A belügyminisztérium megkerülte Rafilát, aki immár a miniszteri székét is átadná Arafatnak

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter egy szerda esti televíziós interjúban ismét elővette a három héttel ezelőtt bedobott témát a sürgősségi ellátás integrált rendszerbe szervezéséről, vagyis azt, hogy a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (DSU) által koordinált rohammentőszolgálatot (SMURD) és a sürgősségi osztályokat betagolja az egészségügyi minisztérium hatáskörébe tartozó egészségügyi ellátási rendszerbe. Ennek egyik hozadéka lenne az, hogy tulajdonképpen megfosztaná hatásköreitől Raed Arafatot, a rohammentő-szolgálatot kiépítő és működtető belügyi államtitkárt, aki egyben a DSU vezetője is.

Alexander Rafila egészségügyi miniszter „integratív gondolkodásról” beszélt április elején, amikor először hozakodott elő a sürgősségi orvosi szolgáltatás – rohammentő-szolgálat (SMURD), mentők, kórházi sürgősségi osztályok – átszervezéséről. Ezek jelenleg a Sürgősségi Helyzetek Felügyelőségének (a katasztrófavédelem) fennhatósága alá tartoznak, miközben az Egészségügyi Minisztérium finanszírozza őket. Rafila szerint az volna a megfelelő, ha az egészségügyi tárca átvenné a sürgősségi egységek irányítását, ha már egyébként is a szaktárca pénzeli a tevékenységet, miközben nincs beleszólása ezek működésébe.

Alexandru Rafila | Fotó: Agerpres

Rafila akkor azt mondta, örül annak, hogy Raed Arafat az elmúlt 30 évben foglalkozott a rohammentő-szolgálat és a sürgősségi ellátás megszervezésével, „de nyilvánvalóan orvosi tevékenységről beszélünk, és a felelősség mind az egészségügyi szakemberek, mind a lakosság felé az Egészségügyi Minisztériumot terheli”.

„A SMURD egy vészhelyzeti struktúra, amely nagyon jól végezte a munkáját, mindig nyilvánosan köszönetet fogok mondani nekik azért, amit tettek és tesznek. De a sürgősségi szolgálatok integrációja a többi kórházi ellátást megelőző sürgősségi szolgálattal és az egészségügyi rendszer más típusú tevékenységeivel feltétlenül szükséges, mert ezek nem működnek külön-külön” – érvelt a szakminiszter. 

Arafat elutasította az egészségügyi miniszter átszervezési javaslatát

Az egészségügyi miniszter javaslatára Raed Arafat kijelentette: nem látja indokoltnak a rohammentő-szolgálat integrálását az egészségügyi minisztériumba, mivel ez a lépés szerinte csak „gyengítené és tönkre tenné a felépített rendszert”.

Raed Arafat | A szerző fevétele

„A SMURD integrálása az egészségügyi minisztériumba egy hatékonyan működő katasztrófavédelmi rendszer felrúgása. Tönkreteszi mindazt, amit felépítettünk. Egy integrált modell szerint haladunk tovább. Koordináltan együttműködünk az egészségügyi minisztériummal. Egy bevetésen nemcsak a mentőautó és az orvos vesz részt, hanem a tűzoltóság, a SMURD és a mentőhelikopterek is” – szögezte le Arafat.

Belügyi törvényjavaslat: a vészhelyzeti felügyelőségnél marad a sürgősségi ellátás

A Belügyminisztérium nyilvános vitára bocsátotta az intézmény átszervezését célzó törvénytervezetet. A tervezet többek között előírja, hogy a sürgősségi orvosi segítségnyújtás továbbra is a Raed Arafat által vezetett Katasztrófavédelmi Főigazgatóság irányítása alatt marad – számolt be róla a Hotnews hírportál.

A törvénytervezet szerint a Belügyminisztérium hatáskörében működő Katasztrófavédelmi Főigazgatóság koordinálja a továbbiakban is „a polgári védelmi, vészhelyzeti megelőzési és kezelési tevékenységeket, a normalitás helyreállításához szükséges emberi, anyagi, pénzügyi és egyéb erőforrások biztosítását, beleértve a szakképzett elsősegélynyújtást és a sürgősségi orvosi segítségnyújtást”.

A szerző felvétele

Az egészségügyi miniszter ugyanakkor azzal vádolta meg kormányzati kollégáit, hogy nem tájékoztatták őt a belügyminisztériumi törvénytervezetről, ráadásul az általa vezetett egészségügyi tárca nem szerepel a véleményező intézmények listáján. Rafila azt állítja, hogy álláspontja nem Raed Arafat személyével kapcsolatos, hanem az egészségügyi minisztérium által finanszírozott orvosi tevékenységgel.

Rafila átadná az egészségügyi minisztériumot Arafatnak

„Meglepődtem, amikor megláttam ezt a belügyminisztériumi törvényjavaslatot, de nem akarok senkivel semmilyen vitába keveredni. Nyilvánvaló, hogy a sürgősségi orvosi segítségnyújtás (...) az egészségügyi minisztérium joga” – nyilatkozta az egészségügyi tárca vezetője. Szerinte az, hogy az egészségügyi minisztériumnak nem szerepel a törvénytervezetet véleményezők listáján, „azt mutatja, hogy ez egy tudatos dolog volt, nem a véletlen műve”.

„Egy dolog az integrált sürgősségi orvosi segítségnyújtás koordinálása vészhelyzetben, válsághelyzetben vagy riasztási helyzetben, de egészen más dolog a sürgősségi orvosi segítségnyújtás koordinálása normál körülmények között" – magyarázta Rafila.

Hozzátette: a sürgősségi orvosi segítségnyújtás egy egész láncot alkot, amelynek 91 százalékát az egészségügyi minisztérium által finanszírozott mentőszolgálat és a kórházi sürgősségi osztályok biztosítják, 9 százalékát pedig a rohammentőszolgálat (SMURD), amely néha a megyei mentőszolgálat orvosaival dolgozik együtt – magyarázta a miniszter. Hangsúlyozta: számára logikátlannak és aberrációnak tűnik, hogy ezt nem az egészségügyi minisztérium koordinálja, miközben ők biztosítják ezeknek a szolgáltatásoknak a költségvetését.

„Nem Arafat személyéről van szó, azt hiszem, én voltam az egyik, aki a legtöbbet dicsérte őt. (...) Ő egy rendkívül tehetséges ember, de itt most Romániában az egészségügyi ellátás középtávú biztosításának felelősségéről van szó”, jelentette ki az egészségügyi miniszter. Rafila ugyanakkor hozzátette: „Arafat úr, ha koordinálni akarja ezt a tevékenységet, jöjjön az egészségügyi minisztériumba, akár helyettem is, nekem nincs ezzel problémám.”

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?