Bezárják az iskolát és óvodát egy Kolozs megyei faluban – A szülők szerint őket senki nem kérdezte meg
Nem lesz ősztől óvoda és elemi iskola a Kolozs megyei Egeres községhez tartozó Mákófalván, hanem a községközponti tanintézménybe költöztetik a csoportot és összevont osztályt. Nemcsak onnan költöztetik, a községhez tartozó Bogártelkéről már Egeresre költözött az óvodás csoport, Jegenyén szintén nem indul külön csoport a kicsiknek ősztől. Egy mákófalvi édesanya kereste meg hírportálunkat, akinek óvodás gyermeke van, és a többi érintett szülő nevében is nyilatkozva azt mondta, senki nem segített, amikor panaszkodni mentek, hogy nem szeretnék, ha bezárnának a tanintézmények a falujukban. Állítása szerint, őket senki nem kérdezte meg, hogy mit szeretnének, csak közölték, mi lesz a következő tanévtől. A szülő szerint végső elkeseredésükben fordulnak a sajtóhoz, hisz tíz óvodás és majdnem ugyanennyi 0-4. osztályos iskolás tanulna helyben, ha lehetne. Az ügyben megkerestük a község alpolgármesterét, a tanfelügyelőséget és az iskolát, ahová a mákófalvi tanintézmények tartoznak. Az alpolgármester szerint az vezetett a helyi intézmények bezárásához, hogy sok szülő elviszi más településekre a gyermekét óvodába, iskolába.
„Tíz óvodás gyermek van jelenleg, ebből három megy ősztől iskolába, helyükbe három új kiscsoportos érkezne, és iskolásunk is van kilenc – hogy ilyen körülmények között miért akarják bezárni a helyi óvodát, iskolát, nem értjük. Érdeklődtünk a tanfelügyelőségen, de nem akartak velünk szóba állni. A faluból származó alpolgármestertől azt az információt kaptuk, hogy nincs pénz fizetni a tanító nénit, óvó nénit” – számolt be egy neve elhallgatását kérő mákófalvi édesanya a Maszolnak. Elmondása szerint őket senki nem kérdezte, mit szeretnének, és az igazgatónő csak „megüzente”, hogy „ősztől ne számítsanak az óvodára, iskolára”. Elmondta, nem tudnak belenyugodni, hogy az egyébként korszerűsített épületben működő óvodát, iskolát bezárják, és kielégítő választ nem kaptak arra, ki kezdeményezte, és miért változtatnak most, ha eddig működhetett ebben a formában, ennyi gyerekkel.
Beszámolt arról is, hogy hasonló a helyzet a község más falvaiban: „Jegenyében évek óta három-négy gyerekkel működik az óvoda, ott is be akarják zárni. Bogártelkéről már korábban felköltöztették az óvodai csoportot Egeresre, mivel életveszélyesnek nyilvánították az épületet”.
„Az igazgatónőtől is érdeklődtünk, azt mondta, évek óta tervben volt, hogy összevonják az óvodákat, iskolákat Egeresre, most jött el a megfelelő pillanat” – idézte fel az édesanya, aki az ingázást sem kívánja, de leginkább félti az ősszel iskolát kezdő gyermekét.
Elmondta, biztosítanak ugyan iskolabuszt, de az óvodás gyermeket nem szívesen teszik ki ennek a szülők, így most is van, aki autóval viszi más településre, de olyan is, aki azt fontolgatja, inkább kimarad a gyermeke egy évre az oviból, ha az nincs helyben.
Alpolgármester: „a gyereklétszám a gond”
Both György, Egeres alpolgármestere szerint a válasz az elégedetlen szülők kérdésre a gyereklétszám.„Abban az időben, amikor felmérést végeztek, nem volt elég gyerek, sem az iskolában, sem az óvodában. Úgy értettem, hogy legalább tíz gyerek kell, ami nem volt meg a felméréskor. Utólag derült ki, hogy tíz gyerek van – nem tudom, honnan” – mondta megkeresésünkre Both György, hozzátette, úgy tudja, amikor az igazgatónő gyűlést tartott az összevonás kapcsán, az egeresi iskolát is megmutatta a szülőknek, utóbbiak elégedettek voltak.
Úgy gondolja, az vezetett a helyi intézmények bezárásához, hogy sok szülő elviszi más településekre a gyermekét óvodába, iskolába. „Inaktelkén tíz éve nincs óvoda, Bogártelkéről hónapokkal ezelőtt elköltöztették a csoportot az egeresi központi iskolába, mivel az épület dől el, nem megfelelő. Én sajnálom a legjobban, de ez ellen már nem tudunk tenni semmit. Sajnálom azért is, hiszen a jegenyei és a mákófalvi épület is rendbe van téve, ami sok pénzbe került. De ez az egész valójában nem most indult, 2012-től vagyok alpolgármester, mindig mondogattam, nem kell elvinni a gyerekeket Kapusra, Körösfőre, Zsobokra, Kolozsvárra, mert megszűnik a helyi iskola. A válasz az volt, hogy a szülő dönti el a gyerek sorsát: na, el lett döntve a gyerek sorsa, ide jutottunk” – fejtette ki véleményét.
Arra, hogy ez már régóta tervezett dolog lenne, és hogy pénzhiány lenne az ok, azt mondta, nem igaz, „mesék”, „itt a gyereklétszám a gond”. Elmondása szerint a polgármesteri hivatal továbbra is vállalná a rá eső részt, az épületek fenntartását.
Tanfelügyelőség: napközis program és két külön osztály lesz
Kerekes Adelhaida Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes portálunktól értesült a szülők panaszáról, és mint mondta, nem érti, miért nem hozzá fordultak, miért nem értesült róla, hisz az összevonás kérdése már hónapokkal ezelőtt eldőlt. Utánanézve a helyzetnek, elmondta, az a kilátás a következő évre, hogy kevés gyerek lenne, ami az óvoda esetében nem jelentene gondot, viszont az iskola esetében az öt összevont évfolyam – nulladiktól negyedikig – már problémás, „egyes szülők ezért viszik el őket”. Úgy véli, több szempontból előnyös megoldás született.
„Ha Egeresre átkerülnek – erre meg is érkezett az ARACIP (oktatás minőségét felügyelő ügynökség) jóváhagyása – akkor a magyar óvodai csoport külön lesz, és hosszú programmal működik majd, ami nagy előny a jelenlegi helyzethez képest, hisz ebédet is kapnak a kicsik. Hangsúlyozom: nem szűnik meg semmi. Mikrobusszal vinnék és hoznák a gyerekeket” – sorolta a változásokat az óvodával kapcsolatban.
Az iskolások esetében elsősorban az állt a döntés mögött, hogy ne legyen öt évfolyam összevonva, mondta el a főtanfelügyelőhelyettes.
„Az lesz az előny, hogy külön két osztályba kerülnek, ahol modern felszerelés lesz, többek között interkatív tábla, felújított épület, jobb körülmények várják őket. Ősztől két magyar tanítónő oktatja majd a gyerekeket a külön osztályokban, egyikbe az előkészítős, elsős és másodikos gyerekek járnak majd, a másikba a 3-4. osztályosok. Nem lesz sok szimultán osztály, jobban tudnak tanulni. Ezek az előnyök és elgondolások vittek ide” – számolt be.
Elmondta, lehetséges, hogy vannak elégedetlenkedők, de tudomása szerint az oktatók és szülők egyaránt beleegyeztek az óvodai csoport és az osztály elköltöztetésébe, bár az egeresi iskola igazgatónőjétől úgy értesült, hogy a szülőknek szervezett gyűlésre csak néhányan mentek el, akiknek nem volt ellenvetésük. Hozzátette, lehetséges, hogy van olyan, aki nem egyezett bele, de ha ő olyan jelzést kapott volna, hogy nem felelnek meg ezek a megoldások, akkor lépett volna.
Lehet még óvoda Mákófalván
A szülőket azzal tudja biztatni, esetleg az óvodai csoport maradhatna Mákófalván. „Mivel kicsik a gyerekek, az óvoda maradhatna Mákófalván, de rövid programmal” – mondta el. „Ha nagyon szeretnék, és írnak egy erre vonatkozó kérést felém, és ha a polgármesteri hivatal eldönti, hogy vállalja az épület fenntartását, nekünk nem gond az óvodai csoport visszaállítása, hisz óvónő van, fizeti a minisztérium. Nem az a gond” – sorolta, hozzátéve, a kérdés az, hogy a polgármesteri hivatalnak van-e pénze fenntartani az óvodát.
Értesítettük a fejleményekről az édesanyát is, aki korábban megkeresett minket, elmondta, arról az igazgatónő által szervezett találkozóról nem tudott, elment volna. Azt is mondta, tavaly szeptembertől kezdődően több kérvényt benyújtottak az egeresi iskolához, hogy ne legyen összevonás. „Ezek szerint nem jutott tovább a kérésünk a tanfelügyelőségig” – jegyezte meg.
Igazgató: „költségcsökkentés kellett”
Költségcsökkentést kellett végrehajtaniuk, ez vezetett az óvoda és az elemi osztály költöztetéséhez, és nem kell más okot vagy vétkest keresni az összevonás mögött – jelentette ki Mureşan Ancuţa-Simona, az Egeres-gyártelepi Általános Iskola igazgatója a Maszolnak. Elmondta, a beiskolázási tervük jóváhagyást kapott, ezek után még februárban tartott gyűlést Mákófalván, amire óvodás és iskolás gyerekek szülei is elmentek, fordítást is biztosítottak nekik, és „civilizáltan zajlott” a találkozó. Hozzátette, a mákófalviak közül már többen be is íratták a gyerekeiket az előkészítő osztályba Egeresre.
CSAK SAJÁT