Állatvédelmi rendőrség: gyakran a közösségi médiából szereznek tudomást a kínzásokról
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitánysághoz tartozó állatvédelmi rendőség tavaly 38 büntetőeljárást indított olyan személyek ellen, akik valamilyen módon állatokat bántalmaztak, ez 17-tel több a 2023-ban indított ügyek számához viszonyítva.
A Hargita megyei állatvédelmi rendőrség 2024-ben összesen 232 figyelmeztetést és 312 pénzbüntetést rótt ki, utóbbiakat összesen 694 110 lej értékben – tájékoztatta a sajtót szerdán a hatóság.
Tavaly összesen 66 állatot voltak kénytelenek máshová szállítani, mert nem megfelelő körülmények között tartották őket. Ugyanakkor önkormányzatoknál, állatmenhelyeken, magánszemélyeknél, jogi személyeknél, sőt egyesületéknél is tartottak ellenőrzéseket, szám szerint 94-et, ezekben az akciókban a megyei állategészségügyi igazgatóság és a környezetőrség is részt vett. Összesen 38 büntetőeljárást indítottak, ezekből 35 esetben hivatali visszaélés miatt, de jogtalan fegyverhasználat miatt is vizsgálódtak.
Amint Cioncă Manuela, az állatvédelmi rendőrség irodavezetője tájékoztatott, Hargita megyében a legtöbb bejelentés kutyákat ért bántalmazás miatt érkezik hozzájuk, de volt rá példa, hogy arról értesítették őket, hogy lovakat vagy más háziállatokat tartanak rossz körülmények között, sokszor a szabad ég alatt, ami szintén büntetendő. De állatok elpusztítása, kínzása, megsebesítése miatt is indítottak eljárást. Még mindig elterjedt gyakorlat bizonyos fajta kutyák megcsonkítása – a fülük, farkuk levágása.
Az irodavezető újságírói kérdésre kitért a kóbor kutyák helyzetére is, mint mondta, azok befogása, ivartalanítása a helyi önkormányzatok dolga. Elhangzott továbbá az is, hogy sokszor a közösségi médiában, illetve emailben szereznek tudomást arról, hogy rosszul bánnak az állatokkal, ilyenkor kiszállnak a helyszínre, és ha indokolt, eljárást indítanak. Tavaly 80 ilyen bejelentés érkezett.
Az állatvédelmi rendőrség tájékoztatása szerint a kutyatartó gazdák, hacsak nem tenyésztők, fajtanemesítők, kötelesek ivartalanítani az ebeket, aki elmulasztja, annak 5000-től 10 000 lejig terjedő büntetést szabhatnak ki. Kiemelték továbbá, hogy hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható az, aki megcsonkítja az állatokat; a megengedettnél (nyolchetes kor előtt) korábban elválasztja a kölyköket az anyjuktól; illetve, ha kiképzésükbe kezd, ami sérüléssel jár.
Egytől öt évig terjedő börtönnel büntethető a gerinces vadállatok cirkuszi mutatványokban való felhasználása, altatólövedék használata ellenük, céllövészet gyakorlása háziállatokon vagy fogvatartott vadállatokon, valamint az állatok megsebesítése.
Kettőtől hét évig is börtönbe zárható az, aki indokolatlanul megöli az állatot, kínozza azt, harci bemutatókat szervez, illetve állatokkal közösül.
Hozzáteszik, hogy az életben maradáshoz az embertől függő állat elkergetése kihágásnak minősül és 3000–12 000 lejjel büntethető. A veszélyes fajtának minősített agresszív kutyák jogtalan tartásáért 500–1500 lej, illetve 1500–3000 lej büntetés róható ki. Ha valaki nem látja el mikrocsippel a kutyáját, szintén kihágást követ el, és 5000–10 000 lejjel büntethető.
Az állatok bántalmazásáról a protectia_animalelor@hr.politiaromana.ro email címen is bejelentést lehet tenni.
CSAK SAJÁT