Bár minden perben felmentették Markó Attilát, az állam követeli tőle a perköltséget
Felszólította az adóhatóság Markó Attilát, hogy törlessze az összesen 26.200 lejes „tartozását”, a különböző ellene indított perek költségeit. Az RMDSZ képviselőjelöltje a Maszol megkeresésére elmondta, a történet „pikantériája”, hogy ezekben a perekben vagy nem történt vádemelés, vagy felmentették, tehát a perköltségek a vesztes felet, azaz a román államot terhelik.
Az adóhatóság az alapfokú döntések során, tehát még nem jogerősen megállapított perköltségeket próbálja behajtani. „Az egyik ellenem indított perben elsőfokon öt éves börtönbüntetést és 25 ezer lejes perköltséget szabtak ki rá, ám a fellebbezés után felmentettek, a jogerős ítélet a perköltséget is törölte” – részletezte Markó Attila.
Anomáliának tartja, hogy az adóhatóság megkapta az alapfokú döntést, és bevezette a rendszerébe a „tartozást”, ám a jogerős döntésről, amely ezt törölte látszólag nem értesült, vagy „elfelejtették” azt kiközölni. Ráadásul meg sem tehetné, hogy egy alapfokú döntés, le nem zárult per alapján hajtson be pénzt. „Én kell elmenjek, magyarázkodjak, hogy megszűnt a jogalap, holott az lett a normális, hogy az intézményen belül korrigálnak: ha megkapták az alapfokú döntést, akkor a jogerőset is meg kell kapják, és az alapján törlik a renszerből a tartozást” – részletezte Markó Attila. Kifejtette, amikor rákérdezett az adóhiavatlban, csak a vállukat vonogatták, hogy központi szintről kapják a behajtandó tartozásokat, így neki kellett bevinnie a végzéseket, hogy a perköltségek már nem terhelik.
Mint mondta, másfél éve tért haza a magyarországi száműzetésből, és azóta kénytelen olyan ügyeket intézni, amit az állami intézmények automatikusan meg kellene oldjanak. Hasonló huzavona volt a perek során elrendelt vagyonzár-feloldás is.
Az ügyész egy tollvonással elrendelte a vagyonzárlatot, ám miután felmentették, a bíróságon kellett megállapíttatnia, hogy megszűnt ennek a jogalapja, majd el kellett járni a telekkönyvi hivatalba, a rendőrségre, hogy töröltesse a vagyonzárt a nyilvántartásokból.
„Ezek konkrét példái annak, ahogy az állam packázik az állampolgárral. Nem ötven banit, hanem több mint 25 ezer lejt próbáltak alaptalanul behajtani, és mivel az én érdekem, én kell utánajárjak, magyarázkodjak” – fakadt ki Markó Attila.
„Nem olcsó szlogen tehát, amikor azt mondjuk, hogy az állam gúnyt űz a polgárokból” – összegzi Facebook-bejegyezésében Markó Attila.
Mint ismeretes, az egykori háromszéki RMDSZ-es parlamenti képviselő, az Országos Restitúciós Bizottság volt tagja tavaly nyolc és fél éves száműzetés után térhetett haza. Ellene a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatási ügyében kezdődött az eljárások sorozata, végül mindegyik kárpótlási ügyben a bíróság megállapította, hogy nem történt bűncselekmény, így három perben felmentették, kettőben az ügyészség ejtette a vádat, és további 32 teljesen azonos kártérítési ügyben az ügyészség megszüntette az eljárást. Markó Attila mindvégig hangoztatta az ártatlanságát, ám csak akkor térhetett haza Magyarországról, amikor ezt a bíróság is megállapította.
A brassói születésű politikus jelenleg Háromszéken él, az RMDSZ-ben a szórvány jelöltjeként indul a parlamenti választásokon.
CSAK SAJÁT