Az offline térben továbbra is hasznosak az idegenforgalmi vásárok
Továbbra is van igény az idegenforgalmi vásárokra – állapították meg Románia Turisztikai Vásárát követően a szakma érintettjei. A bukaresti Romexpóban rendezett kiállítás sok érdeklődőt vonzott, és bár a különböző ajánlatok online is elérhetőek, a kapcsolatépítés továbbra is személyes találkozó révén a leghatékonyabb.
Nagyon jó volt az idei vásár – vélekedett Románia Turisztikai Vásáráról Diana Trip, a Turism Felix Kft. képviselője. Tájékoztatása alapján a bukaresti Romexpón megrendezett kiállítás sok látogatót vonzott, a koronavírus-járvány idején bevezetett korlátozások után az embereknek „megnőtt az étvágya” az utazások iránt. Ugyancsak a járvány idején volt tapasztalható, hogy ügyfeleik többsége hazai volt, viszont úgy véli, hogy a külföldi látogatókat ismét visszacsábíthatják a termálfürdőiről ismert Bihar megyei térségbe, elsősorban a Nagyvárad melletti Félix- és Püspökfürdőre. Ehhez nem pusztán szállást és étkezést kínálnak a vendégeiknek, csomagjaikban változatos programok is szerepelnek. Így például játszóházat szerveznek a gyermekeknek, vagy például március nyolcadikán, nőnap alkalmával a Nagyváradi Filharmónia közreműködésével kisebb operakoncerttel is kedveskednek az ügyfeleiknek.
Tapasztalata szerint a közvetlen kapcsolatteremtés továbbra is elengedhetetlen a szakmában, emiatt tartja továbbra is hasznosnak és szükségesnek az idegenforgalmi vásárok megszervezését. „Össze kell kapcsolni az online és az offline teret. A vásárok azok, amelyeken az emberi melegség is jelen van. Az interneten keresztül könnyű eljuttatni az ajánlataidat a potenciális ügyfelekhez, de azok megtartásához kell a személyes kapcsolat is” – mondta a Maszolnak Trip.
Igény van az ügynökségekre
A Nagyvárad melletti Félixfürdőt népszerűsítő Turism Felix mellett a nagyváradi idegenforgalomért felelős Visit Oradea standja is jelen volt a bukaresti vásáron, de Székelyföld, Bukovina és a Duna-Delta térsége is képviseltette magát. Arad is csábító standot állított a kiállításon – mondta Traian Bădulescu, a Turisztikai Ügynökségek Országos Egyesületének (ANAT) kommunikációért felelős szakembere. Tapasztalata szerint a hazai tengerpart és a hegyvidék még mindig élen járt a belföldi turizmus terén, ugyanakkor a gyógyfürdők népszerűségének fellendülését nagyban elősegítették a felújítások és az új építésű szállodák, így sokan már nem egészségügyi szempontból választják, hanem kikapcsolódás, regenerálódás céljával utaznak a fürdőtelepülésekre.
A külföldi nyaralások terén Görögország, Bulgária és Törökország továbbra is a romániaiak legkedveltebb célállomásai, de Spanyolország, Málta, Olaszország és Ciprus is a klasszikus helyszínek közé sorolandó. A tavaszi vakációk esetében Egyiptom és Dubaj, illetve az olyan egzotikus helyszínek voltak kellendők, mint a Maldív-szigetek, Tájföld, Zanzibár vagy a Dominikai Köztársaság.
Bădulescu azt is elmondta a Maszolnak, hogy miközben a belföldi idegenforgalom terén a panziók rendszerint közvetlenül kerülnek kapcsolatba az ügyfelekkel, addig a külföldi vakációk kapcsán ismét keresetettek lettek az utazási irodák. Szerinte a járvány volt az, ami visszaterelte az ügyfeleket az ügynökségek felé, mert azok plusz segítséget, illetve tanácsadást is biztosítanak rendkívüli helyezetekben. A vásáron különben tájékoztatása szerint nem volt jelen sok ügynökség, de nem is mennyiség volt a fő szempont, hanem a minőség, a nagy ügynökségek pedig részt vettek az eseményen.
Népszerűsítési törekvések
Mint ahogyan a romániai idegenforgalmi helyszíneket is igyekeznek külföldön is népszerűsíteni, Bădulescu szerint továbbra is nagy szükség van arra, hogy a nemzetközi vásárokon részt vegyenek, ugyanakkor sokkal nagyobb költségvetésre lenne szükségük ahhoz, hogy konferenciákat, műhelymunkákat is szervezni tudjanak.
A bukaresti vásáron például a görögök kezdeményeztek egy workshopot, de az ilyen kétoldalú, cégek közötti kapcsolatteremtő (B2B) műhelymunkákat ki lehetne és ki kellene terjeszteni.
CSAK SAJÁT