Kínában túl sok volt a gyermek-botrány mostanság

Az utóbbi hónapok balesetei és botrányai a gyerekekre irányították a figyelmet Kínában, jólétük ugyanis a mai napig hatóságilag nem biztosított a kelet-ázsiai országban.

kinai eltuntTavaly november végén a kukában meghalt kisgyerekek, december közepén a megkéselt általános iskolások, január elején pedig az tűzvészben életüket vesztett árvák története sokkolta a kínai közvéleményt, és váltott ki felhördülést a kínai társadalomból. Az esetek mind-mind jellemzően a vidéki városokban és falvakban élő több tízmillió gyermek sanyarú sorsára és a rájuk leselkedő veszélyekre, valamint helyzetük társadalmi és jogi visszásságaira világítottak rá. Kína egyike azon kevés országoknak, ahol a gyermekek jólétének védelmére nem létezik törvény, s a központi intézményrendszer hiányosságai tovább nehezítik a helyzet lényegi javítását - jegyezték meg a hetekben többször is kínai lapok. 

kinai kukaA mintegy 160 millió, a jobb megélhetés reményében a nagyvárosokba igyekvő vándormunkás többsége szülőhelyével együtt gyermekeit is hátrahagyni kényszerül. A rendkívül szigorú lakóhely-regisztrációs rendszer ugyanis nem teszi lehetővé, hogy a városi polgársággal nem rendelkezők utódai a városokban iskolába járjanak. A nagyszülőkre, szomszédokra hagyott gyerekek száma a legóvatosabb becslések szerint is mintegy 60 milliót tesz ki, vagyis minden negyedik gyermek érintett, sok kutató szerint a tényleges szám ennél tízmilliókkal magasabb lehet. A lényegében szülők nélkül felnövő gyerekek a pszichológiai terheltség mellett valós felügyelet hiányában gyakran az utcán kallódnak, mint ahogy történt az a hideg elől kukába menekülő, s ott tüzet gyújtó, szén-dioxid mérgezésben meghalt gyerekekkel is. 

A lakóhely-regisztrációs rendszer változtatási kényszere mellett a gyermekjóléti intézmények számát is növelni, működésük módját pedig javítani szükséges. Ahogyan arra az illegális árvaházban kitört, hat gyermek életét követelő tűzeset is rávilágított: továbbra sincs kellőképpen szabályozva az örökbefogadás Kínában, virágzik a gyerekek illegális, gyakran őket ellátni képteleneknek való kiadása, hiányzik a felügyelet. Jelenleg mindössze 409 állami árvaház van az országban, ezekre a hivatalos adatok szerint összesen 615 ezer árva jut. A több mint 2800 kínai megyében pedig csupán 64 gyermekjóléti otthon van - írja a China Daily napilap.

kinai gyerekek

Megfelelő gyermekjóléti rendszer nélkül az elmúlt hónapokhoz hasonló tragédiák történnek majd a jövőben is, az esetek megtörténtét éppen a jóléti rendszer hiánya tette lehetővé - mondta a kínai nemzetközi rádiónak Vang Csen-jao, a pekingi tanárképző egyetem szakértője, akinek véleményét számos ember osztja az országban.

 

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kimaradt?