Bemutatták a Hargita-hegység új digitális információs rendszerét
A Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás tagtelepüléseinek hosszú távú fejlesztését szolgálja a pénteken Hargitafürdőn bemutatott digitális információs rendszer. Az új platform átláthatóvá és egy helyen elérhetővé teszi a Hargita-hegység értékeit, látványosságait.
Hargitafürdő adott otthont a pénteken elérhetővé tett, a Hargita Megye Tanácsa keretében működő Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás által létrehozott digitális információs rendszer bemutatásának. Országos szinten is ritkaságszámba megy a Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás által pénteken bemutatott digitális információs rendszere, ezekkel a szavakkal vezette be a prezentációt, a társulás igazgatója, Madár Zsolt.
„A Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulással azon dolgozunk, hogy az idelátogató ne internetes alkalmazásokat vegyen igénybe úti célja feltárásához vagy a nevezetességek megtekintéséhez, hanem egy oldalon feltárjuk és elérhetővé tegyük a Hargita minden információját. Célunk egy olyan informatikai rendszer létrehozása volt, amely elsősorban turisztikai jellegű információkat tartalmaz, és amellyel a régió vonzóvá teszi az értékeit, lehetőségeit tudatosítja az érdeklődők körében. Ez a rendszer nemcsak ezt a célt szolgálja, hanem ezzel párhuzamosan egy olyan Marketplace-típusú felületként is működik, amely a turizmusban dolgozó és más vállalkozások, szervezetek névjegyét, ajánlatait folytonosan frissülő formában teszi elérhetővé” – mondta a hargitahegyseg.ro címen elérhető felületről az igazgató.
Fejleszthető rendszer
Mint Madár Zsolt kiemelte, a felület létrehozását részben saját forrásokból, részben a Bethlen Gábor Alap segítségével finanszírozták. A rendszer kidolgozását a székelyudvarhelyi Geotop Kft. végezte Márton Huba mérnök irányításával, hangzott el. Mint a bemutatón a szakember elmondta, igyekeztek hosszú távon fejleszthető, nem zárt, és mindenki számára hasznos rendszert kialakítani. Az internetes böngészők által elérhető felhasználói felület egy számos információt tartalmazó térkép, amely az eddig begyűjtött adatokat tartalmazza, tudtuk meg.
A térképen elérhetőek :
- az adminisztratív határok
- hidrográfiai adatok
- közutak-, turista útvonalak adatai
- helynevek
- források
- sípályák
- nevezetességek
- telekkönyvi adatok
A különböző rétegek használatával tájékozódhatunk a terepviszonyokról, időjárásról, de mérhetünk területet és távolságokat is – sorolta a mérnök. Hozzátette: urbanisztikai adatok is megjelennek, amelyek a helyi közösségek számára is hasznosak lehetnek, nem csak az odalátogatóknak. Elhangzott ugyanakkor, hogy a felület jelenleg csak román nyelven érhető el, a tervek között van, hogy a menü és a különböző információk magyarul és angolul is megjelenjenek.
„A legfontosabb, hogy minél több adat kerüljön majd fel. Mi feltöltöttük alapadatokkal, szívesen részt veszünk majd bármilyen részletes adat integrálásában. Élő adatbázist szeretnénk, amiben sok hasznos térképinformációt, vagy más típusú adatot lehet tárolni és használni, és nem utolsósorban integrálni más rendszerekbe. Ez lenne a célja ennek a rendszernek, ami mától elérhető interneten bárki számára” – emelte ki Madár Zsolt.
Mint a Maszol érdeklődésére elmondta, a projekt által elsősorban a Hargita-hegység Közösségi Fejlesztési Társulás tagtelepüléseit és a hozzájuk tartozó hargitai üdülőövezeteket célozták meg. „Ez a kör természetesen bővül a jövőben, mivel várható még aktív tagok belépése. Parajdtól elindulva a hegység csíki oldaláig lefedi az a rendszer” – mondta a társulás igazgatója. Hozzátette, a bemutatott projekt mintegy 120 ezer lejes költségvetéssel készült el és ajánlják a Hargita-hegységet meglátogató kirándulóknak, de a vállalkozóknak, beruházóknak, érintett önkormányzatoknak is hasznos lehet.
Látnivalóknak nincs híján Hargita megye, ahogy az alábbi videóban is megtekinthetjük.
CSAK SAJÁT