Bár emelkedtek az árak, továbbra is töretlen az utazási kedv
Továbbra is töretlen a romániaiak utazási kedve: sokan már az év elején lefoglalják a nyári vakációt, hiszen ilyenkor nemcsak kedvezményesebb árakat lehet találni, hanem a legjobb helyek és időpontok közül is válogathatunk. Bár a repülőjegyek idén kissé drágultak, az előfoglalással akár 15–20 százalékot is meg lehet takarítani – mondta el a Maszol megkeresésére Kelemen Barna, a marosvásárhelyi World Travel Shop utazási iroda vezetője. Törökország és Görögország továbbra is a kedvencek között van, de Ciprus, Spanyolország és az egzotikus desztinációk is egyre népszerűbbek.
Nem csökkent a tavalyi évhez képest az utazási kedv, és a romániaiak idén is élnek az előfoglalások nyújtotta kedvezményekkel. Kelemen Barna szerint az utazási irodákban az év eleje a legzsúfoltabb időszak, akkor van a legtöbb munka, ugyanis januárban, februárban, márciusban, de még áprilisban is sokan tervezik meg a nyári vakációt. „Úgy látom, hogy az összes foglalás 60 százaléka az év első három hónapjában történik” – magyarázta.
Mint mondta, az emberek rájöttek, hogy érdemes időben megtervezni a nyaralást, hiszen így pénzt spórolhatnak, ugyanakkor az év elején még van rá lehetőség, hogy pontosan arra a dátumra foglaljanak, amely megfelelő, abba a szállodába, amelyiket kiszemelték. Nem lehet azonban elmenni amellett, hogy idén drágultak a nyaralások, bár Kelemen Barna szerint nem „látványos drágulásról van szó, de azért érezhető. Főleg egy négy, esetleg öttagú család esetében” – fejtette ki.
Kamu a 60-70 százalékos kedvezmény
Sok utazási iroda 60-70 százalékos kedvezményekkel hirdeti a nyaralásokat, de Kelemen Barna szerint ez nem valós. A nagy kedvezmények általában autóbuszos kirándulásokra érvényesek, azonban aki repülővel utazna, az nem igazán talál ekkora árengedményt, esetleg csak elvétve. „Tudni kell, hogy mindig a szállásadó adja a kedvezményeket. Vannak olyan törökországi szállodák például, amelyek szeretnék tudni már az év elején, hogy az egész nyaruk le van fedve, ezért meghirdetik, hogy aki a következő egy hónapban foglal, az 50 százalékos kedvezményben részesül. Ilyenkor természetesen beindulnak a foglalások és rövid időn belül fel tudják tölteni az összes szobát vendéggel a szezonra” – részletezte Kelemen Barna, hozzátéve, ezért találkozhatunk 50 százalékos kedvezménnyel, azonban tudni kell, valótlan lenne azt állítani, hogy ez a kedvezmény a teljes árból jön le. Úgy véli, általánosságban elmondható, hogy körülbelül 15-20 százalékot lehet megspórolni az előfoglalással.
Az sincs elkésve, aki áprilisra hagyja a nyaralás megszervezését, viszont számolni kell azzal, hogy az előre kiválasztott dátumon már nem biztos, hogy lesz szabad hely a repülőn, tehát az érdeklődő kénytelen lesz új időpontra ütemezni a vakációt.
Törökország, Görögország az élen
Még mindig Törökország a legkedveltebb nyári úti cél. Kelemen Barna szerint Antalyát nem lehet lekörözni, hiszen rengeteg a charterjárat, és az ország legtöbb repteréről el lehet jutni a török riviérára. Görögország továbbra is népszerű. Sokan évente visszatérnek, csak más-más szigetet fedeznek fel.
Kelemen Barna úgy látja, Spanyolország is egyre felkapottabb, bár ezt nem is csodálja, hiszen a hangulat, a finom ételek, a jó zene rabul ejti a turistákat. „Nem olcsó úti cél, de aki szereti, az mégis rááldozza azt az összeget, hiszen nagyon kellemesek az ott töltött napok, főleg a nyári periódusban” – emelte ki.
Az elmúlt években egyre többen választják Ciprust, „azt gondolom, hogy ez az idei év slágere lesz a nyári desztinációk közül, de Máltára, Portugáliába is sokan utaznak” – részletezte. Emellett Tunézia és Egyiptom is népszerű, bár sokan attól tartanak, hogy a kellemetlen hőség elrontaná a nyaralást. „Ezt megcáfolnám, ugyanis tavaly nálunk is huzamosabb ideig 40 fokos hőség volt, majdnem egy hónapig 35 és 40 fok között ingadozott a hőmérő higanyszála. A valóság az, hogy Egyiptomban sincs ennél melegebb, és nem mindegy, hogy a betonon, az autók és tömbházak között vagyunk a hőség idején, vagy a tengerparton egy napernyő alatt egy nyugágyon, egy koktéllal a kezünkben, úgy, hogy megmártózunk minden öt percben a vízben” – mondta.
Télen népszerűek az egzotikus úti célok
Kelemen Barna szerint október végétől, november elejétől egészen áprilisig kedveltek az egzotikus úti célok. A lényeg, hogy a mínusz 5 fokból elrepülünk a plusz 32 fokos melegbe. „Általában a fiatal házasok, a nászutasok választanak távoli desztinációkat, ők a nyári periódusban is előszeretettel választanak különleges helyszíneket” – mondta.
„A legkeresettebbek között vannak a Karib-térségi szigetek, a Dominikai Köztársaság, Mexikó, Jamaica. Emellett az afrikai úti célok is népszerűek, például Kenya vagy Tanzánia, ahol fantasztikus szafarikon lehet részt venni, de az utóbbi időben nagyon keresett volt Zanzibár a csodálatos, fehér homokos tengerpartja miatt. Ugyanakkor Ázsiát is előszeretettel látogatják” – hangsúlyozta Kelemen Barna. Kiemelte, amikor egzotikus úti célokat választanak az utazni vágyók, akkor a szakemberek legtöbbször a teljes csomagot összeállítják: repülőjegy, transzferek, szállás, ellátás, programok.
Drágultak a repülőjegyek
Kelemen Barna elmondta, leginkább a repülőjegyek drágultak, körülbelül 5-10 százalékkal. Azonban nem minden esetben érvényes ez, például Görögországban nem történt változás a tavalyi képest, míg törökországi városokba körülbelül 5 százalékos drágulással kell számolni.
A belföldi utazások már nem annyira népszerűek
A pandémiás időszakban sokan lemondtak a külföldi nyaralásról, és a belföldit helyezték előtérbe. „Csodálatos az ország, rengeteg potenciállal rendelkezik. Brassó és környéke a legkeresetteb, aztán a Duna-delta következik, és persze a román tengerpartot még mindig rengetegen választják nyáron. Az utóbbi időben sokan városokat fedeznek fel, például Nagyváradot a csodás belvárosa miatt” – osztotta meg Kelemen Barna.
Bár bőven akad nyaralási lehetőség az országon belül is, a külföldi utazások nagyobb sikernek örvendenek.
Olcsón is lehet vakációzni
Kelemen Barna szerint a fiatalok körében népszerűbbek az autóbuszos kirándulások. Sokan például Bulgáriát választják, ahova még autóval is el tudnak utazni. Emellett Görögország északi része is népszerű. „Főszezonban egy egyszerű stúdió két fő részére, autóbusszal és csak a szállással, ellátás nélkül, 550-600 euróba kerül két főre” – magyarázta.
CSAK SAJÁT