Börtönből irányították a „baleset-módszerrel” operáló hálózatot
A szamosújvári és a marosvásárhelyi börtön négy fogvatartottját gyanúsítják annak a bűnszövetkezetnek az irányításával, amely idős emberektől csalt ki jelentős összegeket ország-szerte – közölte hétfőn a rendőrfőkapitányság.
A közlemény szerint a csalók a „baleset-módszert" alkalmazták: telefonon vették fel a kapcsolatot az idős emberekkel, akiknek azt mondták, hogy külföldön élő rokonuk balesetet szenvedett, és jelentős pénzösszegre van szüksége a kórházi kezeléséhez.
A bűnszövetkezet ellen egy 87 éves nagybányai nő feljelentése nyomán indult ügyészségi vizsgálat, akitől százezer lejt csaltak ki ily módon – idézi a rendőrségi közleményt az MTI.
A módszerrel több erdélyi megyében és Bukarestben is csaltak ki pénzt idős emberektől ugyanazok az elkövetők. A nyomok a szamosújvári és marosvásárhelyi börtönben fogva tartott férfiakhoz vezettek.
A közlemény szerint ők irányíthatták azt a 22 éves konstancai fiatalembert is, akit röviddel azután értek tetten a nagybányai rendőrök, hogy átvett egy becsapott személytől tízezer lejt . Az áldozatot szintén a „baleset-módszerrel" vették rá a pénz átadására. A fiatal férfinál a pénz mellett két mobiltelefont is találtak, a gyanú szerint fogva tartott társai ezeken utasították a börtönből.
A nyomozók a négy gyanúsított szamosújvári és marosvásárhelyi börtöncelláit is átkutatták, a 34 és 37 év közötti férfiaknál több mobilkészüléket és telefonkártyát találtak, amelyekről áldozataikat hívták.
A vizsgálat folytatódik, a tetten ért 22 éves férfit 30 napos előzetes letartoztatásba helyezték.
Mint korábban írtuk, a baleset-módszer nagyon sok áldozatot szedett már Romániában. A forgatókönyv egyszerű: a csaló ügyvédként vagy ügyészként mutatkozik be, és azt állítja, hogy az áldozat valamelyik családtagja balesetet szenvedett és sürgős orvosi kezelésre szorul, vagy pedig balesetet okozott, és fel akarják jelenteni. A telefonáló egy nagyobb összeget kér az áldozattól a kezelés kifizetésére vagy a potenciális feljelentő „kártalanítására". Az összeget rendszerint készpénzben kell kifizetni egy ismeretlen személynek a megbeszélt helyen és időpontban, de elterjedt a gyorsátutalási szolgáltatások használata is.
CSAK SAJÁT