banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

A többség támogatja a főpolgármester hatáskörének növelését

Érvényesnek és eredményesnek bizonyult Bukarestben az az elnökválasztás első fordulójával egy időben, vasárnap lebonyolított, kétkérdéses népszavazás, amelyet Nicușor Dan főpolgármester saját, illetve a fővárosi közgyűlés hatáskörének bővítéséről írt ki a fővárosban.

A négy éve jobboldali pártok közös jelöltjeként megválasztott, majd az idén függetlenként újraválasztott Nicușor Dan főpolgármester az egyik kérdéssel azt szeretné elérni, hogy az építési engedélyek kibocsátásáról Bukarest egész területén csak a főpolgármesteri hivatal dönthessen, vagyis a kerületi polgármesterek ne adhassanak ki ilyen engedélyt. Ezzel a bukarestiek 66,4 százaléka egyetértett, számol be az MTI.

Bukarest főpolgármestere megkapta a népszavazáson a támogatást hatásköre növeléséhez | Fotó:  Nicușor Dan Facebook oldala

A népszavazás egy másik kérdésével a főpolgármester ahhoz kért támogatást, hogy a fővárosi közgyűlés rendelkezhessen az adóbevételek elosztásáról a főváros és a kerületek között, mivel szerinte jelenleg a kerületi önkormányzatok kevesebb feladat elvégzésére több pénzt kapnak, mint a fővárosi közgyűlés. Erre az érvényesen szavazó bukarestiek 64,4 százaléka mondott igent.

Vasárnap egy harmadik kérdésről is véleményt nyilvánítottak a bukarestiek, amelyet azonban nem a főpolgármester, hanem a kormányon lévő, de a fővárosi közgyűlésben az ellenzéki padsorokban ülő Szociáldemokrata Párt (PSD) kezdeményezett, hogy egy kényes feladatot – az iskolai drogfogyasztás megfékezését – is a főpolgármester hatáskörébe ruházna át. Az urnák elé járuló választók 84,6 százaléka támogatta, hogy „Bukarest főpolgármesteri hivatala (saját finanszírozással) bevezessen egy egészségvédelmi és a kábítószer-fogyasztást megelőző programot a főváros valamennyi iskolájában".

A bukaresti népszavazásokon a választói névjegyzékben szereplők csaknem 41 százaléka vett részt. Egy referendum akkor érvényes Romániában, ha azon a jogosultak legalább 30 százaléka szavaz, vagy a névjegyzékben szereplők több mint 25 százaléka azonos módon voksol.

A helyi népszavazások véleménynyilvánító jellegűek, az igényelt jogszabály-módosításokról csak a parlament, illetve a kormány dönthet.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?