A fogamzásgátlók ártámogatását mérlegeli a kormány – közben drámaian visszaesett a születések száma

A fogamzásgátlók is felkerülhetnek az ártámogatott gyógyszerek listájára, ígérte meg április végén az egészségügyi miniszter. Szülész-nőgyógyász szakorvossal azt jártuk körül, mennyire hozzáférhetőek jelenleg az ilyen típusú tabletták, van-e létjogosultsága egy ilyen módosításnak.

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter azt nyilatkozta, mérlegelik a minisztériumban, hogy bizonyos védőoltásokhoz hasonlóan az orvos által felírt fogamzásgátló készítmények is kerüljenek fel az ártámogatott gyógyszerek jegyzékére. A kedvezményezettek köréről, valamint arról, hogy kiskorúakra kiterjesztenék az intézkedést, még tárgyalnak, ám az már most biztos, hogy kiskorú esetében szükséges a szülők hozzájárulása, hogy fogamzásgátlót írjanak fel nekik ártámogatott receptre. Fotók: PexelsA projekt hasonló lehet ahhoz, amely a védőoltások kompenzációja mögött áll. „Nekem természetesnek és egyszerűnek tűnik, hogy egy fiatal nő fogamzásgátló kezelést kapjon, ha akarja, nyilván receptre felírva. Figyelembe vesszük, hogy mindenki, aki részesülhet ilyen kezelésben, kapjon lehetőséget erre" – magyarázta az egészségügyi miniszter.

Ennél nagyobb gondok vannak az ellátásban

Nem a fogamzásgátlók ártámogatását kellene fontolgassa a kormány, különösen hogy az elmúlt években drámaian visszaesett a születések száma, súlyos demográfiai problémákkal küzd az ország, amelynek a következménye az évek múlásával egyre súlyosbodik, szögezte le a Maszol megkeresésére Antal Álmos szülész-nőgyógyász főorvos. Hozzátette, a fogamzásgátló tabletták ma már szimbolikus áron megvásárolhatók, bár inflációs helyzetben minden lej számít, nem nyújtana valós segítséget, ha felkerülnek az ártámogatott gyógyszerek jegyzékére.Utánanéztünk, a fogamzásgátlók palettája igen széles, ehhez mérten az árak is változnak, de már 30 lejért megvásárolható egy havi dózis. A romániai egészségügyi ellátás problémáit nem oldja meg, ha a fogamzásgátló gyógyszerek felkerülnek az ártámogatott gyógyszerek listájára, szögezte le az orvos. Hozzátette, nagyobb gondot jelent a nőgyógyászati ellátásban, a családtervezésben, a terhességgondozásban az alapellátás, az ingyenes ellátás visszaszorulása, és fizetett szolgáltatások térhódítása, részletezte a szakorvos.

Arra is kitért, az ingyenes HPV- védőoltást biztosítják ugyan a lányoknak, sőt ötvenszázalékos kompenzációval az idősebb hölgyekre is kiterjesztették, de a fiúk, férfiak esetében ezt nem támogatja az állam.

Szimbolikus áron megvásárolhatók 

A kilencvenes években nagy lendülettel működtek a programok, a családtervezési kabineteken keresztül nemcsak tájékoztatás, tanácsadás zajlott, hanem a fogamzásgátló tablettákat is be lehetett szerezni, a külföldi, elsősorban holland támogatásoknak köszönhetően, sok esetben ingyenesen, idézte fel Antal Álmos. Ezeknek a rendelőknek önálló tevékenységük, költségvetésük volt, de ez a hálózat mára már megszűnt. Bár a szexuális nevelést nem kellene feltétlenül összekapcsolni a fogamzásgátlással, a nagy lendület elapadt, és jelenleg már egyikre sem fektetnek megfelelő hangsúlyt.

Ma már az érintettek többsége önállóan tájékozódik, leggyakrabban a világhálóról, akik pedig rendszeresen járnak nőgyógyászati vizsgálatra, még több és szakszerű tájékoztatást kapnak a fogamzásgátlásról, és a javallott tablettákról is. Most is vannak ugyanakkor szociális programok, gyakran alapítványok, civil szervezetek biztosítják a rászorulóknak ingyenesen a fogamzásgátló tablettát. Antal Álmos tapasztalata szerint, már nem jelent gondot a készítmény ára egyetlen társadalmi réteg számára sem, inkább az fordul elő gyakrabban, hogy a nők egy részének az életmódjából adódóan nincs lehetősége arra, hogy rendszeresíteni tudja a szedését. „Nem a tabletta ára jelent akadály, ritkán fordul elő, hogy valakinek ne lenne annyi pénze, hogy megvásárolja, az viszont igen, hogy az életmódja miatt nem tudja folytonosan bevenni a fogamzásgátlót, és így az már nem fejti ki a hatását” – részletezte a szakorvos.

A felzárkózást az is jelzi, hogy az elmúlt években folyamatosan csökken a terhesség-megszakítások száma, ez érvényes a művi és a gyógyszeres beavatkozásra is. Ezekben az esetekben is előtérbe kerül a gyógyszeres terhesség-megszakítás, mert kíméletesebb, és ha minden előírást betartanak, sokkal kevesebb szövődménnyel jár, mutatott rá a szülész-nőgyógyász.

Tüneti kezelésre is javasolnak fogamzásgátlót – semmiképp nem szedhető a „padtárs” javaslatára

Antal Álmos felhívta a figyelmet, hogy a fogamzásgátló tablettát tüneti kezelésre, a fájdalmas, rendszertelen, erős menstruáció szabályozására, vagy éppen policisztás petefészek-szindrómára kiegészítő kezelésként javasolhatja az orvos a termékeny korban levő nőknek. Viszont ilyen esetben is, tehát ha gyógyszeres kezelésként szedi valaki a fogamzásgátlót, érvényesül az elsődleges hatása, és aki betartja az előírásokat, nem esik teherbe. Nem kell összetéveszteni ugyanakkor a hormonpótló kezeléssel, amit az idősebb hölgyeknek más szempontok alapján írnak fel, hiszen a fogamzásgátlóknak sokkal kisebb a hormonösszetétele.

Az ingyenességet inkább a diáklányok esetében tartaná fontosnak, hiszen egy felnőtt, kereső nő, már meg tudja vásárolni a fogamzásgátlót. Ez viszont országos programon keresztül működhetne. Ugyanakkor a kiskorúaknak, a másodlagos nemi jelleg kifejlődése előtt nem javasolják a fogamzásgátló szedését. Ha egy lány nem él rendszeres nemi életet, nincs szükség a fogamzásgátlóra. A tapasztalat szerint a fiatalok többsége ma már tájékozott, és megoldja másként a nem kívánt terhesség elleni védekezést. Rendszeres nemi életet esetén, még akkor is jobb szedni a fogamzásgátlót, ha egy-két hónapig valamiért nincs szexuális kapcsolat, mert a minimális hormondózist tartalmazó tabletta nem árt annyit, mint egy terhesség-megszakítás, még ha az gyógyszeresen is történik, részletezte a szakorvos.

Mindenképpen azt tanácsolja, senki ne szedjen a „padtársa” javaslatára fogamzásgátlót, előtte javallott egy nőgyógyászati vizsgálat, vagy legalább felmérés, hiszen minden szervezet más, számít a testsúly, a másodlagos nemi jelleg, és az esetleges mellékhatásokra is minden esetben felhívják a figyelmet, amint arra is, hogy időnként szünetet kell tartani a fogamzásgátló szedésében.

Románia az első 10 ország között van, amelyeknek lakossága évről évre öregszik. A demográfiai elöregedés éves üteme 20-30 százalékos, ez tavaly tovább erősödött: a 65 éves és annál idősebb népesség több mint 27,5 százalékkal haladta meg a 0-14 éves népesség számát, derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból.

A demográfiai öregedési index a 2023. január 1-jei 122-ről 2024. január 1-jére 127,5-re emelkedett, ami azt jelenti, hogy 127,5 idős személy jut 100 fiatalra (0-14 éves korosztály).

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?