A vasárnapi választás érvénytelenítését kérik az alkotmánybíróságtól

Beadvánnyal fordultak az alkotmánybírósághoz, hogy töröljék el a május 4-i elnökválasztás eredményeit – tájékoztatta a sajtót közleményében a taláros testület.

Az alkotmánybíróság nem részletezte, hogy ki nyújtotta be az óvást, és az abban foglalt indoklást sem ismertették. Azt viszont közölték, hogy a beadványról még ennek a hétnek a második felében tárgyalnak, ellenben nem szögezték le a döntés meghozatalának határidejét.

A taláros testület még a héten tárgyal a beadványról | Illusztráció: Pexels

Mi a törvényes eljárás?

Az elnökválasztás után legfeljebb három nap áll rendelkezésre, hogy óvást nyújtsanak be, ebben az esetben május 6., kedd éjfél az utolsó időpont. Az elnökválasztás érvénytelenítését akkor lehet kérni az alkotmánybíróságtól, ha felmerül a választási csalás gyanúja. Óvást politikai pártok, választási szövetségek, a nemzeti kisebbségek szervezetei, amelyek tagjai a Nemzeti Kisebbségek Tanácsának, valamint maguk a jelöltek nyújthatnak be.

Az alkotmánybíróságnak címzett beadványban alaposan, bizonyítékok alapján kell megindokolni az óvást.

A Központi Választási Irodának egyébként május 8-án kell továbbítania az alkotmánybíróságnak a választások eredményét megállapító jegyzőkönyvet, a taláros testület ezt követően bírálja el a választások eltörlését kérő beadvány(oka)t, ekkor állapítják meg, hogy történt-e választási csalás. Ha az óvásnak nem adnak helyt, érvényesítik a választásokat, az pedig megjelenik a Hivatalos közlönyben is.

Legkésőbb május 9-én nyilvánosságra hozzák annak a két jelöltnek a nevét, akik részt vesznek a második fordulóban. Ezen a napon kezdődik el hivatalosan a második fordulót megelőző választási kampány is.

FRISSÍTÉS: A Hotnews megtudta, hogy az egyik jelölt, Sebastian Constantin Popescu kérte a május 4-i első forduló érvénytelenítését. Az Új Románia Párt elnöke – aki mindössze 25 994 szavazatot kapott – csalásra hivatkozva támadta meg az alkotmánybíróságon az eredményeket, mert szerinte megsértették a demokrácia és az esélyegyenlőség elveit, amikor például „hasznos szavazásra” buzdítottak vagy amikor a sajtóban csak az esélyesnek vélt jelöltekkel foglalkoztak, és csak őket mérték a közvélemény-kutatásokban. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?