A Dalai láma képviselője Kolozsváron: „az emberi méltóság a legfőbb kincsünk”
„A ti népetekben is él még az az emlék, amikor a határokat átrajzolták a fejetek fölött, és ti is átélitek azt, amikor az ember kultúráját, hagyományait, a teljes életét és identitását a nemzeti hovatartozás égisze alá préselik, amikor nem használhatjátok szabadon szimbólumaitokat” – így vont párhuzamot a tibeti nép és az erdélyi magyarság helyzete kapcsán Mr. Tashi Phuntsok Kolozsváron.
A XIV. Dalai láma hivatalos európai uniós képviselője, a brüsszeli Tibet-iroda vezetője Sógor Csaba, RMDSZ-es európai parlamenti képviselő meghívására első alkalommal érkezett munkalátogatásra Erdélybe, melynek részeként április 7-én, péntek délelőtt a Mikó Imre Szakkollégium által szervezett szakmai napokon a tibeti emberi jogi helyzetről tartott előadást.
A rendezvény keretében Tashi Phuntsok és Sógor Csaba megnyitotta a helyszínen a Dalai láma életét és munkásságát bemutató kiállítást is. „Egyetlen alkotmánynak sincs értelme olyan alapvető emberi jogok nélkül, mint a gyülekezési jog szabad gyakorlása vagy a magántulajdonhoz való jog. Ma Tibetben egy embert ok nélkül helyezhetnek vád alá. Ahogyan a romániai magyarok, úgy a tibetiek is másodrendű állampolgároknak érzik magukat az országukban, viszont tudjuk, hogy erősek és megkerülhetetlenek vagyunk” – fogalmazott Tashi Phuntsok.
Kőrösi Csoma Sándort idézve pedig elmondta: „Az emberi méltóság számomra mindennél fontosabb, az emberi méltóság a legfőbb kincsünk”. A Dalai láma képviselője azt mondta, a méltóságunkat csakis az emberi jogok betartásával őrizhetjük meg, igaz ez a tibetiekre és a romániai magyarokra is.
Sógor Csaba RMDSZ-es EP-képviselő az eseményen arról beszélt, nagyon fontos az erdélyi magyar kisebbség számára a tibeti közösséggel való szimpátia, a tibetiek – akikre az egész világ figyel – példaértékűen, békésen, a párbeszéd útján küzdenek az emberi jogokért, kultúrájuk, értékeik megőrzéséért.
„Akkor beszélhet az Európai Unió nemzetközi szinten hitelesen a jogállamiságról, az alapvető emberi jogokról vagy éppen a kisebbségi jogok védelméről, hogyha ezeket a tagállamai is betartják, ha ő maga példát tud mutatni. Európában is sok még a teendő a népek békés együttéléséért, mi ezekre a hiányosságokra igyekszünk folyamatosan rámutatni és a megoldások fele irányítani az uniós döntéshozatalt” – magyarázta a képviselő.