Bloomberg: Tánczos Barna a szélsőjobboldal elleni közdelemre, a költségvetés megszelídítésére vállalkozik
Határozottan kitartanak amellett, hogy stabilizálják az ország pénzügyeit, és 2025-re 7%-ra csökkentsék a költségvetési hiányt, nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Bloomberg hírügynökségnek.
Miközben a szélsőjobboldali hullámot igyekszik elhárítani, a román kormánynak a kiadásokat is ellenőrzés alá kell vonnia, írja a Bloomberg. „A kormánynak világossá kell tennie a választók számára, hogy milyen buktatókat rejt az ország transzatlanti orientációjának feladása” – idézi a hírügynökség a pénzügyminisztert.Háttérként közlik, hogy Călin Georgescu az államelnök-választás tavalyi első fordulójában aratott sokkoló győzelmével politikai zűrzavarba sodorta az országot, a múlt héten tovább fokozta retorikáját, és követeléseket fogalmazott meg az Ukrajnához tartozó területekre.
„Négy hónapunk van arra, hogy elmagyarázzuk a választópolgároknak, mit jelent egy másik út Románia számára, mekkora veszélyt jelent egy olyan jelölt, aki területeket akar elvenni más országoktól” – mondta Tánczos Barna az interjúban. Hozzátette, a Románia legmagasabb tisztségére pályázó jelölt részéről az ilyen kijelentések „hadüzenetnek” tekinthetők.
A Marcel Ciolacu miniszterelnök vezette Európa-párti román kormány megfogadta, hogy az országot határozottan nyugati pályán tartja, ám ezt megnehezítik az Európai Unió költségvetési céljainak betartásához szükséges költségvetési megszorítások, állapítja meg a hírügynökség.
Tánczos Barna ugyanakkor leszögezte, a kormány kitart a költségvetési hiánynak a gazdasági teljesítmény 7%-ára való csökkentésére vonatkozó idei célkitűzése mellett. A kiadások és bevételek szintjét nyomon követő havi felülvizsgálat alapján hozott gyors döntések segítenek majd – mondta.
„Tavaly a költségvetési hiány és az államadósság növekedését tapasztaltuk, és ezek kétségtelenül nagy problémát jelentettek” – nyilatkozta Tánczos Barna, hozzátéve, hogy az S&P Global Ratings és a Fitch Ratings hitelminősítők figyelmeztetéseit figyelembe fogják venni. „Ezért hozta meg a kormány a múlt hónapban a nehéz döntéseket a nyugdíjak és a bérek befagyasztásáról” - mondta.
A pénzügyminiszter hozzátette, a kormány „fokozatosan” halad majd a hiánynak a bruttó hazai termék 3%-ára való csökkentése felé. A nagyobb turbulenciák elleni védekezés érdekében Románia idén első ízben lép be a nemzetközi tőkepiacokra.
A Romániában uralkodó korrupció és a többségi pártok kudarca a szegénység körforgásából való kilábalás terén novemberben mutatkozott meg, amikor Ciolacu – akit az elnökválasztás esélyesének tartottak – kiesett a versenyben, és az addig egyszámjegyű támogatottsággal rendelkező, kevéssé ismert független Georgescu került az élre, írja a Bloomberg. Hozzáteszik, az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztást, Georgescut az EU is elítélte – különösen a Kreml beavatkozásával kapcsolatos vádak miatt – a jelölt továbbra is a román elnökválasztás esélyese. Eközben a romániai költségvetési politikával kapcsolatos küzdelemre akkor kerül sor, amikor az országnak Kelet-Európa egyik legmagasabb hitelfelvételi költségeivel kell szembenéznie.
Tánczos Barna, aki az elnöki és parlamenti juttatások csökkentését hangoztatta, mérsékelten optimista hangot ütött meg, mondván, hogy a piacokra gyakorolt lehetséges hatást illetően Románia nyugatbarát irányultságát nem lehet könnyen megváltoztatni.
Az Európa-párti pártok továbbra is többségben vannak a parlamentben, amely fenntartja az alkotmányos ellenőrzést az elnökség felett. A rövid távú piaci megrázkódtatások leküzdhetők – tette hozzá a pénzügyminiszter.
CSAK SAJÁT