Hargita megyében kétezernél több személy viselhet legálisan fegyvert

Hargita megyében jelen pillanatban összesen 2309 személynek van fegyverviselési engedélye, a többségük vadászengedéllyel is rendelkezik. A Román Rendőrség nem rég létrehozott egy online platformot, amelyen keresztül ezentúl egyszerűbbé válik a fegyverviselési engedély kérelmezése.  

A Hargita Megyei Rendőrség csütörtökön tájékoztatta a sajtót, hogy a több mint kétezer háromszáz személy közül 1429-nek van engedélye halálos fegyver tartására, közülük pedig 1380-an vadászattal is foglalkoznak. Rajtuk kívül 880 személy engedélyköteles, de nem halálos sérülést okozó fegyvert birtokol.

A hatóságok egyébként idén fokozott figyelemmel ellenőrizték azon személyeket, akiknek fegyverviselési engedélyük van. A január 1-je és szeptember 30. közötti időszakban összesen 32 akciót hajtottak végre, amelyeknek elsősorban megelőző céljuk volt. Ezek közül 15 esetben orvvadászat miatt léptek közbe a hatóságiak, 17 esetben pedig robbanásveszélyes anyagokat kerestek.

Közölték továbbá, hogy idén szeptember végéig 219 személynél ellenőrizték, hogy a törvényes előírásoknak megfelelően tartják, illetve használják-e fegyvereiket, 57 személynél pedig a robbanóanyagokat ellenőrizték. A bevetések során összesen 1800 töltényt, illetve 250 kilogramm orvvadászatból származó vadhúst koboztak el. Elkoboztak továbbá 14 fegyvert is, ezek közül hat halálos, nyolc pedig nem halálos. Nem halálos, de engedélyköteles fegyvernek minősül a gázpisztoly, a légpuska, valamint a gumilövedékes fegyver.

A sajtótájékoztatón azt is megtudtuk, hogy Hargita megyében idén eddig 199 magán- és jogi személy számára állítottak ki fegyverviselési engedélyt (havonta átlagosan tízet), 88 esetben pedig nem halálos fegyver tartására szóló engedélyt váltottak ki. A rendőség 39 személynek bevonta, egynek pedig felfüggesztette az engedélyét, 192 esetben pedig meghosszabbították a korábban kiváltott engedélyek érvényességét.  

Fotó: Kaboompics.com

Emlékeztettek, hogy a román rendőrség alárendeltségében működik a fegyverek országos nyilvántartása, amelyen az engedéllyel rendelkezőket, azok fegyvereit és tartozékait, töltényeit is számon tartják. A sajtótájékoztatón ismertették az eARM online platformot, amelyet azért hoztak létre, hogy csökkentsék az engedélykérési és -meghosszabbítási procedúra bürokráciáját. Erre a honlapra fel lehet tölteni az igényelt engedélyhez vagy a meghosszabbításához szükséges dokumentumokat. Az online felületen megadott adatokhoz a Belügyminisztérium is hozzáfér.

Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, az eARM platformon eddig 168 Hargita megyei magán- és jogi személy kért összesen 180 eszközre fegyverviselési engedélyt.

Mic Eduard főfelügyelő, a fegyverekkel, robbanóanyagokkal és veszélyes anyagokkal foglalkozó részleg vezetője kifejtette, hogy a fegyverviselési engedély megszerzéséhez orvosi igazolásra és pszichológiai vizsgálatot igazoló okiratra van szükség, majd a rendőrségnél be kell fizetni a 100 lejes nyilvántartásba vételi tarifát. Ezeket az említett eARM platformon keresztül mind meg lehet tenni. A fegyverviselési engedélyt öt évente kell megújítani, de ez nem jelenti azt, hogy a rendőrség nem végez időről időre ellenőrzést. A fegyvereket ugyanis nem tarthatják akármilyen körülmények között: azoknak külön páncélszekrényben a helyük, más-más rekeszben kell elhelyezni a fegyvert és a töltényeket.

„Abban az esetben, ha valaki ellen bűnvádi eljárás indul, az első lépés, hogy elkobozzuk a fegyverét. Ha valakinek bevonjuk az engedélyét, akkor a fegyvert le kell adnia a rendőrségen, de mivel neki már nincs fegyvertartási engedélye, ezt csak olyan személy teheti meg, akinek ugyanolyan fegyverre van felhatalmazása. Hasonló az eljárás, ha például egy vadász elhunyt, és a fegyverét le kell adni a rendőrségen” – részletezte a főfelügyelő.

Amint tájékoztatásából kiderült, a nem halálos fegyvereket általában Magyarországról csempészik Hargita megyébe. A szomszédban ugyanis ezek nem engedélyköteles fegyverek, bárki szabadon megvásárolhatja. Romániába behozni ilyent azonban bűncselekménynek minősül.

(Címlapképi illusztráció: tprzem/Pixabay)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?