A megugró részvétel nyitva hagyja a fordítás lehetőségét
Mindkét fél abban reménykedik, hogy a kampány nem tartalmi, hanem emocionális hatása lesz döntő, és hogy a választók végül nem mérlegelnek, hanem félelem alapján döntenek - mondta a Maszolnak Pászkán Zsolt. A politikai elemző szerint a megugró szavazói részvétel mindenképpen nyitva hagyja a fordítás lehetőségét a nagy hátrányból induló Nicuşor Dan számára, különösen, ha az új voksolók inkább miatta mozdulnak meg.
- Azt látjuk hogy a diaszpóra körében az első fordulóhoz képest megnőtt a voksolási kedv. Mekkora részvételre számít az országban, s miként befolyásolhatja a szavazati arány a végeredményt?
- A második forduló részvételi aránya nem szükségszerűen magasabb, mint az elsőé – ezt korábban jól mutatta például a 2000-es elnökválasztás, amikor az Iliescu–Vadim Tudor párharc idején közel 8 százalékos csökkenés volt tapasztalható. A trend azonban 2009-től kezdődően megfordulni látszott, és különösen a 2014-es választás mutatta meg, hogy a radikalizálódó politikai közbeszéd és a polarizált társadalmi közhangulat milyen erős mobilizáló hatással bírhat: ekkor csaknem 11 százalékos részvételnövekedést regisztráltak a második fordulóban.
A 2025-ös választás is hasonló forgatókönyv szerint alakulhat: két markánsan radikális tábor maradt versenyben, a lokalista és a globalista, és a globalista médiatér igyekszik újra előállítani a 2014-es hisztérikus mobilizációs klímát. Ezt alátámasztják a diaszpórából érkező adatok is, amelyek szerint ott közel 70 százalékos növekedés tapasztalható az első fordulóhoz képest.
A megugró részvétel mindenképpen nyitva hagyja a fordítás lehetőségét a 20 százalékos hátrányból induló Nicuşor Dan számára, különösen, ha az „új szavazók” inkább miatta mozdulnak meg. Azonban az is lehetséges, hogy a mozgósítás csak az ellenfélnek kedvez. Tehát a részvétel növekedése nem egyértelműen billenti el az esélyeket, de nélküle Dan számára gyakorlatilag nem marad mozgástér.
- Felfokozott hangulat, félelmek, bosszúvágy, régen tapasztalt indulatok övezték az első forduló utáni időszakot. Kinek kedvezett a kéthetes kampány?
- A kampányidőszak mindkét jelölt számára ellentmondásosra sikerült. George Simion és stábja részben felismerte, hogy a jelöltet jobb minél kevesebbet szerepeltetni nem kontrollált helyzetekben, mivel túl könnyen kizökkenthető és hajlamos fatális hibákra, például zavaros nyilatkozatok a kormányfői tisztségről, monarchiáról, valamint az ellenfél „leautistázása”. Nicuşor Dan ugyanakkor nem tudta kinőni a bátortalan, határozatlan karakter szerepét, és nem tudta demonstrálni, hogy képes lenne egy olyan szociopata hajlamú politikai közösség kordában tartására és működőképes koalícióban való részvételre kényszerítésére, mint amilyen a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a párt vezetőinek többsége, élükön Ionuţ Moşteanuval.
Mindkét fél abban reménykedik, hogy a kampány nem tartalmi, hanem emocionális hatása lesz döntő, és hogy a választók végül nem mérlegelnek, hanem félelem alapján döntenek. Ezúttal azonban nem a hagyományos sajtó–közösségi média harc lesz a döntő, mint 2014-ben, Klaus Iohannis esetében, hanem a különböző közösségi médiaplatformok manipulációs hatékonysága.
- Kikre, milyen szavazókra számíthat George Simion, illetve Nicuşor Dan az első fordulós támogatottságon túl?
- Az első forduló kampányát minden jelölt igyekezett úgy alakítani, hogy ne zárja ki magát az „új messiás” Călin Georgescu szavazói számára elfogadható opciók közül. Emiatt a legtöbb jelölt a „jobb híján” választás bélyegét viselte magán. A kiesett jelöltek szavazói most nagyobb arányban valószínűleg George Simion felé gravitálnak, mivel az ő stílusa és kommunikációs stratégiája közelebb áll Georgescu radikális táborához.
Dan inkább abban bízhat, hogy a globalista radikális tábor „finnyásabb” része, amely az első fordulóban passzív maradt (akár az USR vezetésének hitelvesztése miatt), most mégis mozgósítható lesz. További potenciális erőforrás számára azok a középen álló szavazók, hiszen közöttük is lehetnek olyanok, akik szintén nem láttak elfogadható jelöltet az első fordulóban és most „jobb híján híján” mennek el szavazni. Az ő esetükben az lesz a döntő, hogy melyik hisztérikus végletet tartják veszélyesebbnek, és ebben a versenyben Dan mögött álló „marketingcsapat” és támogató médiahangsúly előnyt élvezhet.
CSAK SAJÁT