Afrikai sertéspestis ütötte fel a fejét Maros megyében
Afrikai sertéspestist (ASP) mutattak ki április 15-én a Maros megyei Dózsa György községben, egy magánháznál tartott sertés szervezetében - tájékoztatnak az önkormányzat közösségi oldalán. Bár a betegség emberre nem veszélyes, a sertések körében rendkívül fertőző és halálos kimenetelű lehet, ezért a hatóságok azonnal megtették a szükséges intézkedéseket a fertőzés továbbterjedésének megelőzésére - írják.
A fertőzés miatt a környéken védelmi és megfigyelési területeket jelöltek ki. A védelmi övezetbe azok a települések tartoznak, amelyek a fertőzött helytől három kilométeres körzetben vannak. Ezek Dózsa György, Teremiújfalu, Lőrincfalva, Nagytereme és Ilencfalva. A 10 kilométeres megfigyelési övezet már jóval több települést érint – köztük van Maroskeresztúr, Nyárádtő, Székelykakasd és még sok más környékbeli falu, de a megyeszékhely, Marosvásárhely is.
A hatóságok több korlátozást is bevezettek, amelyeket minden sertéstartónak és lakosnak be kell tartania. A legfontosabb szabály, hogy ezekből az övezetekből tilos sertést ki- vagy beszállítani. Eladni, vásárolni vagy elvinni csak nagyon kivételes esetben lehet, például ha az állatokat azonnal levágják, és nem a fertőzött térségből származnak.
Sertést otthon levágni csak állatorvosi engedéllyel lehet, és tilos a húst vagy húskészítményt engedély nélkül szállítani. Emellett szigorúan tilos az elhullott állatokat elásni vagy kidobni, és a sertéseket sem szabad ételmaradékkal etetni - figyelmeztet az önkormányzat közleménye.
Fontos ugyanakkor, hogy minden megbetegedést vagy elhullást azonnal jelenteni kell az állatorvosnak, és a gazdaságokba idegenek csak nagyon indokolt esetben léphetnek be. Minden mozgás – akár állatról, akár húsról van szó – csak a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság engedélyével lehetséges.
A szabályok megsértése pénzbírságot vagy akár büntetőeljárást is vonhat maga után - figyelmeztet Dózsa György község önkormányzata.
Bővebb tájékoztatást telefonon a helyi állatorvostól (0765 590 212) vagy a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóságtól (DSVSA: 0265 314 975) kérhetnek.
CSAK SAJÁT