Antal Árpád: ha a színházon nem tetszett a kétnyelvű felirat, kiírjuk csak magyarul

„Dan Tanasának akkor sem hiszek, amikor kérdez”, mondta Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester arra vonatkozó kérdésünkre válaszolva, hogy megkapta-e már a bírósági végzést a színházfelirat miatt kiszabott pénzbírságról, és valóban félmillió lejes büntetést kell-e kifizetnie. 

Antal Árpád a Maszol érdeklődésére elmondta: bár még nem kapta meg az bírósági ítélet indoklását, nem hiszi, hogy valós lenne a feljelentő Dan Tanasă számítása, miszerint a Tamási Áron Színház díszfelirata módosításának elmulasztása miatt több mint félmillió lejes pénzbüntetést kellene fizetnie, és további 94 ezer lejt a pereskedőnek. Sepsiszentgyörgy polgármesterének magyarázata szerint a Legfelsőbb Bíróságnak van egy jogszabály értelmezése, amely kimondja, hogy a kiszabott büntetéseket a végleges döntéstől kezdve kell számítani. Márpedig ebben az ügyben február végén született meg az ítélet.

Fotó: Kristó-Gothárd Hunor

Mint arról beszámoltunk, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat múlt héten módosítani kényszerült a Tamási Áron Színház homlokzatán lévő kétnyelvű díszfeliratot olyan módon, hogy a „színház” feliratot a „teatru” alá kerüljön, úgy ahogyan azt a Dan Tanasă egyesületének pereskedése nyomán megszületett bírósági ítélet előírja.

A Méltóságért Európában Polgári Egyesület még 2019-ben indított pert a polgármester ellen. Érvelése szerint, mivel a román a hivatalos nyelv az országban, a román feliratot a magyar fölé kell helyezni. Dan Tanasă számításai szerint 940 nap telt el a feliratról szóló ítélet kihirdetése óta, így a polgármesternek több mint félmillió lej büntetést kell befizetnie az államkasszába és 94 ezer lejt a pert indító egyesületnek.

Abszurd dolog napi 100 lejt fizetni a feljelentőknek

Antal Árpád szerint érthető az, hogy egy bírósági ítélet végrehajtásának minden napnyi késedelméért az országos bruttó átlagbér 20 százalékának megfelelő összeget szabnak ki, az viszont abszurd, hogy ezen kívül a feljelentőnek is napi 100 lejt kellene fizetni. A polgármester szerint ilyen alapon a civil szervezetek iparágat teremthetnének a feljelentésekből, hiszen az országban van 3200 önkormányzat és több tízezer intézmény és vélhetően sok helyen van hiba. Példaként említette, hogy miközben térségünkben a román zászlók rendben vannak, a Kárpátokon túl számos helyen rongyosak vagy ki vannak fakulva.

A szerző felvétele

Dan Tanasával szemben sikerélmények is vannak

Sepsiszentgyörgy polgármestere rámutatott, nemcsak veszítettek, de nyertek is pereket Dan Tanasă egyesületével szemben. Például az elveszített színház felirathoz hasonló volt a Székely Mikó Kollégium feliratának pere, amit viszont az önkormányzat megnyert. Megnyerték továbbá a sepsiszentgyörgyi parkolóautomaták feliratának ügyét, azokon maradhat egymás mellett a román és magyar felirat, sorolta Antal Árpád.

Az elöljáró szerint mivel Romániában nincs precedens jog, az ítéletek szubjektívek és az ügyek kimenetele mindig attól függ, milyen bírói testülethez kerülnek. Például a Legfelsőbb Bíróság két bírói testülete eltérő ítéletet hozott nemrég a háromszéki megyezászló és a sepsiszentgyörgyi városzászló esetében, hívta fel a figyelmet Antal Árpád, aki szerint a két zászló formailag is hasonló, és az elfogadásuk folyamata és a határozatok is egyformák voltak. Ehhez képest az egyik bírói testület megerősítette a megyezászló használatának jogát, a másik pedig megsemmisítette a városzászlóról szóló kormányhatározatot.

A szerző felvétele

„Székely furfanggal” keresnek megoldást a színház feliratának ügyére

Antal Árpád polgármester a március 15-i beszédében is szót ejtett a Dan Tanasáról, aki megfogalmazása szerint nemcsak egy megélhetési provokátor, hanem egy láthatatlan rendszer látható arca. „Tudom, hogy sokan unják már a zászlócirkuszt és a feliratok körüli herce-hurcát. Én is unom. De egy valami biztos: ha ma lemondunk egy zászlóról és holnap egy magyar feliratról, akkor ne lepődjünk meg, ha holnapután csak románul tanulhatnak a gyerekeink az iskolában”, mondta a polgármester. 

Bejelentette, hogy visszaállítják a Tamási Áron színház mai épületének – az egykori városházának – az eredeti homlokzatát, amelyre visszahelyezik a régi Városháza feliratot. „Ha nem tetszett a két felirat egymás mellett, akkor csak magyarul lesz kiírva”, mondta Antal Árpád. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?