Óriási felfedezés: arisztokrata kincsekre bukkantak egy székelyföldi templomban
Felújították a gyulakutai református templomot, a munkálatok során pedig egy arisztokrata család kriptáját, valamint számos egyéb kincset találtak a szakemberek. Már csak a kazettás mennyezet restaurálása van hátra: a tervek szerint őszre már teljes pompájában megcsodálható lesz a műemlék minden feltárt kincsével együtt.
Három évvel ezelőtt láttak hozzá a gyulakutai református templom felújításához. Akkor az Árpád-kori templom maradványai mellett egy arisztokra család kriptáját is megtalálták, amely a tíz holttest maradványai mellett aranyékszereket és egy török köpönyegdíszti rejtett – derül ki az Erdély TV helyszíni riportjából.
A templom külső és belső felújítási munkálatai már a végéhez közelednek. Varga József polgármester az Erdély TV kérdésére elmondta, hogy tekintettel arra, hogy ez az örökség minden magyaré, nem is volt kérdés számukra, hogy amint lehetőség lesz rá, megnyitják azt a látogatók előtt is. Úgy döntöttek, hogy a 17. századi kriptához egy vasszerkezetes lépcsőt alakítanak ki, amely megkönnyíti a lejutást, illetve a tér is egy olyan kialakítást kap majd, hogy az érdeklődők páratlan élményben részesüljenek az ott töltött idő alatt.
Az épület műemlékvédelmi besorolása miatt a felújítási munkálatokat régészeti kutatások előzték meg, amellyel az egyházközösség a Maros Megyei Múzeum szakembereit bízta meg. Kulcsár-Rabocskai Levente lelkipásztor elmondta, hogy a kriptában talált számos arany és ezüst díszt és ékszert a múzeumba vitték, ezeknek a másolata lesz majd kiállítva a templomban, hogy a látogatók is megcsodálhassák őket.
A digitális technikának köszönhetően a turisták idegenvezető nélkül is megismerkedhetnek a templom és a helység történetével: a tervek szerint egy nagy képernyő segítségével kalauzolják majd el őket a pompásan felújított templomban, amelynek már csak az egyedülálló kazettás mennyezete vár restaurálásra.
CSAK SAJÁT