A romániai terhes nők egyharmada nem végeztetett terhességi vizsgálatokat
A Romániában 2021-ben regisztrált egyéves kor alatti halálesetek több mint 40 százalékában a csecsemőknek alacsony volt a születési súlya és/vagy 36 hét alatti volt a terhességi kora a statisztikai intézet szerint. A Mentsétek meg a Gyermekeket romániai szervezete szerint ezek közül a halálesetek közül sok megelőzhető lett volna, ha az anya a terhesség alatt orvosi vizsgálatokon vett volna részt.
10 terhes nőből csak 4 használt korábban fogamzásgátló módszert
A szervezet felmérést készített a hátrányos helyzetű közösségekből származó terhes nők egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésének helyzetéről. Eredményeik szerint az ezen közösségekben élő terhes nők 25 százalékának nincs egészségbiztosítása.
A terhes nők egyharmada, 33 százaléka azt állítja, hogy nem végeztette el a javasolt vizsgálatokat, mióta terhes. A pénzhiányt említik a legfőbb akadályként.
Tíz terhes nőből csak négy mondta, hogy minden vizsgálat ingyenes volt. Szintén tízből négy válaszolta azt, hogy korábban már használt fogamzásgátló módszert. Ami az információ forrását illeti, a család továbbra is fontos tényező, és még mindig magas azoknak az aránya, akik azt mondják, hogy nem kaptak tájékoztatást.
Az iskolai lemorzsolódást illetően az derült ki, hogy a nők 76 százaléka a terhesség előtt, 18 százaléka a terhesség alatt, 7 százalékuk pedig a szülés után hagyta abba az iskolát.
Tízből ketten alkalmi munkából származó jövedelmet jelöltek meg a háztartás fő bevételi forrásaként.
Statisztikai adatok szerint Romániában a 10-14 évesen szülő lányok aránya 1990 és 2020 között megduplázódott. Az összes romániai szülésszám 0,18 százalékot tett ki a 10-14 éves lányok szüléseinek arány, ez 2020-ra 0,37 százalékra emelkedett. A Világbank adatai szerint a 15-19 évesek szüléseinek magas aránya miatt kiemelkedik Románia és Bulgária az uniós országok közül.
Akció a vidéki nőkért, lányokért
A csecsemőhalandóság csökkentéséért a Mentsétek meg a Gyermekeket marosvásárhelyi fiókjának szakemberei az anyáknak, terhes nőknek és várandós kiskorúaknak nyújtanak orvosi szolgáltatásokat a Karaván az Orvosokkal Egyesület brassói fiókjának önkéntes orvosaival együtt Mikefalva községben – közölte a szervezet. Az akció az Egészség minden közösségért – Vizsgálati karaván a vidéki lányok és nők számára című projektjük része.
Közleményükben kiemelik, Mikefalva átlagon felül marginalizált falusi terület. A község lakosságának nagy része legfeljebb középiskolát végzett, mezőgazdaságból él, és bizonytalan körülmények között, túlzsúfolt lakásokban. A lányok és nők egészségügyi szolgáltatásokhoz való korlátozott hozzáférése miatt nagyon alacsony a részvételük a terhességi szűrővizsgálatokon.
„A veszélyeztetett közösségekben a terhes nők hátrányos megkülönböztetéssel és az egészségügyi szolgáltatásokhoz való korlátozott hozzáféréssel szembesülnek. Ez mind az ők, mind az újszülött egészségét veszélyezteti. Rendkívül fontos, hogy bekapcsolódjunk ezekbe a közösségekbe, és koherens politikákat dolgozzunk ki a meglévő különbségek csökkentése érdekében” – magyarázta Gabriela Alexandrescu, a Mentsétek meg a Gyermekeket Románia ügyvezető elnöke.
A vidéki lányok és nők karavánja mintegy 2000 lányt és nőt céloz meg a hátrányos helyzetű vidéki területekről Románia két megyéjében, Temes és Maros megyében. Az orvosi vizsgálatokon kívül a résztvevőknek anya- és gyermekgondozási készletet nyújtanak. Partnerség kialakítására törekszenek az érintett helyi és országos intézményekkel, hogy megoldásokat találjanak a minőségi szociális-orvosi szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítására és a korai terhességek megelőzésére.
A Mentsétek meg a Gyermekeket Románia csapata helyi szakemberek: háziorvosok, szociális munkások, egészségügyi mediátorok támogatásával 2010 óta a társadalmi befogadás és a szegénység elleni küzdelem érdekében hálózatot hozott létre, amely helyi szinten orvosi, szociális, oktatási szolgáltatásokat nyújt, így segítve az anyák, terhes nők, várandós kiskorúak és 5 éves kor alatti gyermekek számára a fenntartható és minőségi szolgáltatásokhoz való hozzáférést.
A Mentsétek meg a Gyermekeket Románia eddig 20 megye 70 hátrányos helyzetű vidéki közösségében dolgozott, ahol 90 000 anya, terhes nő és 5 év alatti gyermek él.
CSAK SAJÁT