Dicsérte Romániát a NATO-főtitkár a drónincidensre adott gyors válaszáért

Mark Rutte NATO-főtitkár pénteken szolidaritását fejezte ki Romániával, és gratulált a román hatóságoknak, illetve a Szövetséges Fegyveres Erők Európai Főparancsnokának (SACEUR) a román területen történt legutóbbi drónincidensre adott gyors és hatékony válaszukhoz. Rutte a légtérellenőrzések szigorítását, az információk tagállamok közötti megosztását, illetve az egyéni és kollektív válaszlépések összehangolását ígérte. A 

A NATO védelmi minisztereinek kétnapos tárgyalását azzal a kötelezettségvállalással zárták, hogy tovább támogatják Ukrajnát, megerősítik a kapcsolatokat az ázsiai-csendes-óceáni partnerekkel, valamint megerősítik a szövetség elrettentő erejét és védelmét, írja a NATO Facebook-oldalán.

Fotó forrása: a NATO Facebook-oldala

Mark Rutte a NATO védelmi minisztereinek brüsszeli találkozóját követő sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy a légvédelem és rakétaelhárítás továbbra is a szövetségesek kiemelten fontos céljai között szerepel. Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet a NATO határainál zajló ukrajnai háborúra, amely nyomán már több tagország, legutóbb Románia jelzett légtérsértést. „Engedjék meg, hogy kifejezzem a NATO szolidaritását Romániával, és gratuláljak a román hatóságoknak és a SACEUR-nak az incidensre adott gyors és hatékony válaszukhoz” – idézte a NATO honlapja a főtitkárt, aki a légtérellenőrzések szigorítását, az információk tagállamok közötti megosztását, illetve az egyéni és kollektív válaszlépések összehangolását ígérte, számol be az Agerpres. Mark Rutte arról is beszélt, hogy a közelmúltban a szövetség jelentősen növelte jelenlétét a keleti szárnyon és megerősítette a légtérvédelmi járőrszolgálatait. Elmondta, hogy a szövetségesek több ezer légvédelmi és tüzérségi rendszer, illetve több száz modern vadászrepülőgép, főként ötödik generációs F-35-ösök beszerzését tervezik, ugyanakkor 1000 Patriot rakétát is vásárolnak a kimerült készletek pótlására.

A román védelmi minisztérium csütörtök este közölte, hogy kisméretű légi célpontot észleltek a hadsereg radarjai a Fekete-tenger felett, a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu településtől mintegy 150 kilométerre. A tárca tájékoztatása szerint 17 óra körül észlelték a radarok az államhatár felé közeledő célpontot. A riasztás nyomán felszállt a Romániában légi járőrszolgálatot teljesítő spanyol légierő két F-18-as, illetve a román légierő két F-16-os vadászgépe. A radarjelzések szerint a célpont 19 óra körül ért a román szárazföld fölé Eforie település térségében, aztán Topraisar irányába haladt, míg 19 óra 20 perc körül Amzacea településtől keletre eltűnt a radarról.

A védelmi minisztérium szerint a légi célpont legtöbb 14 kilométeres mélységben hatolt be az ország területére, és a radarok folyamatosan követték az útját. A vadászgépeknek nem sikerült vizuális kontaktust teremteniük vele, és csütörtök késő estig lehetséges becsapódási zónát sem azonosítottak. A környék lakosságát RO-Alert üzenetben figyelmeztették, hogy veszélyes tárgyak csapódhatnak be román területre, ezért vonuljanak óvóhelyekre, vagy ha nincs a közelükben ilyen, maradjanak az épületek fedezékében, távol az ablakoktól.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?