Băsescu köszönetet mondott a magyaroknak

„A Központi Választási Iroda megerősítette: a referendum érvénytelen volt. Ez azt jelenti, hogy a románok egy alkotmányosságon nyugvó országra adták le szavazatukat" – jelentette ki a BEC urnazáráskor becsült adatainak közlése után hétfő hajnalban a felfüggesztett államfő.

Traian Băsescu a bukaresti kampányközpontjában tartott beszédet. Megállapította: a választóknak sikerült saját politikai osztályuk fölé emelkedniük.

A politikus elsőként a leváltását kezdeményező Szociál-Liberális Szövetség (USL) vezetőinek üzent. Szerinte a kormánypártok helyhatósági választásokon elnyert 49 százalékos arányú szavazattöbbsége mára 38 százalékra csökkent. Közölte, a hivatalába történő visszatérése után hajlandó az USL partnere lenni, ám feltételekkel.

Társadalmi megbékélést akar

„Ha úgy döntenek, hogy tiszteletben tartják az alkotmányt és az ország törvényeit, ha nem támadják többé a jogállam alapintézményeit, akkor számíthatnak a partnerségemre. Nyilvánosan felkérem az USL vezetőit: értsék meg, hogy senki sem akar olyan Romániát, amilyent ők akarnak" – fogalmazott Băsescu.basescu sediu campanie vot 73238000

A felfüggesztett államfő emlékeztetett arra, hogy „Románia kettéosztásában" nagy szerepe volt a bizonyítottan besúgói múltú Dan Voiculescu sajtótrösztjének, amely „mérget csöpögtetett" a romániaiak fülébe. „Elhitették a nézők nagy részével, hogy az államfő ellenük van" – jelentette ki.

Băsescu közölte, hogy visszatérése után a társadalmi megbékélést tekinti majd elsőrendű feladatának. Úgy fogalmazott azonban, hogy a nemzetbiztonság és az igazságszolgáltatás függetlensége nem képezheti alku tárgyát. „Ha ezt a kérésemet a pártok tiszteletben tartják, akkor a partnerük leszek" – üzente a politikai osztálynak.{loadposition OTP}

A felfügesztett államfő köszönetet mondott az erdélyi magyaroknak, hogy otthon maradtak a referednumon. „Megértettem a jelzésüket, és köszönöm nekik" – jelentette ki.

Miért változtatott stratégiát?

Băsescu kitért arra is, miért váltott hirtelen stratégiát a népszavazási kampány idején és döntött úgy, hogy a népszavazás bojkottálására szólítja fel a választókat. Tájékoztatása szerint azért buzdította részvételre híveit július 24-ig, mert ezen a napon hirdette ki az ideiglenes államfő a referendumtörvényt.

„Nem változtathattam a stratégiámon addig, amíg meg nem bizonyosodtam meg arról, hogy a törvény érvényességi küszöböt szab meg a referendumnak. Az ideiglenes államfő akár azt is megtehette volna, hogy vár a jogszabály kihirdetésével, így a népszavazás idején az a sürgősségi kormányrendelet lett volna érvényben, amely törölte a részvételi küszöböt" – magyarázta a felfüggesztett államfő.

Kimaradt?