FRISSÍTVE: Klaus Johannis már megtette az első lépést a referendum kiírásához
FRISSÍTVE: Referendumot kezdeményez Klaus Johannis a büntető törvénykezés módosítása kapcsán – ezt maga az államfő jelentette be egy, a Cotroceni-palotában tartott hétfői eseményen. Az államfő kedden be is indította az országos referendum megszervezésének előkészületeit.
„Nyilvánvaló, hogy nagy érdeklődés övezi a büntetőtörvénykönyv módosítása és a közkegyelem témakörét. Kezdeményezni fogok egy referendumot, amelynek keretében az emberek kinyilváníthatják, hogy egyetértenek-e mindezekkel vagy sem, mert amikor a PSD-re szavaztak, ezek a törekvések nem szerepeltek az alakulat kormányprogramjában” – fogalmazott Johannis. Az államfő hangsúlyozta, látszólag az igazságszolgáltatással kapcsolatos dolgokról, sürgősségi rendeletekről, konkrét témákról zajlik a vita.
„Valójában azonban, kedves román állampolgárok, arról van szó, hogy milyen nemzet szeretnénk lenni. Hogy erős nemzetet és jogállamot szeretnénk, vagy egy amolyan langyos nemzetet és vitatható jogállamot akarunk. Hogy a kis egyesülést megvalósító generációra szeretnénk hasonlítani, vagy olyan nemzet akarunk lenni, amely fél felemelni a hangját? Hogy a többi európai nemzethez foghatók akarunk lenni, vagy olyanok, akik nem merik hallatni a hangjukat az európai nemzetek kórusában? – tette hozzá Klaus Johannis.
Johannis abberációnak nevezte Liviu Dragneának, a Szociáldemokrata Párt elnökének azt a kijelentését, hogy a hétvégi tüntetések az alkotmányos rend megdöntésére irányultak, és egy „új bányászjárás” előkészületeit jelentik. „Ez hallatlan. A polgárok államcsínyt akarnak? Ellenkezőleg, a politikusok készülnek államcsínyre! Kegyelemdöfést készülnek adni a jogállamiságnak” – fogalmazott az államfő.
A PNL támogatja
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) minden erejével támogatja Klaus Johannis államfő kezdeményezését, hogy a büntető törvénykönyvek módosításának ügyében népszavazást szervezzenek - jelentette be hétfőn Raluca Turcan, a PNL ügyvivő elnöke.
"Az államfő helyesen döntött. Nyilvánvaló ellentét van a nép és a kormánykoalíció között, utóbbinak az a célja, hogy saját politikai klientúráját megmentse. A választók kormányzásra adtak mandátumot, nem a rablók megmentésére. A Nemzeti Liberális Párt minden erejével támogatja Klaus Johannis államfő kezdeményezését. A kormánykoalíció előtt nyitva áll a lehetőség, hogy lemondjon erről a tervéről, amely szembemegy a közérdekkel' - olvasható a PNL közleményében.
Az USR is Johannis mellé áll
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is támogatja az államfő kezdeményezését.Nicuşor Dan, az USR elnöke vasárnap emlékeztetett: már a kampányban jelezték: elleneznek minden olyan akciót, amellyel a korrupt politikusok megmenekülhetnek az igazságszolgáltatástól.
"A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Demokraták és Liberálisok Szövetsége (ALDE) kezdeményezése éppen azt szolgálja, hogy Liviu Dragnea, Călin Popescu-Tăriceanu, Dan Voiculescu, Gabriel Oprea, Titus Corlăţean és mások ne kerüljenek az igazságszolgáltatás elé. (...) Ezzel saját programjukat is megszegik" - írta Facebook-bejegyzésében az USR elnöke. Cristian Ghinea képviselő szintén a referendumot részesíti előnyben a sürgősségi kormányrendelettel szemben.
A PMP-nek vannak fenntartásai
Egy esetleges referendum kezdeményezése előtt ki kell kérni az Alkotmánybíróság véleményét arról, hogy országos érdekű kérdésnek tekinthető-e a közkegyelem témája vagy sem - véli a Népi Mozgalom Párt elnöke.
Traian Băsescu szenátor szerint az alkotmány világosan kimondja, hogy a parlamenttel való egyeztetést követően az államfőnek jogában áll népszavazásra bocsátani országos érdekű ügyeket. "A nagy kérdés azonban az, hogy néhány ezer ember közkegyelemben részesítése országos érdekeltségű ügy-e vagy sem. E tekintetben vélhetően csak az Alkotmánybíróság tud dönteni" - fogalmazott Traian Băsescu.
A volt államfő hozzátette, mindenképpen ki kell kérni a taláros testület véleményét, neki azonban fenntartásai vannak azzal kapcsolatban, hogy 2.500-3.000 személy közkegyelemben részesítése országos érdekeltségű kérdés lenne. "Erkölcsi szempontból nyilvánvalóan az, az Alkotmány azonban ennél sokkal szárazabb" - tette hozzá a PMP elnöke.
FRISSÍTÉS: Johannis beindította a procedúrát
Levélben értesítette Klaus Johannis a parlament két házelnökét, hogy beindította az országos referendum megszervezésének előkészületeit. A népszavazás során a korrupcióellenes harc folytatásához és a köztisztviselők feddhetetlenségéhez való viszonyulásáról kell állást foglalnia a lakosságnak.
Az elnöki hivatal közleménye értelmében az államfő kedden elindította az országos referendum megszervezésének folyamatát az alkotmány 90. cikkelye alapján. A lakosságnak két, országos jelentőségű kérdéssel kapcsolatban kell állást foglalnia: az egyik a korrupcióellenes harc folytatása, a másik a köztisztségviselők feddhetetlenségének biztosítása.
Johannis a parlament két házelnökének, Călin Popescu-Tăriceanunak és Liviu Dragneának küldte el az erre vonatkozó levelet, kérve a törvényhozó testület álláspontját a népszavazás kiírásával kapcsolatban. Az államfő ugyanakkor Sorin Mihai Grindeanu miniszterelnököt is értesítette szándékáról. A parlamentnek húsz napja van állást foglalni a referendumról, véleménye azonban csak konzultatív jellegű.