Az osztrákok példaértékűnek tartják a debreni Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszert

Közel 40 fős osztrák polgármesterekből álló delegáció érkezett a hét elején a szilágysági Debren községhez tartozó szemétfeldolgozó telepre, hogy megtekintsék a hulladékgazdálkodási központ működését, és a szilágysági önkormányzati vezetőkkel e téren osszák meg tapasztalataikat.

Nemes Ervin, a Brantner Szilágy megyei munkapontjának az igazgatója elmondta, a küldötteknek bemutatták a hulladékkezelő központ működését, végigvezették őket a telepen, megmutatták a komposztálló állomást, a TMB-t (mechanikai és biológiai kezelőállomás) és a válogató csarnokot. „Elmondhatjuk, hogy az ide érkező szemét több mint 50 százalékát újrahasznosítjuk. Az egyes cella még csak félig van, ami azt jelenti, hogy még egy ennyit, hét-nyolc évet tud ez működni, és utána elkezdjük a második cella építését”.

A látogatáson | A szerző felvételei

A találkozón jelen volt Szilágyi Róbert-István, a Szilágy Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke is, aki ismertette: a telepet 35 millió eurós beruházásból építették fel, és az újrahasznosítás révén országos szinten az első öt között vannak. Amikor a romániai hulladékgazdálkodásról van szó, a Szilágy megyei rendszert mindig példaként emelik ki, hiszen ez az a terület, amelyben leginkább kiemelkednek a többi megyék közül. „Továbbra is azon dolgozunk, hogy az újrahasznosítási arány folyamatosan növekedjen, hiszen így a szemétgödörbe annál kevesebb hulladékot kell tárolnunk. Ennek érdekében további fejlesztések is szerepelnek a terveink között. Reméljük, hogy a jövőben tovább fejleszthetjük a rendszert, melyre már készül az előtanulmány” – közölte. A debreni szemétgödör még évekig biztosítani tudja a hulladék megfelelő tárolását, mert az EU-s szabványoknak megfelelően, a hulladéknak kevesebb mint fele kerül csak a lerakóba.

Bogdán Ferenc debreni RMDSZ-es polgármester elmondta, ez a létesítmény azért jött létre községükben, mert volt egy olyan területük, helyük, amit fel tudtak erre áldozni. „Ez a telep nagyon jó a község számára is, mert munkahelyek jöttek létre, körülbelül 25-30 ember a községünkből itt dolgozik a szeméttelepen, ráadásul egy kis jövedelmet is biztosít a községnek” – zárta a polgármester.

Az osztrák küldöttek képviselője, Anton Kasser, az alsó-ausztriai hulladékgazdálkodási szövetség elnöke elmondta, a látogatás során azt tapasztalta, hogy nagyon hasonló gyűjtőrendszereik vannak, ugyanakkor lenyűgözte a tisztaság, rendezettség, amit a telepen észlelt.

Romániában a települési hulladék alig 14 százalékát hasznosítják újra, és a megtermelt szemét mintegy 70 százaléka kerül a lerakókba. A Debreni Egységes Szemétgazdálkodási Központ azon kevesek közé tartozik Romániában, ahol egy helyen található a hulladék-szétválogató, komposzt készítő, illetve fizikai-biológiai kezelő egységek, valamint a szeméttároló cella is.

(Nyitókép: Szilágy Megyei Tanács)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?