Cseke Attila: a helyi igényekre válaszol az ország eddigi legnagyobb fejlesztési programja

Az ország eddigi legnagyobb értékű felzárkóztatási programját indítja el a Cseke Attila által vezetett fejlesztési, közigazgatási és közberuházásokért felelős minisztérium, amely a következő hat esztendőben 50 milliárd lejt fordít a helyi úthálózat, víz-, szennyvíz- és gázhálózat kiépítésére és korszerűsítésére – jelentette be szerdán a fejlesztési miniszter. Cseke Attila a Maszol megkeresésére elmondta: a kormány ezzel a programmal a reális helyi igényekre válaszol.

A fejlesztési program alapja az, hogy sorra vették azokat a területeket, amelyekre az Európai Unió a következő időszakban vagy nagyon kevés forrást biztosít, vagy egyáltalán nem lehet ezekre a közösségi igényekre támogatást kérni. „Ezekre kellett találni egy megoldást, országos finanszírozást egy fejlesztési program keretében, hiszen ezek olyan területek, amelyek fontosak, a közösség életminőségének a javításáról szólnak” – mondta a Maszol kérdésére Cseke Attila fejlesztési miniszter.

Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közberuházásokért felelős miniszter | Fotók: a politikus Facebook-oldala

A szerdán bejelentett program lényegében három célra összpontosít, nem hasonlít más programokra, amelyekbe nagyon sok terület volt belefoglalva, éppen emiatt el voltak aprózva. „A közösségnek jogában áll, hogy víz- és szennyvízhálózattal rendelkezzen, hogy legyen elérhető gázhálózata, illetve a helyi, megyei utak hálózata jelentős mértékben javuljon, és ehhez meg kell legyen a finanszírozási lehetőség” – foglalta össze a miniszter.

Ez egy olyan minisztériumi, illet kormányszintű döntés, amely a helyi igényekre alapszik, mondta el Cseke Attila, aki miniszteri mandátuma átvétele óta huszonnégy különböző megyében járt és mindenhol ugyanazokat a problémákat hallotta vissza. „Ezek egyébként teljesen logikus, nem újszerű dolgok, hiszen alapvető fejlesztési problémák. A hivatalos számok azt bizonyítják, hogy a megyei utak 57 százaléka nincs modernizálva a jelenlegi elvárások szerint, a községi utak 80 százaléka nincs felújítva, az önkormányzatok 29 százalékának nincs ivóvízhálózata, 57 százalékának nincsen csatornázása, illetve 70 százalékuk nem rendelkezik gázhálózattal, miközben ezek alapvető infrastrukturális kérdések” – magyarázta a szakminiszter.

A bejelentett 50 milliárd lejes keretből induló fejlesztési programot hat év alatt tervezik véghezvinni. „Ez az ország eddigi legnagyobb finanszírozású fejlesztési alapja, mely a helyi közösségekről szól. Én annak örülök, hogy ezt az RMDSZ terjeszti be a kormány elé, illetve hogy tartjuk a szavunkat, ami arról szólt, hogy kormányzati eszközökkel a helyi közösségek fejlesztését fogjuk szolgálni” – közölte a Maszol kérdésére Cseke Attila.

A beruházások révén mindenképpen kétszámjegyű fejlesztést várnak el, ami azt jelenti, hogy több mint tíz százalékkal javuljon minden egyes indikátor. Tehát ha jelenleg az önkormányzatok 57 százalékában jelenleg nincsen szennyvízelvezető rendszer, akkor ez az arány menjen 50 százalék alá, de inkább a 40-hez közelebb, magyarázta a miniszter. Ugyanakkor nagyon nehéz pontos becslést készíteni arról, hogy milyen arányú fejlődést jelent az 50 milliárd lej befektetése, ugyanis a befektetés hatékonysága függ a földrajzi adottságoktól, a települések méretétől például az ivóvízhálózat vagy szennyvízelvezető rendszer kiépítésekor, de ugyanez érvényesül a földgázhálózat esetében is.

Egy-egy megyei út rendbetétele nemcsak a helyi közösség, hanem a régió szempontjából is nagyon fontos, emelte ki Cseke Attila. Szerinte az ivóvízellátó vagy szennyvízelvezető rendszerek kiépítése esetében a kisebb települések nagyobb arányban lesznek a kedvezményezettek között, hiszen jellemzően ezekben jelentkezik még mindig a közműrendszer hiányának problémája. A víz- és szennyvízhálózat megfelelő kiépítettségének hiánya miatt egyéként kötelességszegési eljárás is zajlik az ország ellen, emlékeztetett Cseke Attila, ezért mindenképpen lépni kellett a helyzet javítása érdekében.

„Összességében az a cél, hogy ezek az indikátorok nagymértékben javuljanak. Arról nem is beszélve, hogy ezek a beruházások helyi szinten is mennyi munkahelyet teremtenek, mert ennek a nagymértékű finanszírozásnak helyi szinten is nagyon sok pozitív vetülete van” – fogalmazott a Maszol megkeresésre a fejlesztési miniszter.

Kapcsolódók

Kimaradt?