banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Adrian Szelmenczi: a magyarok nem kaptak együttérzést, csak elfordított fejeket, amikor támadás érte őket

A magyar közösség iránti képmutatásra hívta fel a figyelmet Facebook-bejegyzésében Adrian Szelmenczi, aki szerint a románok többsége máig nem érti, mit jelent kisebbségben élni. Az emberjogi aktivista felrója, hogy amikor szükség volt a magyar szavazatokra, mindig lehetett számítani rájuk, cserébe viszont a magyar kisebbség nem kapott együttérzést, csak elfordított fejeket, amikor őket érte támadás.

„Dühös vagyok. Dühös vagyok, mert már korábban is szóltam. Dühös vagyok, mert most mindannyian árgus szemekkel figyelitek a magyarokat: kire szavaznak, hányan szavaznak, mert szükségetek van rájuk, hogy megmentsenek titeket” – írja. Hozzátette: megmentettek titeket 1996-ban, amikor Románia felkerült a nyugati demokráciák térképére. Megmentettek 2014-ben is Pontától, erre a válaszotok annyi volt: „Jó napot pesedeee.” Szelmenczi szerint a román társadalom többsége nem érti, mit jelent multikulturális országban élni. Az együttérzés pedig teljesen hiányzott például a 2019-es úzvölgyi temetőgyalázás idején is.

„Simion 2019-ben magyar katonák sírjain taposott, ti meg elfordítottátok a fejeteket, mert nem a ti problémátok volt, ugye? Egyetlen kérdést kellett volna feltenni: Én hogyan érezném magam az ő helyükben?” – írja.

Szelmenczi szerint a magyarok identitásához való jogának korlátozása rendszeres gyakorlat: büntetik őket a magyar és székely zászló használata miatt és az anyanyelvhasználatot is gyakran kifogásolják.

A posztban arra is emlékeztet, hogy a rasszizmus elleni kiállás sokszor csak felszínes: „Amikor a Cioloș-kormány idején romaellenes feliratokat festettek, mindenki kiment és letisztította azokat – teljes joggal. De amikor valaki azt írta az Ady Endre Líceumra, hogy halál a magyarokra, senki sem reagált” – írja.

Úgy véli, a román társadalom egy része arrogánsan azt hiszi, hogy jobban tudja, mire van szüksége a magyar közösségnek, mint ők maguk. Ha magyar nyelvű iskolákat akarunk, az szeparatizmus. Ha magyarul beszélnek egy magyar fesztiválon, akkor a románok egy része panaszkodik, hogy nem érti, és kirekesztve érzi magát.

„Igen, érthető, nem tudjátok, milyen az, ha a ti anyanyelvetek és kultúrátok kisebbségben van. De akkor legalább ne viselkedjetek úgy, mintha ez csak hiszti lenne” – írta bejegyzésében.

„Vasárnap Nicușor Danra szavazunk (remélem, minél többen), de nem azért, mert ő lenne a mi jelöltünk, hanem mert a másik opció sokkal rosszabb lenne mindenkinél. (…) Most szóltam. Többé nincs mentségetek, hogy nem tudtátok: a román fasizmus a magyarellenességből született és abból táplálkozik. Legalább 1990 óta” – hívta fel a figyelmet.

(Nyitókép: Beliczay Lászó)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?