Az országban egyedülálló buldózer-szimulátor segíti a szakiskolai oktatást Nagykágyán

Az országban egyedülálló markoló- és buldózer-szimulátort vásároltak a Nagykágyán duális képzésben tanuló diákoknak. Az ultramodern berendezés a valóságos állapot leképezésével segíti a nehézgépkezelés fortélyainak elsajátítását, miközben a gyermekek nincsenek balesetveszélyben és a fenntartás is nagymértékben gazdaságosabb.

A Nagykágyai Technológiai Líceum az elsők között volt Bihar megyében, amelyik Bihar Megye Tanácsának előző vezetőségének közreműködésével három esztendővel ezelőtt beindította a duális képzési formát, hogy egy sokkal vonzóbb ajánlattal rukkoljanak elő a környékbeli fiatalok számára, akik a szakiskolai oktatásban képzelték el jövőjüket.

Korábban háromdimenziós elektronikus hegesztő-szimulátort vásároltak, most pedig egy európai uniós projektből sikerült egy olyan berendezéssel gazdagodniuk, amilyen eddig még nem volt az országban. A nehézgépkezelő szakon tanuló diákok oktatását és felkészítését ezentúl egy olyan markoló- és buldózer-szimulátor gép segíti, amely leképezi a valós állapotokat és ezek alapján méri a diákok teljesítményét, ügyességét. Minden kar, pedál megegyezik a gépekben megtalálható irányítási eszközökkel, sőt még a szoftveresen mozgatott ülés is leköveti a tesztpálya egyenetlenségeit.

„Képzeljük el, ahhoz, hogy egy csomó gépet megtanuljon vezetni a tanuló, rengeteg gépre lenne szükségünk, amik több millió euróba kerülnének és nem fizetődne ki, hiszen ezeknek a fenntartási költsége nagyon nagy. Viszont egy ilyen szimulátornak az az óriási előnye, hogy a géphez egy szoftvert kell vásárolni, és tökéletesen átadja a tudást a diáknak. Méri a teljesítményt, javítja a hibákat, összegez, a tanár tudja, hol kell beavatkozni” – magyarázta Karancsi Béla iskolaigazgató.

Karancsi Béla iskolaigazgató | A szerző felvételei

A berendezéshez kínált szoftverkínálat nagyon változatos, tudtuk még meg az iskolaigazgatótól. A nagykágyai iskola eddig három programot vásárolt meg, ezzel kétfajta markoló és egy buldózer teljes körű kezelését, irányítását taníthatják meg a gyerekeknek. Szándékukban áll ugyanakkor bővíteni a szoftverparkot, mert amikor a mezőgazdasági vállalkozók meglátták a szimulátort, jelezték, nagy szükség volna kombájn és traktor-szimulátorra is, ehhez pedig gyakorlatilag csak a programot kell megvásárolni, miután maga a szerkezet már rendelkezésre áll. Karancsi Béla szerint megannyi géphez kaphatók a szoftverek, akár daruhoz is, „már csak pénz kérdése, hogy melyiket vásároljuk meg”, de így is a befektetés a töredéke annak, amennyibe egy valós gép kerülne.

A szimulátort nyolcvanezer euróért vásárolta meg az iskola egy svédországi vállalkozástól, egy-egy szoftver ára pedig tíz-húszezer euró között mozog. Akár a teljes beruházást, akár a szoftverek árát nézzük, az értéke a töredéke annak, mint amennyibe a valóságban kerülnek ezek a gépek, nyomatékosította Karancsi Béla igazgató.

Műhelyfelszerlést és alapanyagokat is vásárolhatnak

Az összesen 500 ezer eurós projektet, amelyből sikerült a szimulátort megvásárolni, az Európai Unió humánerőforrás-képzési programjában nyerte el az iskola. „Azért pályáztuk meg, hogy segítsük azoknak a gyermekeknek a gyakorlati képzését, akik hozzánk járnak. Ebben benne van a műhelyek felszerelése és működtetése, az alapanyagok beszerzése, munkaruhák vásárlása és a biztonsági eszközök beszerzése. Kétéves projektről beszélünk, ami tavaly augusztusban indult és jövőre zárul” – mondta az iskolaigazgató.

Karancsi Béla a Maszol kérdésére közölte, a duális képzés iránti érdeklődés évről-évre egyre nagyobb. Míg ezelőtt három évvel egyetlen hegesztő szakot tudtak beindítani, a következő esztendőben már bővült az ajánlat ezzel a nehézgépkezelői szakkal, idén pedig már a kőműves szakma oktatása is duális rendszerben zajlik.

„Úgy gondolom, és tapasztaltuk, hogy nehéz elindítani a duális képzést, mert elsősorban a cégek kell megértség ennek a lehetőségét, és nemcsak amiatt, hogy ehhez anyagilag hozzá kell járuljanak és részt kell vállalniuk a diákok oktatásában, ami nekik is számos feladatot jelent. Viszont azt reméljük mi is és a cégek is, hogy ezáltal a gyermekeke hamarabb tudnak elhelyezkedni” – fogalmazott az igazgató. Szerinte a szakoktatásban ez a duális képzési rendszer lehet az, amelyik kézzel fogható eredményt képes átadni a diákoknak, amikor befejezik az iskolát.

A diákoknak sokkal érdekesebb így a tanulás

Boda Krisztina szaktanár oktatja a nehézgép-kezelést aki a szimulátor segítségével. Elmondta, egy nagyon jól megtervezett gépezetről és egy rendkívül összetett szoftverről van szó. Legelőször a valós gépek felépítését, az alkatrészeit tanulják meg a segítségével, a következő a gépek karbantartása. „A szimulátor felszólítja a diákot, hogy járja körbe a gépet, van egy check-list, amit végig kell követnie és meg kell állapítania, hogy rendben van-e. Vannak rejtett hibák, amiket fel kell fedezni, például hogy nem elég feszes a lánc vagy nincs elég üzemanyag” – magyarázza a tanárnő.

Megtudtuk, az egyes fejezetek végén a szoftver csakis akkor engedi tovább a diákot, ha teljesítette a feladatokat. A szimulációs gyakorlatok a gépek mozgatásával kezdődik, utána jön az anyagmozgatás, majd pedig a komplexebb feladatok, például egy dömper megrakása bizonyos mennyiségű földdel, de még az is meg van szabva, hogy miképpen kell megrakodni az egyenlő elosztás érdekében.

Boda Krisztina a szimulátor szoftver működését is bemutatta

A gyermekek sokkal jobban élvezik a tanulást, ez segíti a legjobban őket is és az oktatót is, mondja Boda Krisztina. „Így mégis más, mintha csak kivetítenénk a falra és úgy vizsgálnánk meg az alkatrészeket. A legfontosabb, hogy a szoftver úgy tanítja a gépek kezelését, hogy nincs balesetveszélyben a gyermek” – hangsúlyozta a szaktanár.

Ha nem is annyira látványos, ez akkor is egy sikertörténet

Simon Adrián, a Bihor West Professional Egyesület igazgatójának a feladata, hogy a megyei önkormányzat által elindított duális képzési rendszert megyei szinten koordinálja. A vezető a Maszolnak elmondta, három évvel ezelőtt is a nagykágyai iskola volt az egyik fő pillére a rendszer Bihar megyei bevezetése során. Emellett terjeszkedtek a megyében is, de Belényesben például számos okból kifolyólag pillanatnyilag szünetel a duális oktatás, miközben már megszületett az együttműködési megállapodás Margitta mindkét középiskolájával, Érmihályfalván a mezőgazdasági líceummal, valamint Nagyszalontán is folyamatban a duális rendszer bevezetése. Borson is folytatódik a duális oktatás, bár ott korábban kezdték és a megyei tanácsi egyesületnek itt nincsen közvetlen érintettsége.

Simon Adrián szerint még ha nem is annyira látványos, akkor is sikertörténet a duális rendszer meghonosodása Biharban

„Még akkor is, ha kisebb sikersztorinak tűnik és nem egy nagy látványos valami, a duális képzés bevezetése eléri azt a célt, hogy az érmelléki, Bihar megyei gyermekek megfelelő szakképesítést kaphassanak és itt maradjanak, mert az itteni cégek is meg tudják fizetni őket, ha versenyképes tudással rendelkeznek és jó szakemberek. Az is ösztönző lehet, hogy az iskolapadból egyenesen egy – jól fizető – munkahelyre kerülnek” – magyarázta Simon Adrián. Hangsúlyozta, hatalmas hiány van a piacon a szakképzett munkások tekintetében, ezt napi szinten jelzik azok a cégek, amelyek részt vállalnak Biharban a duális képzési forma működtetésében.

A duális képzési rendszerben részvevő diákok az iskolai órák mellett folyamatos szakmai gyakorlaton vesznek részt a programban közreműködő cégeknél, és havonta négyszáz lejes ösztöndíjban részesülnek, amit fele-fele arányban a román állam és a vállalkozások finanszíroznak.

Kapcsolódók

Kimaradt?