A szólásszabadság helyreállítása érdekében felhagy tényellenőrző programjával a Meta
A Meta bejelentette, hogy megszünteti tényellenőrzési programját a hozzá tartozó közösségi média platformokon, és enyhít a véleménynyilvánítás szabadságának korlátain – jelentette be kedden Mark Zuckerberg, a technológiai óriáscég alapítója és tulajdonos-elnöke.
A vállalatvezető egy videóüzenetben közölte, hogy a jövőben nem alkalmaznak külsős tényellenőröket (fact checkers) a platformokon megjelenő tartalmak ellenőrzésére. Ehelyett az X (korábban Twitter) platformon használt community notes („közösségi bejegyzések”) modelljére váltanak, amely lehetőséget ad a felhasználóknak arra, hogy maguk jelezzék, ha egy-egy tartalmat problémásnak találnak.
„Visszatérünk a gyökereinkhez: a hibák csökkentésére összpontosítunk, egyszerűsítjük működési politikáinkat, és helyreállítjuk a véleménynyilvánítás szabadságát a platformjainkon” – mondta Zuckerberg. A Meta a Facebook mellett az Instagram és más közösségi médiafelületek tulajdonosa is.
A tényellenőrzési programot eredetileg a 2016-os amerikai elnökválasztást követően indították, hogy megfékezzék az álhírek terjedését. Azonban az eljárást már indulása óta éles kritikák érték, és gyakran vádolták politikai elfogultsággal. Sokan úgy vélték, hogy a tényellenőrzés gyakorlata szelektív volt, és különösen a konzervatív vélemények háttérbe szorítására irányult.
A közelmúltban a cég vezetői elismerték, hogy a program „túl messzire ment”. Joel Kaplan, a Meta globális igazgatója a Fox News Digital-nak adott interjúban elmondta, hogy bár független, külső szereplőket vontak be a tényellenőrzésbe, az eljárás során kiderült, hogy a kiválasztott tartalmak vizsgálata gyakran politikai elfogultságot tükrözött, és nem volt átfogó.
„Ahelyett, hogy úgynevezett szakértőkhöz fordulnánk, a jövőben a közösségre támaszkodunk. A felhasználók maguk értékelhetik és kommentálhatják az olvasottakat” – mondta Kaplan.
A Meta emellett módosítja belső tartalommoderálási irányelveit is, különös tekintettel azokra a szabályokra, amelyek „túlságosan szigorúak” voltak, és akadályozták a párbeszédet érzékeny témákban, mint például a bevándorlás, a transzneműség és a genderkérdések.
„Biztosítani akarjuk, hogy a párbeszéd szabadon, cenzúrától való félelem nélkül történhessen a platformjainkon” – tette hozzá Kaplan.
Az új közösségi tartalomellenőrzési modellt először az Egyesült Államokban vezetik be, mielőtt globálisan is alkalmaznák.
CSAK SAJÁT