Iordache válaszolt Johannisnak: „mi nem trancsírozunk, mi javításokat eszközölünk”
Minden kritikát elutasított Florin Iordache szociáldemokrata párti képviselő, amit az államfő az igazságügyi törvények készülő módosításai kapcsán fogalmazott meg.
„Nem tudom, mit ért az államfő elhibázott törvényhozási folyamat alatt. A jelenlegi folyamat egy parlamenti eljárás. A három törvényt módosító tervezetet képviselők és szenátorok egy csoportja kezdményezte, jelenleg a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács, a Törvényhozási Tanács és a kormány véleményezésére vár, majd a parlament elé fog kerülni. Első házként a képviselőház tárgyalja, majd döntő fórumként a szenátus. Ez egy normális eljárás. (...) A tervezetet mi kezdeményeztük, a Szociáldemokrata Párt és a Liberálisok és Demokraták Szövetségének egy csoportja” – fejtette ki az Agerpres hírügynökség érdeklődésére Florin Iordache, az igazságüggyel megbízott speciális parlamenti bizottság elnöke.
A PSD képviselője az államfőnek azt a kijelentését is cáfolta, miszerint „feltrancsírozták” az igazságügyi jogszabályokat. „Mi nem trancsírozunk, mi javításokat eszközölünk. A javaslatainkkal az igazságszolgáltatás jobbítása a célunk. Mindannyian megállapítottuk, hogy egyes cikkelyek vagy alkotmányellenesek, vagy alkalmazhatatlanok. Az általunk tett javaslattal javítunk az igazságszolgáltatáson” – fejtette ki Iordache.
Szerinte a bírák és ügyészek felelősségvállalására vonatkozó jelenlegi törvény hiányos, a módosítás célja tisztázni ezen felelősség, valamint az erre vonatkozó büntetések kérdését. „Az általunk tett javaslatban leszögeztük, mit jelent a rosszhiszeműség, a súlyos hanyagság, tisztáztuk az elévülés fogalmát és azt is, hogyan kell az államnak fellépnie az ellen, aki hibát követett el” – mondta a képviselő. Az Igazságszolgáltatási Felügyeletről azt mondta, hogy az nem működik jól a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács alárendeltségében, ezért javasolták az Országos Feddhetetlenségi Tanács létrehozását.
Iordache mindezzel Klaus Johannis csütörtöki kijelentéseire reagált, amelyekben az államfő bírálta az igazságügyi törvények módosítására irányuló eljárást, mert szerinte az csak „feltrancsírozza” ezeket a jogszabályokat.