banner_iN7jIpst_CA_webbanner_970x250.gif
banner_dRprRixD_CA_webbanner_728x90.gif
banner_Uh7uQhAd_CA_webbanner_300x250.gif

Államelnök-választás: sokan nem tudják, kit válasszanak – sok múlhat a bizonytalanokon?

Két héttel az államelnök-választás első fordulója előtt megfogalmazódott, hogy most először a romániai választópolgárok 45%-a nem tudja, kire szavazzon. A jelöltek közül többen arra számítanak, hogy a még bizonytalanok eldöntik a választások kimenetelét. A szakértők által elemzett közvélemény-kutatási adatok azonban nem ezt vetítik előre.

A HotNews számára készített legutóbbi AtlasIntel-felmérésben mindössze 1%-ot tettek ki azok, akik azt mondták, „nem tudják”, kire szavaznának. Az előző, márciusi felmérésben ez az arány 2,1% volt.
A bizonytalan szavazók alacsony száma azonban az AtlasIntel mintával magyarázható, konkrétan elsősorban azokat kérdezték, akik nagy valószínűséggel elmennek szavazni.Elmennek-e szavazni, tudják-e kire voksolnak? | Fotó: MTIMás, nagy vonalakban reprezentatív mintán végzett felmérésekben azokat is mérték, akik általában elmennek szavazni, és azokat is, akik nem.

A Verifield és a SOCIOPOL felmérése például 54% (Sociopol) és 59% (Verifield) részvételt vetít előre. Ezek a számok közel állnak az elnökválasztásokon a korábbi tapasztalatok alapján várható részvételi arányhoz. A 2024. novemberi első fordulóban a hivatalos részvételi arány 52,55% volt

„Azok, akiket mi úgy azonosítunk, hogy elmennek szavazni, a teljes lakosság 54%-át teszik ki. Ebből kevés a bizonytalan. Sokan vannak, akik nem mennek el szavazni, és kevesen, akik bizonytalanok" – magyarázta Mirel Palada szociológus a SOCIOPOL április eleji felmérését.

Más közvélemény-kutatások, mint például a CURS vagy az ARA, egyáltalán nem adták meg a bizonytalanok arányát.
Az elmúlt 2 hónapban a méréseinkben a bizonytalanok aránya nem haladta meg a 15%-ot. Ez 10 és 15 százalék között változik. Ebből általában körülbelül egyharmaduk dönt úgy, hogy szavazni fog. A többiek általában távol maradnak" – mondta a HotNewsnak Remus Ștefureac, az INSCOP igazgatója.
Szerinte a bizonytalanok aránya csak akkor nőhet meg, ha valami rendkívüli történik, például katasztrófa vagy érzelmi hatású esemény.

Barbu Mateescu szociológus árnyalta a bizonytalanok helyzetét, illetve azokat az eseteket, amelyekben arányuk növekedhet.
„Ez a választás típusától és a pillanattól függően változik. Több mint 20 százalék hatalmas lenne, 5 százalék alatt kevés. Sok bizonytalan valójában titkolja, hogy nem megy el szavazni, van egy társadalmi elvárás a közvélemény-kutatásban való részvétellel kapcsolatban, hogy azt mondják, elmennek szavazni" – magyarázta Mateescu. Hozzátette:
„Normális, hogy ez az arány növekszik amikor átfedések vannak. Vagyis 2 vagy 3 jelölt hasonló üzenetekkel és/vagy ugyanazt a választói réteget célozza meg. A bizonytalanság szintén normális reakció az olyan eseményekre, amelyek hirtelen változásokat hoznak: Georgescu eltűnése a palettáról, az USR kihátrálása Lasconi mögül, Ponta árvizes baklövése" – tette hozzá Mateescu.

Mateescu úgy véli továbbá, hogy a „45 százalék” valójában mítosz, és a valóságban a szavazási lehetőségek utolsó pillanatban bekövetkező változásait soha nem mérik ilyen nagy arányban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?