A romániaiak termelik a legkevesebb háztartási hulladékot az Unióban, de nem hasznosítják újra

Kevesebb, mint 300 kilogrammos egy főre eső hulladéktermeléssel Románia és Lengyelország az utolsó helyen áll, míg Dánia lakossága termeli a legtöbb szemetet (789 kilogramm jut egy lakosra) az Európai Unióban - derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.

Uniós szinten egy lakos átlagos hulladéktermelése 477 kilogramm, azaz 9 százalékkal kevesebb, mint 2002-ben, amikor 527 kg jutott egy főre. 2014-hez képest viszonyítva viszont nőtt a háztartási hulladék mennyisége, amikor 474 kilogramm/fő volt az átlagtermelés.

2015-ben az Európai Unióban a háztartási hulladék 29 százalékát hasznosították újra, 28 százalékot szeméttárolókba raktak le, 26 százalékot elégettek és 17 százalékból komposztot készítettek. Németországban a hulladék 68 százalékát újrahasznosították vagy komposztot készítettek belőle. Ausztriában és Szlovéniában a hulladék 58 százalékát, Belgiumban 55 százalékát, Hollandiában 52 százalékát dolgozzák fel. A 2014-es felmérések alapján Romániában az újrahasznosított vagy komposztált hulladékmennyiség aránya nulla volt.

Az EU tagországaként 2020-ig Romániának egy sor előírást kell teljesítenie. Az országnak a hulladék (papír, fém, műanyag, üveg) 50 százalékát kell újrahasznosítania, az építkezésekből és bontásokból származó törmeléket 70 százalékban kell újra feldolgozni, a kereskedelemben értékesített csomagolóanyagok 60 százalékát ismét fel kell használni valamilyen formában. Továbbá Romániának el kell érnie, hogy az egy főre eső újrahasznosított elektronikai hulladék aránya 4 kg/lakos legyen, és a biohulladékot külön gyűjtse a lakosság. 

Kapcsolódók

Kimaradt?