banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Cseke Attila: „Brutális, de szükséges” reform a beruházási folyamat egyszerűsítése

Több Maros megyei beruházást látogatott meg kedden Cseke Attila fejlesztési miniszter, aki később sajtóértekezleten emlékeztetett arra a kormányrendeletre, amely radikális reformot jelent az építkezési engedélyek kiadásának folyamatában. A cél egyértelmű: csökkenteni a bürokráciát, gyorsítani a beruházásokat, és lehetővé tenni a hazai, valamint uniós pénzügyi források hatékony lehívását. A rendelet egyik fontos eleme a hallgatólagos engedélyezés bevezetése, amely szankcióként alkalmazható azokkal a hatóságokkal szemben, amelyek nem teljesítik időben a feladataikat.

„Ez tényleg egy radikális, akár brutális reform is, de akkor, amikor ilyen helyzetbe kerülünk – hogy itt a pénzügyi forrás, állami vagy uniós –, és azért nem tudjuk elkölteni, mert a bürokrácia nagy, akkor ilyen brutális reformra van szükség” – fogalmazott Cseke Attila.

Több Maros megyei beruházást látogatott meg kedden Cseke Attila fejlesztési miniszter | Fotó: Cseke Attila Facebook oldala

Mint arról beszámoltunk, a sürgősségi rendelet több kulcsfontosságú változást tartalmaz. Mostantól: a szakvélemények egyszerre kérvényezhetők, nem kell egy-egy szakvéleményre várni, mielőtt a következőt kérnék, egy érvényes szakvélemény is elég ugyanazon területre történő építkezéshez, megszűnik az a gyakorlat, hogy újra és újra le kell adni azonos típusú dokumentumokat.

„Egyszerűen tarthatatlan az a helyzet, hogy Romániának – legyen szó helyi önkormányzatokról, központi közigazgatásról vagy akár privát befektetőkről – van egy adott pénzügyi forrása, és azt azért nem tudjuk felhasználni, mert a bürokrácia akkora, hogy hónapokig, sőt évekig húzódnak az eljárások.”

Az új rendszerben az illetékes hatóságoknak 15 napjuk van az engedély kiadására. Egyetlen alkalommal kérhetnek kiegészítést, amelyet a kérelmezőnek 60 napon belül kell pótolnia. 

A változásokat az elmúlt évek negatív tapasztalatai alapozták meg. Egyes beruházások több mint 400 napos várakozási idő után kapták meg az építési engedélyeket. Temesváron például egy általános rendezési terv hét évig várt a jóváhagyásra.

„Ha másfelé lehet rövidebb határidő alatt, akkor ezekben az intézményekben is lehet. Az intézményvezetők és az állami közigazgatás feladata, hogy úgy szervezze át a belső eljárásokat és a munkaerőt, hogy a határidőket be lehessen tartani” – nyomatékosította a szaktárcavezető.

Nem árt, ha egy államelnök érti a matematikát

A reform árnyékában jön George Simion államelnökjelölt aberráns kijelentése, miszerint 500 ezer közalkalmazottat bocsátana el az 1,3 milliós közszférából. Cseke Attila és az RMDSZ szerint is ez szakmailag és matematikailag is tarthatatlan.

„Aki azt állítja, hogy ebből a struktúrából 500 ezer embert le lehet építeni, az vagy nem ismeri az ország működését, vagy nem tud számolni” – fogalmazott a politikus.

Mint mondta, a közszférában lévő alkalmazottak közül 385 ezren a helyi és központi közigazgatásban dolgoznak. A többiek pedig az oktatásban, egészségügyben, rendvédelemben és más létfontosságú szolgálatokban – ahol jelenleg is munkaerőhiány van.

„Ez azt jelenti, hogy megszünteted a közigazgatást helyi és központi szinten teljesen, és olyan rendszerekből is kirúgsz embereket, ahol ma deficit van. Ezeket a struktúrákat bővíteni kellene, nem leépíteni, káoszt okoz egyik napról a másikra” – tette hozzá a tárcavezető.

Cseke Attila hangsúlyozta, „jó, ha az államelnök ismeri a matematikát. George Simion nem ismeri. Nicușor Dan, aki maga is matematikus, nem követne el ilyen hibát.”

Uniós és állami források gyorsabb lehívása

Az új szabályozás kulcsszerepet játszhat az uniós és állami források gyorsabb lehívásában is. Az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) projektjeinél és a 2021–2027-es kohéziós forrásoknál is kiemelt fontosságú, hogy a beruházások ne akadjanak el az engedélyeztetési eljárásoknál.

„Ez mind az uniós, mind az állami források lehívásánál alkalmazandó. Az EU-s alapok minisztériuma is nagymértékben támogatta ezt a reformot, hiszen minden beruházást tud segíteni” – tette hozzá a fejlesztési miniszter.

A cél: kevesebb papírmunka, gyorsabb beruházások, hatékonyabb forrásfelhasználás. A kormány azzal számol, hogy a reform hatására nő a közbizalom, gyorsulnak az infrastrukturális fejlesztések, és Románia végre felhasználhatja a rendelkezésére álló eurómilliárdokat – mielőtt azok visszakerülnének Brüsszelbe – nyomatékosított Cseke Attila.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?