Beomlott az egykori sóbánya – Több embert kitelepítettek (VIDEÓ)
Hét személyt kellett evakuálni a Máramaros megyei Rónaszéken (Coştiui), miután beomlott egy egykori sóbánya föld alatti járata – közölte a Máramaros Megyei Prefektusi Hivatal sajtószolgálata. Orosz Krisztofer Levente, az RMDSZ máramarosszigeti szervezetének elnöke a Maszol megkeresésére elmondta: kedden Kolozsvárról és Nagybányáról érkeznek geológus szakemberek, hogy megvizsgálják a talajmozgást.
A lakosság védelme érdekében több intézkedést is életbe léptettek, többek között lezárták a 186A jelzésű megyei utat az érintett szakaszon, miután beomlott az egykori rónaszéki sóbánya egyik föld alatti járata – közölte a helyszínről Rudolf Stauder alprefektus.
„A térségben egy régi bányajárat húzódik, amely a korábbi sókitermelés idejéből származik. A beomlás aktív és továbbra is zajlik, jelenleg mintegy 150 négyzetméternyi területet érint. Elrendeltük a veszélyeztetett zóna körbekerítését és lezárását, valamint a lakosság védelméhez szükséges intézkedéseket. Egy háztartás különösen veszélyeztetett, de jelenleg nem lakott. Elővigyázatosságból hét embert evakuáltunk öt különböző ingatlanból – ők rokonoknál találtak ideiglenes menedéket. A 186A megyei út forgalmát is korlátoztuk, az úttest mintegy 50 méteren megsérült, így terelőútvonalakat jelöltünk ki a járművek számára. A földmozgásokat folyamatosan figyeli a helyi közigazgatás, valamint a rendőrség” – mondta Stauder.
A beomlás következtében egy körülbelül 30 méter átmérőjű és 10–15 méter mély kráter keletkezett, amelynek belsejében egy korábbi bányajárat látható. A nem lakott gazdaság épületei részben megrongálódtak, és további károsodás fenyegeti őket. A kráter kialakulása során nyolc szilvafa is megsemmisült, amelyek a területen voltak telepítve részletezte a prefektúra közleménye.
Biztonsági zónát jelöltek ki
„Az evakuált lakosok nem kértek segítséget az önkormányzattól az átmeneti elhelyezéshez. Mintegy 4 ezer négyzetméteres biztonsági zónát jelöltünk ki, szalagokkal körbekerítve a területet, és megtiltottuk a belépést. Ha a helyzet súlyosbodik, a védelmi övezet kiterjesztését is megfontoljuk” – tette hozzá az alprefektus.
Az illetékes hatóságok által elfogadott intézkedési terv részeként sor kerül szakértői tanulmányok elkészítésére, amelyek alapján meghatározzák a legmegfelelőbb megoldásokat a terület megerősítésére. Továbbá útjelző táblákat helyeznek ki a forgalomkorlátozások és elterelések jelzésére, és egy héten át folyamatosan figyelik a földmozgásokat – szükség esetén ezt az időszakot meghosszabbíthatják.
Magyar családok is érintettek
Az esetről hivatalos közösségi oldalán számolt be Orosz Krisztofer Levente, az RMDSZ máramarosszigeti szervezetének elnöke, Máramarossziget alpolgármestere. Mint a politikus a Maszol érdeklődésére elmondta: biztosan a régi bánya beomlásáról van szó, azon a helyen, ahol leszakadt a föld, beazonosították az egyik régi bányajáratot. „lgen, már öt házból kilakoltatták az embereket. Tudomásom szerint a helyi magyarság is érintett, akikről hallottam, azok magyar családok voltak. Egyeztettem a polgármesterrel, aki azt mondta, hogy ma (kedden, szerk. megj.) érkeznek Kolozsvárról és Nagybányáról geológus szakemberek, hogy megvizsgálják a talajmozgást. Nagy valószínűséggel az omlás nem fog megállni, tovább fog terjedni” – nyilatkozta Orosz Krisztofer Levente.
A rónaszéki sóbányászat kezdetei a bronzkorra tehetők, később valószínűleg a rómaiak és a népvándorláskor népei is folytatták a kitermelést. Az évszázadok során a só kitermelése folyamatosnak mondható a településen. Az 1860-as években 239 sóvágó munkás és 18 hivatalnok dolgozott Rónaszéken, a magyarországi sótermelés egyharmadát adta az ottani bánya. Onnan irányították a máramarosi sóbányászatot egészen 1880-ig, amikor az igazgatóság Aknaszlatinára került. 1872-ben keskeny vágányú vasút épült Máramarosszigetig, amely száz éven keresztül működött. A 19. század utolsó éveiben 370 sóbányász fejtette a sót.
Egy bányaomlás után, 1928 és 1931 között bezárták a bányákat, a beomlások nyomán keletkezett sós vizű tavakat részben idegenforgalmi célokra használták.
Rónaszék 782 lakosa közül 2002-ben 402 volt magyar, 317 ukrán és 62 román nemzetiségű; 375 római katolikus, 198 görög katolikus és 168 ortodox vallású.
Videó: Máramaros Megyei Prefektusi Hivatal
CSAK SAJÁT