alapulnia, összegzett a háromszéki orvos. Mint mondta, ő is megbízik az orvosában, ha beteg, nem vonja kétségbe a tudását. „Én is orvosok vagyok, megvan az alapképzettségem, de ha beteg vagyok, kiválasztok egy kollégát, akiben megbízok, tudom, hogy az adott szakterületen neki van tapasztalata. Naponta tíz-húsz hasonló esettel találkozik, én pedig esetleg csak az egyetemen tanultam az adott kórképről, vagy évente néhány esettel szembesülök, ezért úgy szedem a gyógyszert, ahogy előírja, azt teszem, amit tanácsol, nem okoskodok feleslegesen" – részletezte a szakmai szervezet Kovászna megyei elnöke. Arra is kitért, az orvosok sem várhatják el már a pácienseiktől, hogy „vakon megbízzanak” bennük. A túlkapások, az agresszió viszont elfogadhatatlan, e téren a törvény is fokozottan védi az egészségügyi dolgozókat, súlyosbító körülménynek számít, hivatalos személy elleni erőszaknak minősül, ha bántalmazzák őket, mondta Opris Zsolt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?